Ukrajna már korábban felszólította a Nyugatot arra, hogy hozza meg ezt a drasztikus döntést, amely várhatóan komoly csapást jelentene az orosz gazdaságra, azonban több uniós vezetőnek sem akaródzik megtenni ezt a lépést – Mark Rutte holland miniszterelnök például úgy fogalmazott, hogy ez a döntés az európai gazdaságoknak is ártana. Az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola ugyanakkor támogatását fejezte ki a SWIFT-szankcióval kapcsolatban - írja az AP.
De mi az a SWIFT?
A SWIFT tulajdonképpen egy kommunikációs platform, amelyen keresztül a világgazdaság szereplői információkat küldenek egymásnak átutalásokról, elszámolásokról. Maga a SWIFT nem mozgat vagy tart pénzt vagy értékpapírokat, ám használata 1973-as létrehozása óta szinte megkerülhetetlen eleme lett a nemzetközi gazdaságnak, mivel egyszerű, biztonságos és gyors lehetőséget biztosít a különböző ügyletek lebonyolítására, egy nemzetközi utalás például általában kevesebb mint öt perc alatt teljesíthető a SWIFT-en keresztül. Jelenleg 200 ország mintegy 11 ezer pénzintézete használja a platformot, ezzel a legelterjedtebb megoldásnak számít a világban, és nagyjából napi 400 milliárd dollár értékben bonyolít le tranzakciókat.
Mi történne, ha kizárják az oroszokat?
Ha a szankció mégis megtörténne, akkor az érintett gazdasági szereplőknek rendkívül megnehezedne a dolga ügyleteik, és különösen a határokon átívelő ügyleteik lebonyolításában – írta korábbi cikkében laptársunk, az mfor.hu. Önmagában a SWIFT-ből történő kizárás nem jelentené egyben ezen ügyletek teljes leállását, csak azt, hogy ezeket valamilyen alternatív, kevésbé biztonságos, gyors és egyszerű módon, például faxon, telefonon vagy emailben, esetleg egy másik rendszeren keresztül kellene intézni.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a témában: