Afgánok haza!
Az afgánok a legnagyobb csoport a szírek után a Németországban menedéket kérők között a BBC szerint, tavaly összesen 154 ezren voltak. Ugyanakkor az afgánok befogadását, sőt átengedését is kezdik megnehezíteni az európai országok abból kiindulva, hogy Afganisztán nagy részén viszonylagos nyugalom van, nem folynak harcok, a lakosság nincs veszélyben, sőt nemzetközi segélyeknek köszönhetően az alapvető ellátás is biztosított.
A német belügyminiszter szerint Németország nem csak visszaküldi az afgánokat, de segít is ujjáépíteni Afganisztánt, ezzel felszámolva az onnan való elmenekülés okait. Kétségtelen, hogy valamiféle szigort alkalmaznia kell a reménybeli befogadó országnak, különben boldog-boldogtalan Merkel-képet szorongatva igyekszik a vélt Ígéret Földjére.
Más is útjukat állja
Egyidejűleg más országok is nehezíteni kezdték az afgánok beutazását: Macedónia hétfő óta nem engedi be őket Görögország felől, sőt más nemzetiségűeket sem, csak szíreket és irakiakat. A Macedón külügyminiszter szerint Szerbia és Horvátország is bevezette ezt a gyakorlatot. Így egyre nagyobb tömeg torlódik fel a macedón határ görög oldalán, valakinek az ő visszaszállításukat is meg kellene szervezni.
Ausztria még múlt pénteken kezdte meg az áradat fékezését: mindössze 80 menedékkérelmet fogad be naponta, és 3200 embert enged átutazni az országon. A tranzitországok tehát megkezdték a beengedett menekültek számának csökkentését, de miután ez nincs egyeztetve a teljes útvonal összes résztvevőjével, Görögországban torlódik össze rengeteg ember.
Rugdossák a sörösdobozt
Csak idén 100 ezer ember érkezett Törökországból a görög szigetekre, az ENSZ szerint 44 százalékuk Szíriából, 29 százalékuk Afganisztánból, 17 százalékuk Irakból, vagyis 90 százalékuk ebből a három országból érkezik. Amíg nem csökken a Törökországból érkezők száma, nincs megoldva semmi, hisz most Görögországban kezd humanitárius válság kialakulni az ott gyülekező emberek miatt. Az ország északi részén 12 ezer ember akadt el, akiket nem engedett be Macedónia, őket egy Szaloniki melletti táborba irányították.
Az osztrák kormány összehívta a környező, érintett országok belügyminisztereit szerdán, de a görögök nem kaptak meghívást, amit erősen sérelmeztek. Kétségkívül kevéssel van előrébb a kontinens, ha jobb híján Görögországba szorulnak a menekültek. Az is kevés, ha a németek hazaküldik a hozzájuk érkezők egy részét.
Ideje lenne egy közös európai intézkedést összehozni, melynek keretén belül akár a macedón határon, akár a görög szigeteken lezajlik a menedékkérelmek gyors és határozott elbírálása, és onnan megszerveznék az elutasítottak hazaszállítását. Addig csak, a népszerű amerikai szólással élve, az országok egymáshoz rugdossák a sörösdobozt.