Wolfgang Schäuble. Kép forrása: MTI |
Wolfgang Schäuble a Bild am Sonntag című lapban megjelent interjúban kiemelte, hogy a szolidaritást nem lehet "egymás szidalmazásával" biztosítani, és az is "fontos előrelépés", hogy "végre valamennyi tagállam megértette" az uniós külső határ biztosításának fontosságát.
Régen se akarták
A "következő évre az az előrejelzésem, hogy Európában érvényesül majd a felismerés, hogy csak együtt tudunk megbirkózni a menekültválsággal" - tette hozzá. Felidézte, hogy a kilencvenes évek elején - a délszláv háború kitörése idején, amikor a legutóbbi nagy menekülthullám elérte Németországot - a frissen újraegyesített ország keleti részén, a volt NDK területén fekvő tartományok nem akartak menekültetek befogadni, és arra hivatkoztak, hogy a lakosságnak nincsenek tapasztalatai külföldiekkel.
Wolfgang Schäuble elmondta, hogy ebben a helyzetben szövetségi belügyminiszterként úgy döntött, hogy az új tartományok nem kaphatnak mentességet, nekik is be kell fogadniuk menekülteket, de "százalékosan kevesebbet", mint a nyugati tartományok, hogy a lakosság hozzászokjon a külföldiek jelenlétéhez.
Ne legyen kibúvó
Mindez "a mai viszonyokra áthelyezve azt jelenti, hogy a kelet-európai országoknak is be kell fogadniuk menekülteket, de kevesebbet, mint Németország" - mondta a miniszter. A közös megoldás azzal is jár, hogy a külpolitikában és a biztonságpolitikában több feladat hárul Németországra, "mint amennyit talán szeretnénk", de tudomásul kell venni, hogy jelentősebb európai közreműködés nélkül nem lehet stabilizálni a közel-, és a közép-keleti térséget és Afrikát - tette hozzá Wolfgang Schäuble.
Közös hadsereg
Fokozatosan össze kell kapcsolni az uniós tagországok kül- és biztonságpolitikáját, és meg kell célozni egy "közös európai hadsereg" kialakítását. A "nemzeti hadseregekre" fordított forrásokat "közösen sokkal hatékonyabban lehet felhasználni" - jegyezte meg. A menekültválság németországi kezeléséről szólva hangsúlyozta, hogy komolyan kell venni a lakosság aggodalmait, ugyanakkor ha sikeres az integráció, "középtávon sok szempontból jót tesz nekünk" a menekültek jelenléte.
Továbbá a menekültek a munkaerőpiacon segítenek ellensúlyozni a társadalom elöregedését, és hozzásegítik az Európai Uniót a továbbfejlődéshez. "Egész Európa megerősödve kerül majd ki ebből a válságból" - mondta Wolfgang Schäuble.
A németek nagyon meg akarják kurtítani a magyarok támogatását Németországban egy bírósági ítélet nyomán vita bontakozott ki arról, hogy az EU-tagállamokból hozzájuk érkező külföldiek mikortól legyenek jogosultak szociális támogatásokra. A német jobboldal úgy látszik, felsorakozik a britek mögé, akik ennek a korlátozására törekszenek. Ráadásul a menekültügy miatt is retorzió várható, pénzeket vonnának el. Részletek >>>> |