Ahogy vesszük...
Ha csak a makrogazdasági szempontokat nézi az MNB, logikus döntés volt a kamatvágás folytatása: tekintettel az immár zéróra lassult éves inflációra, a hitelkiáramlás alacsony ütemére és a még mindig nem igazán lendületes gazdasági kilábalásra. A devizapiaci folyamatok azonban komoly hatással vannak a makrogazdasági folyamatokra is, így a forint gyengülését sem hagyhatja figyelmen kívül a monetáris tanács.
A kamatdöntés után gyorsan esni kezdett a forint, 308-ról 310 fölé ugrott az euró jegyzése. Részletek >> |
Az amerikai pénznyomda fékezése, a feltörekvő piacokat sújtó eladási hullám valóban fontos nemzetközi tényezők, amelyek a forint gyengüléséhez vezettek, azonban a magyar deviza épp azért válhatott a térség leggyengébben teljesítő devizájává az utóbbi időben, mert nagyon alacsony az alapkamat - és a jegybanki kommunikáció előrevetítette a további lazítás lehetőségét is. Eközben több feltörekvő piaci jegybank éppenhogy kamatemelésre kényszerült a piaci turbulencia közepette.
Ennél gyengébb forintot is elviselnek?
A feltörekvő piaci eszközök iránti kereslet csökkenése, a reálkamat-szint eróziója, valamint az a tény, hogy a befektetők figyelme a magyar gazdaság erősségeiről átterelődött a sebezhető pontokra, kockázatosabbá teszi a monetáris enyhítés folytatását és az enyhítési alapállásra valló nyelvezet fenntartását - ezt így fogalmazták meg a Goldman Sachs elemzői.
Legutóbbi budapesti tárgyalásaik alapján nagy londoni házak elemzői azt állapították meg, hogy az MNB legutóbbi stressztesztjeinek eredményei alapján a magyar jegybank "fájdalomküszöbe" valószínűleg jóval gyengébb forintárfolyamon van, mint korábban - éppen ezért a londoniak többsége 10 bázispontos csökkentést várt. Ehhez képest meglepetés, hogy ennél nagyobbat vágtak.
3-kor okosabbak leszünk
Frissítés: megérkezett az indoklás, akár tovább is vágna a jegybank - részletek >> |
A kérdés most az, hogyan tovább - a piacok a 3 órakor megjelenő indoklást várják, amiből következtetni próbálnak majd a következő lépésre.
A legutóbbi, januári kamatdöntő ülésen egyébként a monetáris tanács hét tagja szavazta meg a 15 bázispontos kamatcsökkentést, egyedül Cinkotai János szavazott 10 bázispontos vágásra.
Az Equilor gyorselemzése szerint a kamatvágási ciklusnak a külpiaci hangulat romlása vagy a forint hirtelen és tartós gyengülése vethet véget.
Forrás: Bloomberg, Equilor |
Az alapkamatot és a határidős kamatláb-megállapodásokat (3X6-os FRA mutató 3,07%-on áll) tartalmazó ábra alapján a piaci szereplők az év második felében már kamatemelést várnak.