A reggeli adatok szerint a jelenlegi elnök, Recep Tayyip Erdogan a voksok 49,4 százalékát, míg legfőbb kihívója, a hatpárti ellenzéki koalíció által támogatott Kemal Kilicdaroglu 45 százalékát szerezte meg.
A harmadik helyen Sinan Oğan, a radikális jobboldal jelöltje végzett 5,2 százalékkal. Erdoganra 26,9 millióan, Kilicdaroglura 24,4 millióan, Oganra 2,8 millióan szavaztak török sajtójelentések szerint.
Mivel a győzelemhez minimum 50 százalék kell, a voksok mintegy 99 százalékát pedig már megszámolták, nagy valószínűséggel második fordulóra lesz szükség. Ezt két hét múlva, május 28-án tartják majd, és már csak az első két helyen végzett jelölt, Erdogan és Kilicdaroglu vehet részt rajta.
Az már biztos, hogy a legnagyobb parlamenti erő továbbra is Erdogan pártja, a konzervatív Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) lesz, amely előreláthatóan 266 képviselőt delegálhat majd a törvényhozásba. Az ellenzéki koalíció legerősebb pártja, a balközép Köztársasági Néppárt 169 mandátumra számíthat. A jelenlegi elnök kormánykoalícója a szavazatok összesen 49,4, míg az ellenzéki koalíció 35,2 százalékát szerezte meg.
Az AKP súlya a parlamenten belül ugyanakkor jelentősen csökkent a legutóbbi választáshoz képest, és a Guardian szerint a mostani a párt legrosszabb eredménye 2002-es hatalomra kerülése óta.
Nemzetközi sajtóértékelések szerint ez az elmúlt évtizedek legszorosabb választása Törökországban. A hivatalban lévő elnök, aki 2003-tól 2014-ig Törökország miniszterelnöke volt, és 2014 óta államfő, ugyan jobban teljesített annál, mint amit a közvéleménykutatások jeleztek, de ez nem volt elég a győzelemhez.
Erdogan ma kora reggel azt mondta: hisz abban, hogy még az első körben megnyerheti a választást, de elfogadja, ha második fordulóra kerül sor. Hozzátette: biztos benne, hogy a választók a „biztonságot és stabilitást” részesítik majd előnyben az újabb fordulóban.
Kilicdaroglu szintén azt nyilatkozta, hogy elfogadja a második fordulót. Kiemelte, hogy Erdogan „minden hazugsága és támadása” ellenére sem tudta elérni a kívánt eredményt.
A török líra reggel gyengült az euróval szemben, elemzők szerint ugyanis a befektetők csalódottan fogadták, hogy egyelőre nem ért véget az Erdogan-korszak és annak nem konvencionális gazdaságpolitikája.
A BBC helyszíni tudósítója szerint mindenesetre az éjjel és a reggel is feszült volt Törökországban, mivel az emberek szerették volna dűlőre vinni a kérdést már az első fordulóban, de ez nem sikerült. A feszültség most valószínűleg további két hétig fennmarad.
Az ellenzéki szavazók csalódottnak tűnnek, mivel az előzetes közvéleménykutatások alapján támogatottjuk győzelmét várták, és úgy érezték, hogy kézzelfogható közelségben van a hatalomváltás.
Most viszont úgy tűnik, hogy Erdogannak van nagyobb esélye a végső sikerre. A választás hátterével ebben az interjúban foglalkoztunk: