Orbán Viktor miniszterelnök MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
A magyarok kudarcot okoztak Orbánnak az EU menekültpolitikájáról szóló szavazáson – írta a Bloomberg. Az ez után következő két kiemelt mondatban az következik, hogy a részvételi arány nem érte el az érvényességhez szükséges mértéket, illetve hogy a szavazatok 98 százaléka Orbán menekültkvótát elutasító álláspontját támogatta.
Annak ellenére, hogy Orbánnak az Angela Merkel nyitottkapu-politikáját ellenző politikáját a szavazatok túlnyomó többsége támogatta, ez csalódás a miniszterelnöknek. De a 2018-as választásokig még kihasználhatja ezt az eredményt. Említik, hogy alkotmány-módosításra készül és elsöprő győzelemről beszél.
Részleges győzelem
A magyarok Magyarország autokrata miniszterelnökének, Orbán Viktornak részleges győzelmet nyújtottak át vasárnap, amikor a túlnyomó többségük nemmel válaszolt a kérdésre, hogy elfogadnak-e több migránst, ám nem adtak neki elegendő szavazatot az érvényességhez. Hogy most mit akar Orbán csinálni, az rejtély – írja a New York Times.
Megemlítik, hogy Orbán 2015-ben azzal „csinált nevet magának”, hogy szigorúan őrzött penge-szögesdrótot húzott fel az ország déli határára, hogy megállítsa a Magyarországra tartó migránsok áradatát. A kontinens vezetői nagy figyelemmel kísérik, hogy mit fog csinálni ez után – írják. Említik az alkotmánymódosítást és az előre hozott választásokat, mit lehetséges következményt, és magyarországi kutatókat és ellenzéki politikusokat szólaltatnak meg.
A miniszterelnök azt állítja...
Magyarország miniszterelnöke azt állítja, hogy az EU-s migránskvóta-szavazás eredménye győzelem – hangzik a brit BBC News cikkének címe. Megírják, hogy a kormány kötelezőnek tekinti a szavazás eredményét politikailag és jogilag is, az ellenzék szerint viszont a kormánynak nincs meg a szükséges támogatottsága.
A népszavazás eredménye egyszerre lesújtó vereség és nyomatékos győzelem a miniszterelnök számára – kommentálja a cikk. Egyrészt a miniszterelnök egy különösen nagy, drága és könyörtelen EU-ellenes és migráns-ellenes kampányt hajtott végre, mégsem sikerült a magyarokat meggyőznie, hogy szavazzanak.
Világgá lehet harsogni
Másrészt pedig akik szavaztak, azoknak túlnyomó többsége mellette szavazott, ami lehetővé teszi, hogy világgá harsogja: nagyobb hányadban szavaztak az EU-migránskvóta ellen, mint 13 éve az EU mellett. Részletezik EU-ellenes politikáját, de hozzáteszik, hogy azért a „Huxit”-re, az EU-ból való magyar kilépésre nem szólít fel, mert az ország gazdasága túlságosan is függ az EU-támogatásoktól.
„A polarizáció fatális élvezete” címmel közölt kommentárt a svájci Neue Züricher Zeitung. A szerző szerint Orbánnak csak a saját támogatóit sikerült az urnákhoz szólítania.
Siker az ellenzéknek is
Ebből egy széles körű támogatottságot levezetni se nem legitim, se nem demokratikus. Bár majdnem mindenkik aki szavazott, elutasította a menekültkvótát, ez nem meglepetés. Az viszont igen, hogy ennyien otthon maradtak vagy nemmel szavaztak, és ez siker a gyenge baloldali és liberális ellenzék számára.
„Alaposan el tudták sózni Orbán politikai levesét” - teszik hozzá. Emlékeztetnek arra, hogy a 3,2 millió szavazó, aki most Orbán mellett szavazott, pontosan annyi, mint akik a legutóbbi parlamenti választáson Orbánra vagy a jobboldali radikális Jobbikra adták le a szavazatukat. Azt is elmagyarázza a cikk, miért volt az egész kezdettől fogva antidemokratikus, például hecckampányról beszélnek és autoriter vonásokat emlegetnek.
"Orbán veresége"
A német Frankfurter Allgemeine Zeitung vieótudósítása „A menekült-népszavazás kudarcot vallott” címmel jött le, majd pedig az érvénytelenségét hangsúlyozták. A kommentárjuk címe pedig egyszerűen „Orbán veresége” lett.
Mindjárt a cím után megemlítik, hogy rossz nyelvek szerint a világ legdrágább népszavazását sikerült összehozni (más lapok is gyakran emlegetik a költségeket). Aztán egy viccet is megeresztenek: mi a különbség az osztrákok és a magyarok között? Az osztrákok a választás után sem ismerik annak eredményét, a magyarok már a választás előtt tudják.
Hangerő=fájdalom?
Az irónia ez után sem fogy el. Azon a hangerőn, amellyel Orbán az állítólagos győzelmét ünnepli, le lehet mérni, mennyire fájhat neki a pofon – állítják. Emlékeztetnek rá, hogy a népszavazás nélkül is meg lehetett volna hozni mindazokat a törvényeket, amelyeket most meg akarnak.
A lap szerint a népszavazás inkább az ellenzék kordában tartására szolgált volna, de az állampolgárok észrevették, hogy itt nem egy fontos döntésről van szó, nem hittek a propaganda-gépezetnek.
Orbán lelepleződött?
Orbán a szavazást harci feladatnak tekinti – írja a Die Welt. A következő mondatban arról beszél, hogy pofon Orbán Viktornak, ahogy Brüsszel megkönnyebbüléssel reagált a népszavazás eredményére. Orbán kudarca, vitatott népszavazás, érvénytelen – ezek a kulcsszavai a Der Spiegel cikke elejének is. A magyarországi népszavazás a menekültek elosztásáról kudarcot vallott – írja a Die Zeit is egy videó fölé.
Sokkal keményebb a Die Zeit kommentárja, amelynek címe: „Ilyen, amikor a populista lelepleződik”. Csűrhetjük, csavarhatjuk, ahogy akarjuk, ahogy ezt Orbán már meg is teszi, de a magyar miniszterelnök számára nem jól alakult a népszavazás.
Három magyarázat
Ez után három lehetőséget vázolnak fel. Az egyik szerint Orbán menekültpolitikájának kisebb a támogatottsága, mint eddig hitték – augusztusban a magyar lakosság 78 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nem akar több menekültet befogadni. A második szerint a populista a vereségben mutatkozik meg.
Nemrég ugyanis még csak 50 százalékos részvétel felett tartották értelmét a népszavazásnak, ma arról beszélnek, hogy ez lényegtelen és lehengerlő győzelemről beszélnek. „Ez a populizmus logikája” - teszik hozzá.
A harmadik verzió pedig az, hogy a mindenféle nyilatkozatok ellenére a népszavazás kezdettől fogva lényegtelen volt és nem változtat a kormány politikáján.
Xenofób kihívás
A spanyolországi La Vanguardia tegnap esti tudósításának címe, hogy a népszavazás nem éri el az érvényességi határt. Orbán Viktor mondatait idézik, de idézőjelbe teszik azt, hogy az eredmény csodálatosan jó.
Az El País pedig így kezdi: „Az alacsony részvétel gyengíti Orbánnak az EU-val szembeni xenofób kihívását”. (Xenofóbia=idegengyűlölet, a szerk.) Annak ellenére, hogy a szavazás jogilag nem érvényes, a kormány törvényváltoztatásokat tervez a menekültek befogadásával kapcsolatban - folytatják.
(Olaszországi véleményekről itt írtunk.)