4p

Sorban a negyedik egymást követő hónapban hagyta közel változatlanul a globális olajkereslet növekedésére vonatkozó előrejelzését a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete, az OPEC a legfrissebb, kedden kiadott havi rendszeres piaci jelentésében.

A havi olajpiaci előrejelzés májusi számában az OPEC napi 2,35 millió hordós, azaz 2,4 százalékos keresletnövekedést jelez előre az idei évre a tavalyihoz képest. Az elmúlt havi prognózisban napi 2,33 millió hordós keresletnövekedést helyezett kilátásba az OPEC. A világ olajkereslete tavaly napi 99,57 millió hordó volt, az idén napi 101,90 millió hordó lehet.

A szervezeten kívüli olajtermelők 2022-ben napi 65,76 millió tonna olajat termeltek, az idén pedig várhatóan napi 67,16 millió hordót. Az OPEC 2022-ben napi 28,856 millió hordó olajat termelt. Az idén márciusban 28,794 millió hordót, áprilisban pedig 28,603 millió hordót termelt.

Az OPEC olajkosarának átlagára áprilisban 84,13 dollár volt hordónként, 5,68 dollárral magasabb a márciusi 78,45 dollárnál. Az áprilisig tartó tizenkét hónap átlagára 81,38 dollár hordónként.

A globális GDP-növekedést továbbra is 2,6 százalékra várja az OPEC a tavalyi 3,3 százalék után. A globális növekedésnek a Kína és India, valamint más ázsiai országok erősödő trendje ad lendületet. A kínai növekedést a járványvédelmi korlátozások felszámolása, az indiai növekedést pedig a kormány költségvetési politikája, valamint a bevezetett adócsökkentések támogatják.

A pénzügyi rendszer zavarai az Egyesült Államokban és Európában keltettek elsősorban aggodalmakat a tőkepiacokon, elsősorban a makacsul magas infláció visszaszorítására bevezetett monetáris szigorító intézkedések gazdaságfékező hatása miatt.

Nem módosítottak. Fotó: Depositphotos
Nem módosítottak. Fotó: Depositphotos

Az Egyesült Államokban a Bureau of Economic Analysis adatai alapján az idei első negyedévben 1,1 százalékkal nőtt a GDP negyedéves bázison a 2022. negyedik negyedévi 2,6 százalékos negyedéves és a harmadik negyedévi 3,2 százalékos negyedéves növekedés után. Az infláció márciusra 5,0 százalékra lassult a februári 6,0 százalékról. A maginfláció azonban márciusban 5,6 százalékon állt a februári 5,5 százalék után. A szint magasnak számít, ezért a Fed a piaci várakozások szerint kitart szigorító politikája mellett. A munkanélküliségi ráta áprilisban 3,4 százalékra csökkent a márciusi 3,5 százalékról és a februári 3,6 százalékról.

Az OPEC az Egyesült Államokban a növekedési ütem további lassulását várja a legfrissebb BMI mutatók, a feldolgozóipari megrendelések és foglalkoztatási adatok alapján, amelyek mind elmaradtak a tavaly második félévi szinttől. A GDP-növekedés negyedéves bázison az idei második negyedévben 0,5 százalék, a harmadikban 0,2 százalék, a negyedikben pedig 0,1 százalék lehet. Az éves GDP-növekedést 1,2 százalékra várja az Egyesült Államokban az OPEC,

Az euróövezetben az első negyedévi GDP-növekedés 0,3 százalékos volt a tavaly negyedik negyedévi 0,2 százalékos csökkenés után az Eurostat adatai alapján. Pár hónapja az előrejelzések még 0,1 százalék körüli GDP-csökkenést jeleztek az első negyedévre. Az infláció váratlanul 7,0 százalékra emelkedett áprilisban a márciusi 6,9 százalékról. A maginfláció magas, áprilisban 7,3 százalékon állt a márciusi 7,5 százalék után. Februárban 7,4 százalék, januárban 7,1 százalék volt a maginfláció. A munkanélküliségi ráta 6,5 százalékra csökkent márciusban a februári és januári 6,6 százalékról. Az ipari termelés az év elején megélénkült az euróövezetben, a decemberi 2,3 százalékos éves csökkenés után januárban 0,9 százalékkal nőtt, majd februárban 2,2 százalékkal. A második negyedévre az OPEC 1,2 százalékos GDP-növekedést vár az euróövezetben negyedéves bázison, a harmadik negyedévben pedig 0,8 százalékosat, a negyedik negyedévben 0,4 százalékosat. Az idei éves növekedés 0,8 százalékos lehet.

Kína az idei első negyedévben 4,5 százalékos éves GDP-növekedést ért el a tavalyi negyedik negyedévi 2,9 százalék után. Az ipari termelés élénkülése a GDP-növekedés folytatódására utal. Márciusban 3,9 százalékkal nőtt éves bázison az ipari termelés a január-februári 2,4 százalék és a decemberi 1,3 százalék után. Az erősen exportorientált kínai gazdaság kivitele márciusban 15,3 százalékkal nőtt éves összevetésben, igaz, alacsony bázishoz képest. Januárban 12,3 százalékkal, februárban 1,3 százalékkal csökkent az ipari termelés Kínában. Az OPEC a második negyedévben 6,5 százalékos, a harmadikban 5,0 százalékos, a negyedikben pedig 4,8 százalékos éves GDP-növekedést vár Kínában. Az egész éves növekedés 5,2 százalékos lehet a tavalyi 3,0 százalék után.

(MTI) 
 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Aggódnak a cégek, de itt a német kormány új dobása
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 08:55
Eloszlatnák az aggodalmat.
Makro / Külgazdaság Győrffy Dóra: Nem racionális támogatni tízmilliókkal egy Fülöp-szigeteki munkahely létrehozását
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. július 19. 10:58
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora volt a július 16-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 79. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Besül a magyar kormány fegyvere? 2034 előtt nem várják Ukrajnát az EU-ba
Privátbankár.hu | 2025. július 19. 10:11
Friedrich Merz német kancellár szerint Ukrajna valószínűleg nem csatlakozik az Európai Unióhoz a blokk következő költségvetési ciklusának vége, azaz 2034 előtt – pedig a magyar kormány minden nap az ukrán EU-csatlakozásról beszél már most is.
Makro / Külgazdaság Majdnem 100 tonna aranyat őriznek Dél-Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 19:06
Megvan a nemzet aranytartaléka, a 94,7 tonnát biztonsággal őrzi Dél-Pesten a Magyar Nemzeti Bank – tudatta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke pénteken.
Makro / Külgazdaság Megint a Távol-Keleten kalapozik a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:01
Az Államadósság Kezelő Központ Zrt. (ÁKK) a júliusban módosított finanszírozási terve alapján mandátumot adott egy kínai renminbiben denominált, elsősorban kínai intézményi befektetőknek ajánlott devizakötvény („pandakötvény”) kibocsátásának megszervezésére Magyarország részére – olvasható az ÁKK honlapján pénteken közzétett tájékoztatásban.
Makro / Külgazdaság Kiderült: egyáltalán nem kuriózum a magyar építőipar magára találása
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 12:56
Az euróövezetben is nőtt az ágazat termelése májusban.
Makro / Külgazdaság Ez se gyakori: azonos irányba mozgunk a románokkal
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:38
Nemcsak a magyar építőipari termelés nőtt májusban, hanem keleti szomszédainké is.
Makro / Külgazdaság Porszem került a svájciak precíz gépezetébe
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:11
Óraexportjuk 5,6 százalékkal csökkent júniusban.
Makro / Külgazdaság Kíváncsi, hogy olcsóbban vagy drágábban tankolhat hétvégén?
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 10:56
Ha a nagykereskedőkön múlik, akkor ugyanannyiért, mint pénteken.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Kárfelmérés és kárbecslés Trump vámemeléseinek három hónapja után
Bod Péter Ákos | 2025. július 18. 05:44
Az amerikai elnök januári beiktatása után eltelt időben nem lett Ukrajnában béke, a palesztin ügy sem oldódott meg – de ezen nem csodálkozhatunk. Ám a nagy amerikai vámemelés sem a megígért módon zajlott le. Legfeljebb az első felvonást láttuk, és nem tudni, műsor-e a műsor. Kétrészes kamaradarab vagy öt felvonásos királydráma? Mintha még nem lenne megírva a szövegkönyv. Lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, a volt jegybankelnök, közgazdász, egyetemi tanár írása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG