A prágai városi bíróság elhalasztotta a döntést annak az orosz hackernek az ügyében, akinek kiadását Oroszország és az Egyesült Államok is kérte Csehországtól. A bíróság május 30-án fog újra foglalkozni Jevgenyij Nyikulin ügyével – közölte a cseh közszolgálati hírtelevízió.
A bíróság azután halasztotta el a döntést, hogy a hacker védője azt állította: nem kapta meg az összes szükséges dokumentumot az ügyről, ami megnehezíti ügyfele jogi képviseletét. Biztonsági okok miatt a bíróság a prágai Pankrác börtönben ülésezett, a testület elnöke akkor azt mondta: ilyen körülmények között nem tudja ellenőrizni a védelem állításait, így a döntést elnapolja.
Nem tudják, kinek adják ki
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Oroszországban jóval másabb a hackertámadások jogi háttere, az orosz kibertörvény ugyanis csak akkor lép életbe, ha a támadás egy másik orosz állampolgár ellen történik. Jó példa erre a sokak által csak Antivirus XP 2009 néven ismert számítógépes vírus, amely elhiteti a felhasználókkal, hogy egy valódi antivírus programot használnak. A program – rendes működéséért cserébe azonban – hamarosan több tízezer forintos összegeket kér a felhasználótól. A vírus mindenekelőtt ellenőrzi a megfertőzött gép beállított nyelvét – ha azonban cirill betűket talál, azonnal kikacsolja magát, ezzel védve a hackert a jogi következményektől. |
A hackert tavaly októberben a cseh rendőrség vette őrizetbe Prágában. Washington azzal indokolta a kiadatási kérelmet, hogy szerinte az orosz hacker támadást intézett a LinkedIn közösségi hálózat, valamint a Dropbox és a Fromsprings amerikai szervezetek ellen. A kaliforniai bíróság hackertámadással, pénzlopással és összeesküvéssel vádolja Nyikulint.
Oroszország ugyanakkor azt kéri a csehektől, hogy az orosz állampolgárt Moszkvának adják ki. Oroszország bírálta az Egyesült Államok eljárását, "az orosz állampolgárok elleni, az egész világra kiterjedő hajtóvadászat részének", illetve "az amerikai jogrend másokra való ráerőszakolásának" minősítette azt.
A hacker jelenleg vizsgálati fogságban van. Amennyiben mindkét országba kiadható, úgy az ügyről az igazságügyi minisztériumnak, azon belül is a miniszternek kell a végső döntést meghoznia – közölte Markéta Puci, a prágai bíróság szóvivője.
Egymilliárd felhasználó adatait lopták el – te köztük vagy? Egy adatbázis segítségével most megnézheted, hogy ellopták-e az adataidat. Tovább >>> |