3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Most, hogy az Egyesült Királyság kiválni készül az Európai Unióból, újra aktuálissá vált Skócia függetlenségének kérdése, noha a két éve tartott népszavazáson 55 százalék elutasította azt. A helyzet változott, viszont nem árt megnézni, hogy boldogulna gazdaságilag az önálló Skócia.

A két évvel ezelőtti népszavazáson két döntő érv szólt a Nagy-Britanniában, szélesebb értelemben az Egyesült Királyságban maradás mellett, mégpedig az, hogy az ország gazdaságilag sok szállal kötődik Angliához, és az, hogy így továbbra is az Európai Unió tagja lehet. Ez utóbbi most megdőlni látszik, pont ettől merül fel egy újabb skót függetlenségi népszavazás gondolata.

Joguk van hozzá

A skót szavazók 62 százaléka a júniusi EU-tagságról szóló népszavazáson az Unióban maradást pártolta, ez jóval nagyobb arány, mint amivel az angolok és a walesiek a kilépést támogatták, így noha jogilag Skócia eredménye nem számít, csak az Egyesült Királyságé egészében, valójában nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ami azóta tovább rontotta a helyzetet: a mostani állás szerint nem csak egy sima kilépésről, hanem durva szakításról lenne szó, amikor is az Egyesült Királyság kiszorulna az európai egységes piacról. Ez már, érthetően, végképp elfogadhatatlan Skóciának.

A Bloomberg szerint ha Skócia újra szavazni szeretne függetlenségéről, azt nem lehetne meggátolni, hisz ha az Egyesült Királyság egészében lehet népszavazást tartani az Európai Uniós tagságról, akkor a skótoktól nem lehet megvonni azt a jogot, hogy szavazhassanak a brit unióról. Az előző két népszavazás, a 2014-es skóciai és az idén júniusi Brexitről szóló, meglehetősen hasonlatos volt annyiban, hogy az őket megelőző kampányban kevés szó esett a gazdasági hatásokról, annál több politikai demagógia került elő, és rendkívül megosztó volt mindkettő.

Exportpiacok

Most az újabb esetleges skóciai népszavazást gazdasági okokkal indokolják, mondván az Európai Unióból való kilépés végzetes lenne Skóciára nézve. Ugyanakkor Skócia óriási mértékben függ az Egyesült Királyság többi részétől: 76 milliárd font sterling értékű exportjának 65 százaléka megy oda, 15 százaléka az Európai Unió más részeibe, 20 százaléka pedig a világ más részeibe. A legnagyobb függés tehát egyértelműen Angliától van.

Olaj

A 2014-es népszavazás előtt a skótok úgy gondolták, hogy az északi-tengeri olaj őket illeti, így annak bevételéből ők 4-5 millióan remekül megélnek majd. Igen ám, de akkor még 100 dolláros olajár volt, most ennek csak a fele, és közben volt 25 is. Tavaly Skócia részesedése 76 millió font volt az olajbevételből, míg előtte egy évvel még 2,25 milliárd. Ennek következtében a skót költségvetési hiány a GDP 9,5 százalékára ugrott, ami a magas brit szintnek is a duplája.

Persze függetlenség esetén ez az olajbevétel jóval nagyobb lenne, de látszik, hogy az olajár függvényében mennyire hektikusan változik. Tartósan alacsony olajár mellett egészen szerény is lehet, márpedig ebben az esetben az ország nem számíthat erre, gazdaságát ki kellene egyensúlyozni, ráadásul ilyen hiánnyal az eurózónába sem léphetne át.

Ír út

Tulajdonképpen egy megoldás lenne, ami Skóciát gyorsan felfejlesztené, akár az angol szint fölé: egy alapos EU-s támogatás, okosan felhasználva, majd megfelelő politikával tőkevonzás az országba. A hasonló méretű szomszédos Írországnak remekül sikerült a módszer. Ez persze csak akkor hozható össze, ha az EU-val megegyezés születik, ami a Brexit tárgyalások alatt nem valószínű. Így az újabb népszavazással nem érdemes kapkodni, akkor célszerű megtartani, ha biztosra mehetnek.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Így kell? Törvénnyel tiltják ki a gyerekeket a közösségi médiából Ausztráliában
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 10:28
Hatalmas többséggel fogadta el az ausztrál parlament a döntést, 16 éves kor alatt tilos lenne közösségi médiát használni, a platformok kapnák a bírságot.
Makro / Külgazdaság Amiről tájékoztatnak a tőzsdei kibocsátók és amiről nem, pedig kellene
Dr. Bodnár Éva | 2024. november 26. 13:51
A közösségi média segítségével egyre gyorsabban közzétehetik a tőzsdei cégek a befektetők számára fontos információkat. De vajon elegendő-e itt megtenniük, és milyen adatokat, információkat, kell kötelezően nyilvánosságra hozniuk hivatalos felületen akár rendszeresen, akár eseti jelleggel?
Makro / Külgazdaság Mészáros Lőrinc padlógázzal nyomul az agráriumban
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 10:07
A felcsúti milliárdos nem foglalkozik hangfelvételekkel, hanem azt csinálja, amihez nagyon ért: vagyonkezelő céget alapít. Ebből sosem lehet elég.
Makro / Külgazdaság Nagy a baj: Németországban érik a gazdaságpolitikai fordulat
Káncz Csaba | 2024. november 26. 09:32
Súlyos helyzetbe került a német gazdaság, ezért Friedrich Merz CDU vezető kész az adósságfék reformjára, ha jövő februárban átveszi a kormányrudat. De az adósságot a jövőben csak beruházásokra lehet felhasználni, szociális kiadásokra nem. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Trump végre kiterítette kártyáit – itt vannak az első konkrét lépések
Privátbankár.hu | 2024. november 26. 06:29
Donald Trump bejelentette: jelentős vámokat vet ki az Egyesült Államok három legnagyobb kereskedelmi partnerére, Kanadára, Mexikóra és Kínára.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor és Nagy Márton is irigykedve nézhet erre az adatra
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 11:24
Kilőtt a lengyel ipar.
Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomnak kedden az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 09:58
Emelkedik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság EKB-kamatdöntés: megszólalt a francia jegybankvezér
Privátbankár.hu | 2024. november 25. 08:38
Francois Villeroy szerint Trump gazdasági protekcionizmusa inflációt fog gerjeszteni a tengerentúlon.
Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG