Mivel a Covid-19 világjárvány közepette az arcmaszk nélkülözhetetlenné vált az utazás során, a légitársaságok szabályokat vezettek be arra, hogy mely arcvédőket tekintik elfogadhatónak a repüléshez. Ezek légitársaságonként változnak, ezért nem árt többféle maszkkal felszerelve utazni Amerikába, illetve az USA egyes államain belül.
Míg a legtöbb szövetből készült maszkot lehet szabadon használni a nyilvános helyeken az Egyesült Államokban, számos belföldi légitársaság, köztük a Delta, a United, a Southwest és az American, nem engedélyezi az orrot és szájat eltakaró kendőket és sálakat, de bizonyos maszktípusokat sem.
A Travel and Leisure turisztikai online magazin a legnagyobb amerikai légitársaságokat sorra véve ismerteti azokat a maszkfajtákat, illetve maszkot helyettesítő, néhol elfogadott ruhadarabokat, amelyeket egyes amerikai légitársaságok betiltottak.
- A Delta általában szigorúbb, mint a többi légitársaság, nem engedélyezi a felszállást, ha olyan maszkot viselünk, amelyen hasítékok vagy lyukak vannak, illetve – és ez fontos lehet – a szelepes fajtákat sem fogadja el.
- A United hasonló szabályokat vezetett be.
- A Southwest-nek nem elég, ha símaszkban vagy feltűrt gallérú ruhaneműben szállunk fel – ezek szerint ilyenre is gyakran volt példa – és a kilégzőszelepes, valamint egyrétegű maszkot is tiltja, akárcsak az orrunk és szájunk elé kötött sálakat, kendőket.
- Az American Airlines hasonló gyakorlatot vezetett be, hozzátéve még, hogy a hálós vagy csipkeszerű anyagból készült maszkok is tilosak.
- A Hawaiian Airlines nem enged felszállni, ha a védő eszközön szellőzőnyílások, hálók, rések, kilégzőszelepek, lyukak találhatók.
- A JetBlue-nál tilosak az úgynevezett csőhöz vagy akkumulátorral működő szűrőhöz csatlakoztatott fajták.
Az Amerikai Közlekedésbiztonsági Hivatal (TSA) legalább 2022. március 18-ig kötelezővé tette a maszk viselését minden tömegközlekedési eszközön, beleértve a repülőtereket is. A CDC, az Egyesült Államok szövetségi közegészségügyi központja arceltakarási ajánlásának nem csupán az a célja, hogy megvédje viselőiket a bejutó vírusoktól, hanem hogy óvja a közelükben tartózkodókat a potenciálisan káros részecskék belélegzésétől.
Véleményük szerint a szelepes arcmaszkok nemhogy védenének, de pont az ellenkező hatást fejtik ki. A szelep úgy működhet, mint egy sugár – nagy sebességgel és koncentrált mennyiségben bocsátja ki a víruscseppeket. Ha tehát egy személy Covid-fertőzött, akkor a szelepes maszk viselése ténylegesen veszélyeztetheti a körülötte lévő embereket.
Az új útmutató szerint általában nem szabad egyrétegű vagy vékony textilanyagból készült maszkot viselni, és ügyelni kell arra, hogy az megfelelően és szorosan illeszkedjen az archoz. A sima műanyag arcvédők a Delta szerint nem helyettesítik az igazi maszkokat. Ha egy utasnak nem áll megfelelő rendelkezésére, a légitársaság biztosít számára egyet.
Az arctakarás kötelező a check-in pultoknál, a Delta Sky Clubokban, a beszállókapunál, a géphez vezető folyosón és a repülőgép fedélzetén is, kivéve étkezés közben.
Azoknak az utasoknak, akik az egészségügyi állapotuk miatt mentességet kérnek az arcmaszk viselése alól, a beszállás előtt külön eljáráson kell átesni, hogy megszerezzék az engedélyt. Ez akár egy órát is igénybe vehet, tehát figyelni kell arra, hogy emiatt ne késse le a gépet az utas, hanem szánjon rá előre időt. Több mint száz utast ideiglenesen kitiltottak a Delta gépeiről, mert nem voltak hajlandók megfelelő arcmaszkot viselni.
"Ha felszáll a gépre, és ragaszkodik ahhoz, hogy ne viselje a maszkját, mi ragaszkodunk ahhoz, hogy a jövőben ne utazhasson velünk" - mondta Ed Bastian,a Delta vezérigazgatója egy interjúban.
A Centers for Disease Control and Prevention január közepén frissítette az arcmaszkokra vonatkozó irányelveit, és több olyan eldobható védőeszközt javasolt, mint a KN95. Ez azt jelenti, hogy a sima szövetből készült fajta, amelyet a járvány nagy részében viseltek az emberek, nem elég.
Egy újdonság viszont hatrétegű védelmet biztosít – olvasható egy másik, kapcsolódó cikkben, némi reklám felhanggal. A KN95 esetében a részecskeszűrési hatékonyság legalább 95 százalék, a bakteriális szűrési hatékonyság 95 százalék vagy annál több, a vírusszűrési hatékonysága pedig 98 százalék – teszi hozzá a cikkíró, majd felsorol világhírű filmsztárokat, akik ilyet viselnek.
Az tény, hogy a filmgyárak és produkciós irodák különösen szigorúak, ami a maszkviselést illeti, ugyanis ha egy sztár megbetegszik és emiatt leáll a forgatás, és dollármilliók mennek veszendőbe. Ezért legtöbb esetben, a maszkon kívül még plasztik arcvédőt is kell a forgatás szüneteiben viselniük.