Amerikában is Sorossal riogatnak
Mindig Soros György üzletember kedvében akartak járni Hillary Clinton, a demokraták elnökjelöltjének legbizalmasabb munkatársai - állította pénteki műsorában a Fox televízió. A republikánusokhoz közel álló médium a WikiLeaks legújabb kiszivárogtatásaira hivatkozva minősítette így Clinton vezető munkatársainak ténykedését.
A WikiLeaks által nyilvánosságra hozott, Soros és Clinton kampányfőnöke, John Podesta közötti levelezésből az derült ki, hogy a 85 éves milliárdosnak vezető tanácsadói révén szabad bejárása van a Hillary Clinton legfőbb bizalmasának számító John Podestához. Ezek a Soros-munkatársak adtak tanácsokat, hogy az üzletember milyen témákat és miképpen szeretne viszontlátni a kampányban, kezdve a bevándorlási kérdésektől a kereskedelmi megállapodásokon át a legfelső bíróság személyi ügyéig.
Soros György júliusig 25 millió dollárt adományozott, hogy segítse Hillary Clinton és más demokrata politikusok kampányát - ez utóbbi adatot a Fox a Politico című lapra hivatkozva közölte. |
A nyilvánosságra került elektronikus levelezésekből kiderült az is, hogy rendszerint Soros egyik tanácsadója és szóvivője, Michael Vachon tartotta a kapcsolatot Podestával. Egyik levelében Vachon azt írta: "Azt hiszem, George (Soros) inkább foglalkozik általában politikai kérdésekkel, mint a kampánnyal. Egy külön e-mailben elküldöm majd George legutóbbi gondolatait a migrációs válságról, amelynek nagyon sok időt szentel. A másik nagy aggodalma ezekben a napokban Ukrajna".
Az alapítványok ügye is előkerült
A Politico - és az amerikai televíziók többsége - egy másik "adag", csütörtökön nyilvánosságra került WikiLeaks-dokumentummal is foglalkozott. Tizenkét oldalas anyagról van szó, amelynek "szerzője" Doug Band, a Clinton Alapítvány egyik korábbi vezetője. Band levelezéséből az elmúlt napokban már hoztak nyilvánosságra egyes részleteket, de ez a 12 oldalas feljegyzés, elemzők szerint, minden korábbinál jobban rávilágít a Clinton alapítvány és Bill Clinton személyes anyagi ügyeinek összefonódására.
Mi ebből a tanulság? Az amerikaiaknak nincs könnyű választásuk: a Wikileaks által kiszivárogtatott dokumentumok nem tartalmaznak különösebb botrányt, inkább csak rávilágítanak a politikai játszmák természetére. Különösen a rivális Trumpot érintő botrányokhoz képest törpülnek el a Clintont érő vádak. Arra azonban a korábban és most kiszivárgott információk is alkalmasak, hogy rávilágítsanak: Hillary Clinton csak azért pályázik jó eséllyel a világ első számú nagyhatalmának vezetésére, mert a republikánusok egy teljesen alkalmatlan, súlyos botrányokkal terhelt jelöltet állítottak vele szemben. A témában korábban Káncz Csaba adott elemzést a Privátbankár.hu-nak >> |