4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sorban a negyedik egymást követő hónapban hagyta közel változatlanul a globális olajkereslet növekedésére vonatkozó előrejelzését a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC a legfrissebb, kedden kiadott havi rendszeres piaci jelentésében.

A havi olajpiaci előrejelzés májusi számában az OPEC napi 2,35 millió hordós, azaz 2,4 százalékos keresletnövekedést jelez előre az idei évre a tavalyihoz képest. Az elmúlt havi prognózisban napi 2,33 millió hordós keresletnövekedést helyezett kilátásba az OPEC. A világ olajkereslete tavaly napi 99,57 millió hordó volt, az idén napi 101,90 millió hordó lehet.

A szervezeten kívüli olajtermelők 2022-ben napi 65,76 millió tonna olajat termeltek, az idén pedig várhatóan napi 67,16 millió hordót. Az OPEC 2022-ben napi 28,856 millió hordó olajat termelt. Az idén márciusban 28,794 millió hordót, áprilisban pedig 28,603 millió hordót termelt.

Az OPEC olajkosarának átlagára áprilisban 84,13 dollár volt hordónként, 5,68 dollárral magasabb a márciusi 78,45 dollárnál. Az áprilisig tartó tizenkét hónap átlagára 81,38 dollár hordónként.

A globális GDP-növekedést továbbra is 2,6 százalékra várja az OPEC a tavalyi 3,3 százalék után. A globális növekedésnek a Kína és India, valamint más ázsiai országok erősödő trendje ad lendületet. A kínai növekedést a járványvédelmi korlátozások felszámolása, az indiai növekedést pedig a kormány költségvetési politikája, valamint a bevezetett adócsökkentések támogatják.

A pénzügyi rendszer zavarai az Egyesült Államokban és Európában keltettek elsősorban aggodalmakat a tőkepiacokon, elsősorban a makacsul magas infláció visszaszorítására bevezetett monetáris szigorító intézkedések gazdaságfékező hatása miatt.

Nem módosítottak. Fotó: Depositphotos
Nem módosítottak. Fotó: Depositphotos

Az Egyesült Államokban a Bureau of Economic Analysis adatai alapján az idei első negyedévben 1,1 százalékkal nőtt a GDP negyedéves bázison a 2022. negyedik negyedévi 2,6 százalékos negyedéves és a harmadik negyedévi 3,2 százalékos negyedéves növekedés után. Az infláció márciusra 5,0 százalékra lassult a februári 6,0 százalékról. A maginfláció azonban márciusban 5,6 százalékon állt a februári 5,5 százalék után. A szint magasnak számít, ezért a Fed a piaci várakozások szerint kitart szigorító politikája mellett. A munkanélküliségi ráta áprilisban 3,4 százalékra csökkent a márciusi 3,5 százalékról és a februári 3,6 százalékról.

Az OPEC az Egyesült Államokban a növekedési ütem további lassulását várja a legfrissebb BMI mutatók, a feldolgozóipari megrendelések és foglalkoztatási adatok alapján, amelyek mind elmaradtak a tavaly második félévi szinttől. A GDP-növekedés negyedéves bázison az idei második negyedévben 0,5 százalék, a harmadikban 0,2 százalék, a negyedikben pedig 0,1 százalék lehet. Az éves GDP-növekedést 1,2 százalékra várja az Egyesült Államokban az OPEC,

Az euróövezetben az első negyedévi GDP-növekedés 0,3 százalékos volt a tavaly negyedik negyedévi 0,2 százalékos csökkenés után az Eurostat adatai alapján. Pár hónapja az előrejelzések még 0,1 százalék körüli GDP-csökkenést jeleztek az első negyedévre. Az infláció váratlanul 7,0 százalékra emelkedett áprilisban a márciusi 6,9 százalékról. A maginfláció magas, áprilisban 7,3 százalékon állt a márciusi 7,5 százalék után. Februárban 7,4 százalék, januárban 7,1 százalék volt a maginfláció. A munkanélküliségi ráta 6,5 százalékra csökkent márciusban a februári és januári 6,6 százalékról. Az ipari termelés az év elején megélénkült az euróövezetben, a decemberi 2,3 százalékos éves csökkenés után januárban 0,9 százalékkal nőtt, majd februárban 2,2 százalékkal. A második negyedévre az OPEC 1,2 százalékos GDP-növekedést vár az euróövezetben negyedéves bázison, a harmadik negyedévben pedig 0,8 százalékosat, a negyedik negyedévben 0,4 százalékosat. Az idei éves növekedés 0,8 százalékos lehet.

Kína az idei első negyedévben 4,5 százalékos éves GDP-növekedést ért el a tavalyi negyedik negyedévi 2,9 százalék után. Az ipari termelés élénkülése a GDP-növekedés folytatódására utal. Márciusban 3,9 százalékkal nőtt éves bázison az ipari termelés a január-februári 2,4 százalék és a decemberi 1,3 százalék után. Az erősen exportorientált kínai gazdaság kivitele márciusban 15,3 százalékkal nőtt éves összevetésben, igaz, alacsony bázishoz képest. Januárban 12,3 százalékkal, februárban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés Kínában. Az OPEC a második negyedévben 6,5 százalékos, a harmadikban 5,0 százalékos, a negyedikben pedig 4,8 százalékos éves GDP-növekedést vár Kínában. Az egész éves növekedés 5,2 százalékos lehet a tavalyi 3,0 százalék után.

(MTI) 
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG