A konzervatív-baloldali német kormánykoalíció vezetői tegnap megegyezésre jutottak arról, milyen módon és mennyi pénzből segítenék a német gazdaságot és társadalmat a koronavírus-járvány elleni korlátozások okozta károk enyhítése céljából.
130 milliárd eurós pakk
Az idei és a jövő évet átfogó konjunktúracsomag, amelynek részleteit a Spiegel ismertette, 130 milliárd euróra (mintegy 45 ezer milliárd forintra) rúg, ebből 120 milliárd eurót a szövetségi állam vállal magára, közölte Angela Merkel kancellár.
A csomag főbb elemei a következők:
-Áfacsökkentés. Ez az adó 19-ről 16, illetve 7-ről 5 százalékra mérséklődhet a második félévben, tehát július elseje és december 31-e között. Markus Söder, a Keresztényszociális Unió elnöke szerint ez a csomag központi eleme.
- Gyermektámogatás. A koronavírus-járvány miatt a családok egyszeri plusz támogatást, a tervek szerint gyermekenként 300 eurót kapnak.
- Rezsitámogatás. A kormány a magánszemélyek és a cégek villanyszámláját is csökkentené, közvetetten a megújuló energia költségvetési támogatásának növelése révén, értesült a német lap.
- Önkormányzatok támogatása. Az önkormányzatok kieső iparűzési adó bevételeit a szövetségi állam és a tartományok együttesen segítenek kipótolni idén és jövőre, ami milliárdos támogatást jelent. (A magyar kormány ezzel ellentétes utat jár be - a szerk.) A szövetségi állam pedig az eddiginél nagyobb részt vállal át a munkanélküliek rezsiköltségeiből.
- Támogatás cégeknek. A koronavírus-krízis által leginkább sújtott ágazatok plusz pénzt kapnak. A júniustól augusztusig szóló, úgynevezett áthidaló támogatás keretösszege maximum 25 milliárd euró lesz a tervek szerint. A segítséget például szállodák, kocsmák, bárok, klubok, utazási irodák, sportegyesületek és rendezvényszervezők vehetik igénybe.
- Nagyobb támogatás elektromos autók vásárlására. Az állami támogatást megduplázzák, hatezer euróra növelik, listaáron maximum 40 ezer euróba kerülő e-autók esetében.
A német kormány szerint a konjunktúracsomag célja, hogy a családokat, a munkavállalókat, a cégeket és az önkormányzatokat is segítsék. A költségek fedezésére az állam új hiteleket vesz fel.
Németországban eddig 184 ezer koronavírus-fertőzöttet regisztráltak, a halálos áldozatok száma 8600.
A német halálozási ráta nyugat- és dél-európai viszonylatban alacsony, az ország nincs a járvány által leginkább sújtott államok között.
Gazdaságilag-társadalmilag ugyanakkor súlyosan érinti a válság a németeket: egy aktuális tanulmány szerint a karantén példátlan munkanélküliségi hullámot okozott.
Németország az idén csaknem nyolcmilliárd eurót költene az óvodák, iskolák, kórházak és idősotthonok szisztematikus koronavírus-tesztelésére.
Globális helyzet
Ami a globális járványhelyzetet illeti, Európában a legtöbb áldozatot, csaknem 40 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig.
Olaszországban 33,5 ezren, Franciaországban 29 ezren, Spanyolországban 27 ezren hunytak el a vírussal összefüggésben. Belgiumban 9500, Hollandiában 6000, Oroszországban 5200 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban több mint 4500 áldozat van.
Globálisan a legtöbb koronavírusos halálesetet az Egyesült Államokban jegyezték fel, ahol több mint 107 ezren vesztették életüket.
Latin-Amerikában a legtöbb áldozatot, 32,5 ezret Brazíliában követelte a járvány.
Világszerte eddig 6,5 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. A vírussal összefüggésben 386 ezren vesztették életüket, 2,8 millióan ugyanakkor meggyógyultak.