“Hatalmas győzelem” – a miniszterelnök tegnap esti beszédét idézve ezzel a címmel számolt be a Frankfurter Allgemeine Zeitung a Fidesz újabb kétharmados győzelméről.
Orbán Viktornak ismét kétharmada van – és gúnyt űz az EU-ból. Vereséget szenvedő kihívója sokkos állapotban van, és antidemokratikusnak nevezi az eredményt
- írja a német konzervatív lap budapesti tudósítója, Stephan Löwenstein. Ezzel a miniszterelnök tegnap esti megjegyzésére („akkora győzelmet arattunk, hogy még a Holdról is látszik, de Brüsszelből egészen biztosan") és Márki-Zay Péter esti beszédére utal, amelyet – tesszük hozzá – egyedül mondott el: az ellenzéki pártok képviselői (a szokásokkal ellentétben) nem jelentek meg mögötte, ott "csak" gyermekei voltak jelen.
A cikkíró szerint a magyar miniszterelnök az egyértelmű választási sikert azonnal arra használta, hogy hadat üzenjen Brüsszelnek, amely ellen amúgy is szívesen hadakozik.
A szintén német Spiegel azt emeli ki, hogy Orbán Viktor hamarosan beéri Angela Merkelt, legalábbis ami a hatalomban eltöltött évek számát illeti (Merkel 16 évig volt kancellár, tavaly végül önként visszavonult a politikától).
Ez pedig nem jó hír országa tönkretett demokráciájának
-írja a baloldali-liberális lap.
Az osztrák Die Presse azt emeli ki, hogy óriási és bonyolult feladatok várnak Orbán Viktorra választási győzelme után, az uniós ügyektől kezdve a pandémián és a gazdaságon át a migrációig.
A lap meglepetésként értékeli, hogy átlépte az öt százalékos parlamenti bejutási küszöböt egy „szélsőjobboldali mozgalom”, a Mi Hazánk, amely hét képviselőt küldhet az Országgyűlésbe.
A szintén osztrák Der Standard szerint mély okai vannak annak, hogy egy egységesen fellépő ellenzék sem tudta megakadályozni Orbán Viktor egyértelmű győzelmét.
A kommentár szerzője, Gregor Mayer szerint Orbán Viktor 12 éves uralma alatt nem csak fenekestül felforgatta az államot, hanem megszerezte a dominanciát a vitaterek felett, és ő szabja meg „a társadalmi interakciók játékszabályait”.
A hatalommal bírók autoriter magatartása az utolsó falvakig, a lojalitás megvásárolhatósága, az egyes csoportok elleni emberellenes uszítás és az állandó ellenségkép-gyártás tartósan megváltoztatták és megmérgezték a társadalompolitikai klímát Magyarországon
-írja a szerző.
Úgy véli, hogy a kritikus magatartások és az alternatívák csak „korlátozott buborékokban” tudnak kibontakozni – ezekben a „gyakran szimpatikusnak tűnő buborékokban” ugyan megjelenik a siker illúziója, a valóságban a társadalom „az Orbán-rendszer végtelen hurkának fogságában marad”.
A Neue Zürcher Zeitung azt emeli ki, hogy Orbán Viktor 2010 óta először a szavazatok abszolút többségét is megszerezte, az ellenzék pedig katasztrofális vereséget szenvedett.
Orbán kihasználta domináns pozícióját, a nemzetközi helyzetet és ellenfele gyengeségét
- írja a svájci lap.