Az elmúlt napokban erőteljes emelkedés jellemezte a tőzsdéket, szerdán Európában és az Egyesült Államokban is látványos növekedés volt. A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 2,06 százalékkal 26 272,27 pontra nőtt. Az S&P 500-as mutatója 1,36 százalékkal emelkedett, és 3122,81 ponton zárta a napot. A technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,76 százalékkal nőtt, és 9681,11 ponton zárt.
Csütörtökön viszont kivárással kezdődött a nap, a vezető európai tőzsdeindexek minimális veszteséggel kezdtek. A magyar piac ennél némileg nagyobb, de 1 százalék alatti veszteséggel indított, elsősorban az OTP 1,5 százalékos esése miatt. Igaz, a Mol is vesztett értékéből, míg a Richter minimálisan emelkedett.
Az EKB-ra figyelhetünk délután
A nap egyik fontos eseménye lesz befektetői szempontból az EKB ülése, amelyen további eszközök bevetését is bejelenthetik. Elsősorban az úgynevezett pandémiás-vészhelyzeti eszközvásárlási program (PEPP) keretein módosíthatnak, melynek keretösszegét induláskor 750 milliárd euróban határozták meg. Ezt a keretösszeget emelhetik meg 3-400 milliárd euróval, illetve strukturális változások is jöhetnek, bővíthetik a vásárolható eszközök körét. Igaz, a korábbi kereten belül is komoly mozgástér látszik, hiszen 186,6 milliárd eurót költöttek csak el. Ennek harmadát fordították olasz és spanyol kötvények vásárlására, amely segített az ottani hozam ok leszorításában.
Az amerikai munkaerőpiac is tartogathat meglepetéseket
A szerdán közzétett, és a vártnál jóval kedvezőbb ADP adat után többen is inkább pozitív meglepetésben bíznak a heti munkanélküliségi számok esetén. Igaz, az előrejelzések szerint így is 1,8 millió olyan amerikai lehet, akik a múlt héten munkanélküli ellátásért folyamodtak. Ez egyébként a járvány kirobbanása óta a legalacsonyabb érték lenne, igaz a korábbi 200 ezer körüli heti számot így is sokszorosan meghaladja. Bár a tőzsdék gyors visszapattanást áraznak, ahhoz, hogy ez valóban megtörténjen szükség lenne a munkaerőpiac normalizálódására, hiszen ez mind kínálati, mind keresleti oldalról képes lenne lendületbe hozni a gazdaságot.
Hozott is meg nem is a német élénkítő csomag
130 milliárd eurós csomaggal enyhítené a koronavírus elleni harc negatív következményeit a német kormány. Ideiglenesen csökkentenék az áfát, egyszeri gyermektámogatást adnának, valamint segítenék az önkormányzatokat és a válságnak leginkább kitett ágazatokat. Ez összességében remek hír, ám az autógyártók számára csalódást keltő, hogy a bevezetésre kerülő roncsprémium egyrészt a vártnál kisebb lehet, másrészt az elektromos járművekre jár majd.
További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók
Megy az üzengetés Washington és Peking között
Tegnap hozott új rendelet értelmében június 16-tól nem repülhet kínai légitársaság gépe az Egyesült Államokba. A lépést Donald Trump válaszul szánta a kínaiak azon lépésére, mely március óta korlátozza a külföldi légitársaságok berepülését az országba, és elutasították a nagy amerikai légitársaságok azon kérelmét, hogy júniustól járatot indíthassanak Kínába, írta reggeli hírlevelében az Equilor. A kínai kormány az amerikai korlátozást követően lazított szabályozásán, így hétfőtől amerikai légitársaságok is repülhetnek heti egyszer az országba.
Megtorpant a forint erősödése
Szerda este többhónapos szintre erősödött a forint, amikor 343,5-ig kúszott, utoljára március közepén forgott ilyen szinten a magyar fizetőeszköz az euróval szemben. Csütörtök délelőtt viszont kismértékben gyengült a forint, hiszen 345 körül kereskednek vele. A magyar fizetőeszköz árfolyamára is hatással lehet a már említett EKB-ülés, hiszen pozitív bejelentések - a piac euróval történő ellátása - esetén növekedhet a kockázatkeresés, ami a forintot tovább erősítheti a következő napokban, és akár a lélektani 340-es szintet is megközelítheti az árfolyam.