5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miért értékelődött le a forint ekkora mértékben az utóbbi hónapokban, s döntögette szinte már naponta a vezető devizákkal szemben a negatív árfolyamrekordokat? Hogyan lehet az, hogy miközben a gázárak már csökkentek, a hazai fizetőeszköz mélyrepülése folytatódott, pedig még kaptunk is halasztást a gázárak kifizetésére? S most már van esély arra, hogy megkapja Magyarország az EU-s forrásokat? Legfrissebb Klasszis podcastunkban főszerkesztőnk, Csabai Károly Nyeste Orsolyával, az Erste Bank makrogazdasági elemzőjével beszélgetett.

Sajnos az utóbbi hónapokban kénytelenek voltunk hozzászokni ahhoz, hogy a pénzünk egyre kevesebbet ér. Kérdés, ennek mi lehet az oka? Talán a folyó fizetési mérleg, azon belül is a külkereskedelmi mérleg jelentős romlása, amelyet az válthatott ki, hogy Magyarország erősen rászorul a gázbehozatalra, azon belül is az oroszországira, és mivel az importáló hazai energiakereskedő cégeknek folyamatosan devizára van szükségük, ez nyomás alatt tartja a forintárfolyamot, praktikusan gyengíti azt?

Ám, ha a gázárak hatására zuhant nagyot a forint, akkor szeptember végétől miért nem erősödik a hazai fizetőeszköz? Méghozzá jelentősen? Hiszen azóta az irányadó, a rotterdami tőzsdén jegyzett TTF-gáz ára a 200 euró/mWh feletti szintről már 50 eurónyit esett (ez 25 százalékos csökkenés!), ám a forint nemhogy hasonló mértékben erősödött volna, hanem éppen ellenkezőleg, csak még lejjebb került, s október közepéhez közelítve valamennyi vezető külföldi devizával (az euróval, a dollárral, a svájci frankkal és az angol fonttal) szemben sorra döntögette a rémisztőbbnél is rémisztőbb történelmi mélypontokat. Vajon mi lehet ennek az oka?

S volt-e hatása annak, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szeptember végén, azt követően, hogy monetáris tanácsa 125 bázisponttal, 13 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot, bejelentette, megáll a kamatemelési ciklussal, az infláció ellen más eszközökkel fog harcolni? Hiszen azt lehetett látni, hogy e bejelentést követően kezdett szabadesésbe a forint, például az euróval szembeni akkori, 415 körüli árfolyama két hét alatt csaknem 20 egységgel ment feljebb. Ezt annak lehetett betudni, hogy a piac nem volt elégedett azzal, hogy megállt a kamatemeléssel az MNB, noha néhány nappal később a Központi Statisztikai Hivatal közel 26 éve nem látott éves inflációs mértéket (20,2 százalék) ért el?

Ha már infláció, azt már kész tényként kell elfogadnunk, hogy még a szeptemberinél is magasabb lehet a csúcs, hiszen ezt nemcsak az elemzők jelzik előre, hanem nem más, mint maga az MNB, akik ez év végére, a jövő év elejére várják a tetőzést. De vajon milyen szintig mehet még fel a fogyasztóiár-index? 

Sokakat érintő kérdés, vajon mi lesz az energiaárakkal? Ezt már csak azért is aktuális feszegetni, mert ezek járultak hozzá – az élelmiszerek drágulása mellett – a leginkább ahhoz, hogy az éves infláció egyetlen hónap alatt, augusztusra szeptemberre 4,5 százalékpontot ugrott. S az éves szinten átlagosan már 35 százalékkal feljebb ment élelmiszeráraknak hol lehet a teteje?

Vajon nem lett volna logikusabb az árstopokat, az élelmiszerek mellett az üzemanyagokra vonatkozókat leállítania a kormánynak október 1-jével? Már csak azért is, mert az embernek az az érzése, hogy – paradoxnak tűnő módon – stop nélkül az élelmiszerek nem drágultak volna ennyire, hiszen a boltok nem kompenzálták volna a hatóságilag rögzített hat árú termékeken elszenvedett veszteségeiket.

Klasszis podcastunkban egyebek mellett ezekre a kérdésekre kerestük a választ Nyeste Orsolyával, az Erste Bank makrogazdasági elemzőjével.

A beszélgetést itt hallgathatja meg:

A beszélgetést október 12-én, szerdán – tehát a Magyar Nemzeti Bank két nappal későbbi, forinterősítő lépései előtt – rögzítettük.

Hogyan hallgassunk podcastet?

A podcastet a fenti lejátszóval az mfor.hu és a privatbankar.hu oldalán is meghallgathatja.

Az optimális podcast-élményhez a podkaszt.hu korábbi leírását idézzük.

A podkaszt lételeme hogy nem kell helyhez kötve hallgatni. Ezért legjobb élményt a eszközökön nyújtják, legyen az akár telefon, akár tablet. Ebből kifolyólag az ezen eszközökre írt programok is nyújtják a legtöbb szolgáltatást. Például:

- Saját kereshető adatbázis
- Lassított / gyorsított lejátszási sebesség
- Könyvjelzők, fejezetek
- Adásnaplók megjelenítése

Ezeket szinte az összes nagyobb lejátszó tudja, de attól függően hogy milyen eszközön szeretnéd hallgatni,  itt találhatsz párat induláshoz >>

Ezekben a lejátszókban megtalál minket Klasszis podcast néven! Május 10-étől kéthetente új adásainkkal is találkozhat ezeken a linkeken. Addig is:

A műsor oldala az Anchor FM-en >>

Kövessen és hallgasson minket Spotify-on! >>

Podcastünk az Apple Podcasts-en >>

A podcast RSS feedje itt található >>

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Makro / Külgazdaság Nem lehet őszinte Orbán Viktor mosolya
Csabai Károly | 2024. november 19. 05:43
Az hagyján, hogy a kormányzati (siker)propagandában nemes egyszerűséggel csak földbe döngöltként emlegetett infláció októberben újra „kidugta a fejét”, s magasabb lett az előző havinál. Az igazi bosszúságot azonban az okozhatja a Karmelitában, hogy bár egy sor európai ország fogyasztóiár-indexe még a magyarnál is jobban emelkedett egy hónap alatt, s a Privátbankár Európai Inflációs Körkép kétéves történetében csak egyszer rontottak ennyien, még az sem volt elég ahhoz, hogy akár egyetlen helyet is előrelépjünk a ranglistán. Így viszont sovány vigasz, hogy a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében maradtunk az élmezőnyben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG