4p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Brazília megelőzte az Egyesült Államokat a napi új koronavírusos halálozások számában. Dél-Amerika egésze ugyanakkor eddig jól vészelte át a vírust Európa gócpontjaihoz képest a hivatalos adatok szerint.

Míg korábban Olaszországban, majd az Egyesült Államokban követelte napi szinten a legtöbb áldozatot a koronavírus-járvány a világon, most új ország került a fekete toplista élére: Brazília.

Emberek az Ipanema strandon Rio de Janeiróban 2020. április másodikán. EPA/Antonio Lacerda
Emberek az Ipanema strandon Rio de Janeiróban 2020. április másodikán. EPA/Antonio Lacerda

Megelőzték az USA-t 

A dél-amerikai országban hétfőn 807 ember vesztette életét a koronavírussal összefüggésben, míg az Egyesült Államokban 620 – ez volt az első alkalom, hogy az előbbi országban többen hunytak el, mint az utóbbiban.

Brazíliában eddig mintegy 375 ezer fertőzöttet regisztráltak, ami  a második legmagasabb érték a világon az USA (1,7 millió) után, a halálos áldozatok száma pedig 23,5 ezer, ami a hatodik legmagasabb mutató globálisan.

A brazil helyzet súlyosbodása miatt az Egyesült Államok ma éjféltől megtiltja a beutazást a dél-amerikai országból.

A tilalom azokra a nem amerikai állampolgárokra vonatkozik, akik az elmúlt két hétben Brazíliában tartózkodtak. A két ország közötti kereskedelmet viszont nem korlátozzák.

Jair Bolsonaro brazil elnök – Donald Trump amerikai elnök egyik szövetségese – korábban még kis influenzának nevezte a vírust.

A közelmúltban pedig egymás után két egészségügyi miniszter is távozott posztjáról „az egészségügyi szakértők tanácsaival kapcsolatos attitűdje” miatt.

Bolsonaro múlt héten ismételten arra kérte a szövetségi államok kormányzóit, valamint a polgármestereket, hogy a gazdaság újraindítása érdekében lazítsanak a korlátozó intézkedéseken.

A koronavírus ellenes karantén Latin-Amerika több országában is éhséglázadásokhoz vezet.

Az ottani kormányoknak komoly fejtörést okoz, hogyan tartsák most kordában a hatalmas szegénynegyedeket, hiszen szociális ellátórendszereik az európai viszonyokhoz képest gyengék, erőforrásaik pedig korlátozottak.

Brazíliában a favellák lakói fejezték ki nemrég nemtetszésüket: Sao Paulóban több százan vonultak a kormányzó palotájához, hogy támogatást követeljenek.

Kolumbiában vörös ruhákat lógatnak ki otthonuk ablakain azok, akiknek nincs mit enniük, Salvadorban pedig kanállal verik az edényeket a karantén ellen tiltakozók.

A vírussal összefüggő halálozások számát tekintve Dél-Amerika összességében jól tartja magát, legalábbis Európa gócpontjaihoz viszonyítva.

Brazília után Peruban és Ecuadorban a legrosszabb a helyzet, ahol 3600-an, illetve 3200-an vesztették életüket.  Chilében 761-en, Kolumbiában 750-en, Argentínában 467-en, Bolíviában 261-en hunytak el, míg Uruguayban „mindössze” 22-en, Paraguayban 11-en, Venezuelában pedig 10-en haltak meg a vírussal összefüggésben a hivatalos adatok szerint.         

Mi van Európában?

Ami az európai helyzetet illeti, a legtöbb áldozatot, mintegy 37 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig.

Olaszországban csaknem 33 ezren, Franciaországban 28,5 ezren, Spanyolországban csaknem 27 ezren hunytak el. Belgiumban 9300, Németországban 8300, Hollandiában 5800, Oroszországban 3600 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.

Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban mintegy 4000 áldozat van.

A svédek messze vannak a nyájimmunitástól, halálozási rátájuk pedig világviszonylatban is magas. Ugyanakkor le tudták lassítani a járványt, a karantén hiánya pedig hosszútávon pozitív társadalmi, egészségügyi és gazdasági hatásokkal járhat.

Globálisan az Egyesült Államokban van a legtöbb áldozat, ahol mintegy 98 ezren hunytak el.

Világszerte eddig 5,5 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. A vírussal összefüggésben több mint 346 ezren vesztették életüket, 2,2 millióan ugyanakkor meggyógyultak.

Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3771, 499-en hunytak el. A magyar koronavírusos halálozási ráta Európában átlagos, Közép- és Kelet-Európában magas.

Az országos szűrővizsgálat eredménye alapján a fertőzöttek valós száma itthon minimum 8-szorosa, maximum 22-szerese lehet a diagnosztizáltak számának.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egy újabb bankfúzió kaphat zöld jelzést - magyar ügyfeleket is érinthet
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 11:01
Nem zárja ki a Commerzbank és az UniCredit fúzióját az UniCredit vezérigazgatója. 
Makro / Külgazdaság Siessen, keddtől vége lesz a jó világnak a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 10:42
Legalábbis a benzinüzemű autó tulajdonosainak, a dízelesek fellélegezhetnek. Kérdés, meddig?
Makro / Külgazdaság Migránsválság: Európa leereszti a sorompókat
Káncz Csaba | 2024. szeptember 16. 09:33
Az EU egészében 2023-ban 1,14 millió menedékkérelmet nyújtottak be, ami a 2016-os migránsválság óta a legmagasabb szám. Az érintett európai országok most rohamléptékben vezetnek be korlátozó intézkedéseket. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Mennyi pénzből lehetne feltámasztani az egészségügyet? Ön is kérdezhet Rékassy Balázstól a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 16. 09:01
Az orvossal, egészségügyi szakmenedzserrel szeptember 18-án 15:30 órakor kezdődő egyórás beszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni és máris kérdezni.
Makro / Külgazdaság "Kritikus a helyzet" - kemény hírek érkeznek az árvízről az egész régióból
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 09:54
Ausztriában, Csehországban és Lengyelországban is pusztít az árvíz, sok helyen kritikus a helyzet, enyhülés pedig legkorábban néhány nap múlva várható.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapnak a repülővel utazók
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 09:34
Az utolsó pillanatban megegyezett pilótáival a napi 110 ezer utast fuvarozó légitársaság.
Makro / Külgazdaság Már Újhelyi István is aggódik Orbán Viktor miatt
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 09:13
Szokatlanul forró helyzetbe kerülhet a magyar miniszterelnök az Európai Parlamentben. Hogyan foga ő és az épület bírni?
Makro / Külgazdaság Lassul Kína - ezt mi is meg fogjuk érezni?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 08:08
Nagyjából az összes mutató a kínai gazdaság lassulását mutatta augusztusban.
Makro / Külgazdaság Ez akasztotta ki Orbán Viktort
Kovács-Angel Marianna | 2024. szeptember 15. 05:46
Orbán Viktor rádióinterjújában hivatkozott Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnökének régóta várt jelentésére. Egy évvel ezelőtt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kérte fel a korábbi olasz miniszterelnököt, hogy vizsgálja meg Európa versenyképességének kérdését. Draghi tabudöntögető jelentést tett az asztalra. Arról írt, amit a magyar miniszterelnök is mondott: Európa lelassult. Ő viszont a megoldásra is kitért.
Makro / Külgazdaság Hetvenöt éve nem látott, népszerűtlen lépésre készül a kínai vezetés
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 13. 13:38
A férfiak esetében 63, a nők esetében 58, illetve 55 év lenne a nyugdíjkorhatár Kínában. A döntés hátterében a hosszabb várható élettartam és a csökkenő termékenységi ráta áll.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG