Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala, a U.S. Bureau of Labor Statistics szerdán azt közölte, hogy az Egyesült Államokban a fogyasztói áremelkedés éves összevetésben 4,0 százalékra, 2021 márciusa óta a legalacsonyabbra mérséklődött az áprilisi 4,9 százalékról. Az elemzői várakozások átlagában 4,1 százalékos májusi inflációs adat szerepelt.
Havi szinten a fogyasztói árindex az elemzők által várt 0,2 százalék helyett 0,1 százalékkal emelkedett az áprilisi 0,4 százalékos emelkedést követően.
Májusban az energiaárak éves szinten 11,7 százalékkal estek vissza az áprilisban regisztrált 5,1 százalékos csökkenés után. 2021 januárja óta ez volt a harmadik hónap, amikor az amerikai energiaárak éves szinten csökkenést mutattak. Ezen belül a benzin ára 19,7 százalékkal csökkent az elmúlt 12 hónapban, miközben a gázolaj ára 37,0 százalékkal esett éves szinten, a földgázé pedig 11 százalékkal mérséklődött. Ezzel szemben az áram ára 5,9 százalékkal emelkedett az elmúlt 12 hónapban.
Az élelmiszerárak növekedése 6,7 százalékra mérséklődött májusban az áprilisi 7,7 százalékról.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) által inkább követett, a kamat alakítása szempontjából különösen fontos, élelmiszer- és energiaárak nélküli, úgynevezett maginfláció éves szinten az elemzői várakozásokkal összhangban 5,3 százalékra, 2021 novembere óta a legalacsonyabbra mérséklődött az áprilisi 5,5 százalékról. Havi szinten a maginfláció az elemzői várakozásoknak megfelelően 0,4 százalék volt április után májusban is.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) inflációs célja 2 százalék.
A Fed a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 5,00 százalékról 5,25 százalékra emelte az irányadó dollárkamatot legutóbbi, május 3-án végződött kétnapos kamatdöntő ülésén.
A májusi amerikai inflációs adatok megjelenése után a piac nagyjából 80 százalék esélyt látott arra, hogy a Fed júniusi 14-én végződő kamatdöntő ülésén változatlanul hagyja az irányadó dollárkamatot.
(MTI)