4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár Európa élén áll jelenleg Magyarország az idei minimálbér-emelés mértékét illetően, a lemaradását nem igazán sikerült ledolgoznia a keleti szomszédunkhoz képest.

Orbán Viktor "bemondására" idén bruttó 200 ezer forintra emelkedett a kötelezően fizetendő legkisebb bér Magyarországon, ami 20 százalékos emelést jelentett a tavalyi állapothoz képest. Előzetesen arra lehetett számítani, hogy ez a növekedés nem fog teljes egészében megmutatkozni a nemzetközi rangsorokban. Ennek oka a gyenge forint, mely - mint arról laptársunk, az mfor.hu többször is írt már - az elmúlt pár évben megfigyelhető trend volt. Ez a folyamat az Orbán-kormány számára kedvező volt, hiszen míg a határainkon belül látványos béremelkedést tudott felmutatni, a külföldi - euróban vett - statisztikákban ennek csak töredéke mutatkozott meg, így a forintban mért növekedés ellenére is alacsony szinten maradtak a fizetések euróban.

Bár a hazai fizetőeszköz továbbra is gyenge, idén megtört ez a trend. A forintban mért 20 százalékos emelés euróban 22 százalék lett az Eurostat legfrissebb adatai szerint. Ezzel toronymagasan Európa élvonalában vagyunk: Magyarország után

  • Litvánia áll 14 százalékkal,
  • ezt Csehország követi 13,
  • valamint Románia és Észtország 12-12 százalék plusszal.

Ám hiába az emelés, a rangsorban érdemben nem sikerült nagyot előrelépni. Míg tavaly a második legalacsonyabb volt a magyar minimálbér az EU-n belül, most "csak" a negyedik legkisebb, bruttó 541,73 euró. A hazainál kevesebbet kapnak

  • a román (515,26 euró),
  • a lett (500 euró),
  • valamint a bolgár (332,34 euró) érintettek.

Mennyit ér valójában?

Az Eurostat az alap, bruttó összeg mellett, annak vásárlóerő-paritáson vett értékét is közli. Ez azért különösen fontos mutató, mert az egyes országokra jellemző árszínvonalból fakadó különbségeket kiszűri. Bár a magyar minimálbér összegszerűen az egyik legalacsonyabb, vásárlóerejét tekintve kedvezőbb helyen áll hazánk a rangsorban. Míg 2021-ben az ötödik legkisebb értéket képviselte a legkisebb fizetés, idén egy helyet előrelépve már a hatodik legalacsonyabbnak számít az Eurostat által közölt 858,63 eurós érték.

Egy valami azonban nem változott egy év alatt:

annak ellenére, hogy a román minimálbér ismét alacsonyabb euróban mérve a magyarnál, annak értéke jócskán meghaladja a hazai vásárlóerő-paritáson vett összeget.

A magyar 858,63 euróval szemben Románia mellett szereplő érték 949,2.

Mivel azonban az üzletekben sosem a bruttó fizetésből tudunk vásárolni, hanem a nettóból, ezért a bruttó minimálbér és annak vásárlóerő-paritáson számolt értéke közötti különbségből kiindulva megbecsültük, mennyit is ér a magyar, illetve a nettó minimálbér.

Ez azért is fontos, mert a két ország eltérő mértékben sújtja adókkal és járulékokkal a fizetéseket. Szintén az Eurostat legutóbbi adatait nézve a magyar kormány 33,5 százalékát vonja el a bruttó béreknek, míg a Romániában ez 36,9 százalék. Elviekben ez a különbség ki is egyenlíthetné a nettók vásárlóerejét, ám számításaink szerint még ez is kevés hozzá.

Európa egyik legalacsonyabbja a magyar minimálbér (Fotó: depositphotos)
Európa egyik legalacsonyabbja a magyar minimálbér (Fotó: depositphotos)

A magyar nettó minimálbér 360,2 euró (129 ezer forint jelenlegi árfolyamon), a román pedig 325,1 (116,4 ezer forint), ha pedig az eltérő árszínvonalból fakadó különbségektől eltekintünk, akkor eltűnik a magyar fizetés előnye.

A hazai nettó vásárlóereje 570 euró, ellenben a románé 589,9 euró. Egyszerűbben megfogalmazva, az alacsonyabb összegű román minimálbérből több terméket és szolgáltatást tudnak beszerezni, mint a magyar érintettek.

Láthatóan tehát a nagymértékű idei minimálbér-emelés nem tudta megfordítani sem a régóta jellemző helyzetet, sem a pár éve beállt fordulatot. Ezen sokat tudna segíteni egyrészt az európai minimálbér bevezetése, mely az átlag- vagy a mediánbér arányában rögzíteni a minimálbéreket, másrészt az, hogy a kormány a munkavállalók által fizetendő adókat és járulékokat csökkentené. A minimálbér 33,5 százalékos terhelése világrekorder, ilyen nagymértékben egyetlen kormány sem sújtja az alacsony fizetésből élők keresetét.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG