4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Brazília megelőzte az Egyesült Államokat a napi új koronavírusos halálozások számában. Dél-Amerika egésze ugyanakkor eddig jól vészelte át a vírust Európa gócpontjaihoz képest a hivatalos adatok szerint.

Míg korábban Olaszországban, majd az Egyesült Államokban követelte napi szinten a legtöbb áldozatot a koronavírus-járvány a világon, most új ország került a fekete toplista élére: Brazília.

Emberek az Ipanema strandon Rio de Janeiróban 2020. április másodikán. EPA/Antonio Lacerda
Emberek az Ipanema strandon Rio de Janeiróban 2020. április másodikán. EPA/Antonio Lacerda

Megelőzték az USA-t 

A dél-amerikai országban hétfőn 807 ember vesztette életét a koronavírussal összefüggésben, míg az Egyesült Államokban 620 – ez volt az első alkalom, hogy az előbbi országban többen hunytak el, mint az utóbbiban.

Brazíliában eddig mintegy 375 ezer fertőzöttet regisztráltak, ami  a második legmagasabb érték a világon az USA (1,7 millió) után, a halálos áldozatok száma pedig 23,5 ezer, ami a hatodik legmagasabb mutató globálisan.

A brazil helyzet súlyosbodása miatt az Egyesült Államok ma éjféltől megtiltja a beutazást a dél-amerikai országból.

A tilalom azokra a nem amerikai állampolgárokra vonatkozik, akik az elmúlt két hétben Brazíliában tartózkodtak. A két ország közötti kereskedelmet viszont nem korlátozzák.

Jair Bolsonaro brazil elnök – Donald Trump amerikai elnök egyik szövetségese – korábban még kis influenzának nevezte a vírust.

A közelmúltban pedig egymás után két egészségügyi miniszter is távozott posztjáról „az egészségügyi szakértők tanácsaival kapcsolatos attitűdje” miatt.

Bolsonaro múlt héten ismételten arra kérte a szövetségi államok kormányzóit, valamint a polgármestereket, hogy a gazdaság újraindítása érdekében lazítsanak a korlátozó intézkedéseken.

A koronavírus ellenes karantén Latin-Amerika több országában is éhséglázadásokhoz vezet.

Az ottani kormányoknak komoly fejtörést okoz, hogyan tartsák most kordában a hatalmas szegénynegyedeket, hiszen szociális ellátórendszereik az európai viszonyokhoz képest gyengék, erőforrásaik pedig korlátozottak.

Brazíliában a favellák lakói fejezték ki nemrég nemtetszésüket: Sao Paulóban több százan vonultak a kormányzó palotájához, hogy támogatást követeljenek.

Kolumbiában vörös ruhákat lógatnak ki otthonuk ablakain azok, akiknek nincs mit enniük, Salvadorban pedig kanállal verik az edényeket a karantén ellen tiltakozók.

A vírussal összefüggő halálozások számát tekintve Dél-Amerika összességében jól tartja magát, legalábbis Európa gócpontjaihoz viszonyítva.

Brazília után Peruban és Ecuadorban a legrosszabb a helyzet, ahol 3600-an, illetve 3200-an vesztették életüket.  Chilében 761-en, Kolumbiában 750-en, Argentínában 467-en, Bolíviában 261-en hunytak el, míg Uruguayban „mindössze” 22-en, Paraguayban 11-en, Venezuelában pedig 10-en haltak meg a vírussal összefüggésben a hivatalos adatok szerint.         

Mi van Európában?

Ami az európai helyzetet illeti, a legtöbb áldozatot, mintegy 37 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig.

Olaszországban csaknem 33 ezren, Franciaországban 28,5 ezren, Spanyolországban csaknem 27 ezren hunytak el. Belgiumban 9300, Németországban 8300, Hollandiában 5800, Oroszországban 3600 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.

Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban mintegy 4000 áldozat van.

A svédek messze vannak a nyájimmunitástól, halálozási rátájuk pedig világviszonylatban is magas. Ugyanakkor le tudták lassítani a járványt, a karantén hiánya pedig hosszútávon pozitív társadalmi, egészségügyi és gazdasági hatásokkal járhat.

Globálisan az Egyesült Államokban van a legtöbb áldozat, ahol mintegy 98 ezren hunytak el.

Világszerte eddig 5,5 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. A vírussal összefüggésben több mint 346 ezren vesztették életüket, 2,2 millióan ugyanakkor meggyógyultak.

Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3771, 499-en hunytak el. A magyar koronavírusos halálozási ráta Európában átlagos, Közép- és Kelet-Európában magas.

Az országos szűrővizsgálat eredménye alapján a fertőzöttek valós száma itthon minimum 8-szorosa, maximum 22-szerese lehet a diagnosztizáltak számának.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Dániáról vehetne példát mindenki, Magyarország e mutatóban nem a sor végén végzett 2024-ben
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:47
Európai szinten csökkent az államháztartási hiány, de nőtt az államadósság aránya a GDP-hez viszonyítva. Miként teljesítettek az egyes országok?
Makro / Külgazdaság Megint begyűjtött 42 milliárdnyi forrást a magyar kormány – a korábbiaknál ráadásul olcsóbban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 12:16
Megemelt értékesítés mellett döntött az ÁKK.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen meglepetést okozott a lengyel ipar
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 11:38
Ennél jobb adatra számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Jaksity Györgytől! Ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:39
A volt tőzsdeelnök, a Concorde Értékpapír Zrt. alapító elnöke 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége.
Makro / Külgazdaság Gazdasági kérdésekről tárgyalt az amerikai alelnök Indiában, rögtön született is egy újabb vám
Privátbankár.hu | 2025. április 22. 07:04
Jórészt magánjellegű látogatáson járt J. D. Vance Indiában, de azért beszélgetett a miniszterelnökkel a kétoldalú kereskedelmi megállapodásról is.
Makro / Külgazdaság Viszik, mint a cukrot: miért szerelmes a fél világ ezekbe a táskákba?
László Éva Lilla | 2025. április 21. 16:39
Helycserés támadás történt a luxusiparban: a Hermès letaszította trónjáról a francia Louis Vuitton Moet Hennessy cégcsoportot. Utánajártunk, mi állhat az elsősorban ikonikus táskáiról ismert párizsi központú cég sikerének hátterében. 
Makro / Külgazdaság Ettől ki fog borulni Putyin: van, amiben nagyon egyetért Trump és az EU
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 14:46
A vámháború közepette is találni olyan témát, amiben az amerikaiak és az EU is talál magának pozitívumot – az oroszok viszont nagyot koppanhatnak a végén. 
Makro / Külgazdaság Kína komoly figyelmeztetést küldött mindenkinek, aki szóba áll Trumppal
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 07:53
Mindenki úgy tárgyal, ahogy akar, de aki Kínára nézve hátrányos alkut köt, az megnézheti magát – így összegezhető Peking üzenete.
Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG