5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miért értékelődött le a forint ekkora mértékben az utóbbi hónapokban, s döntögette szinte már naponta a vezető devizákkal szemben a negatív árfolyamrekordokat? Hogyan lehet az, hogy miközben a gázárak már csökkentek, a hazai fizetőeszköz mélyrepülése folytatódott, pedig még kaptunk is halasztást a gázárak kifizetésére? S most már van esély arra, hogy megkapja Magyarország az EU-s forrásokat? Legfrissebb Klasszis podcastunkban főszerkesztőnk, Csabai Károly Nyeste Orsolyával, az Erste Bank makrogazdasági elemzőjével beszélgetett.

Sajnos az utóbbi hónapokban kénytelenek voltunk hozzászokni ahhoz, hogy a pénzünk egyre kevesebbet ér. Kérdés, ennek mi lehet az oka? Talán a folyó fizetési mérleg, azon belül is a külkereskedelmi mérleg jelentős romlása, amelyet az válthatott ki, hogy Magyarország erősen rászorul a gázbehozatalra, azon belül is az oroszországira, és mivel az importáló hazai energiakereskedő cégeknek folyamatosan devizára van szükségük, ez nyomás alatt tartja a forintárfolyamot, praktikusan gyengíti azt?

Ám, ha a gázárak hatására zuhant nagyot a forint, akkor szeptember végétől miért nem erősödik a hazai fizetőeszköz? Méghozzá jelentősen? Hiszen azóta az irányadó, a rotterdami tőzsdén jegyzett TTF-gáz ára a 200 euró/mWh feletti szintről már 50 eurónyit esett (ez 25 százalékos csökkenés!), ám a forint nemhogy hasonló mértékben erősödött volna, hanem éppen ellenkezőleg, csak még lejjebb került, s október közepéhez közelítve valamennyi vezető külföldi devizával (az euróval, a dollárral, a svájci frankkal és az angol fonttal) szemben sorra döntögette a rémisztőbbnél is rémisztőbb történelmi mélypontokat. Vajon mi lehet ennek az oka?

S volt-e hatása annak, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szeptember végén, azt követően, hogy monetáris tanácsa 125 bázisponttal, 13 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot, bejelentette, megáll a kamatemelési ciklussal, az infláció ellen más eszközökkel fog harcolni? Hiszen azt lehetett látni, hogy e bejelentést követően kezdett szabadesésbe a forint, például az euróval szembeni akkori, 415 körüli árfolyama két hét alatt csaknem 20 egységgel ment feljebb. Ezt annak lehetett betudni, hogy a piac nem volt elégedett azzal, hogy megállt a kamatemeléssel az MNB, noha néhány nappal később a Központi Statisztikai Hivatal közel 26 éve nem látott éves inflációs mértéket (20,2 százalék) ért el?

Ha már infláció, azt már kész tényként kell elfogadnunk, hogy még a szeptemberinél is magasabb lehet a csúcs, hiszen ezt nemcsak az elemzők jelzik előre, hanem nem más, mint maga az MNB, akik ez év végére, a jövő év elejére várják a tetőzést. De vajon milyen szintig mehet még fel a fogyasztóiár-index? 

Sokakat érintő kérdés, vajon mi lesz az energiaárakkal? Ezt már csak azért is aktuális feszegetni, mert ezek járultak hozzá – az élelmiszerek drágulása mellett – a leginkább ahhoz, hogy az éves infláció egyetlen hónap alatt, augusztusra szeptemberre 4,5 százalékpontot ugrott. S az éves szinten átlagosan már 35 százalékkal feljebb ment élelmiszeráraknak hol lehet a teteje?

Vajon nem lett volna logikusabb az árstopokat, az élelmiszerek mellett az üzemanyagokra vonatkozókat leállítania a kormánynak október 1-jével? Már csak azért is, mert az embernek az az érzése, hogy – paradoxnak tűnő módon – stop nélkül az élelmiszerek nem drágultak volna ennyire, hiszen a boltok nem kompenzálták volna a hatóságilag rögzített hat árú termékeken elszenvedett veszteségeiket.

Klasszis podcastunkban egyebek mellett ezekre a kérdésekre kerestük a választ Nyeste Orsolyával, az Erste Bank makrogazdasági elemzőjével.

A beszélgetést itt hallgathatja meg:

A beszélgetést október 12-én, szerdán – tehát a Magyar Nemzeti Bank két nappal későbbi, forinterősítő lépései előtt – rögzítettük.

Hogyan hallgassunk podcastet?

A podcastet a fenti lejátszóval az mfor.hu és a privatbankar.hu oldalán is meghallgathatja.

Az optimális podcast-élményhez a podkaszt.hu korábbi leírását idézzük.

A podkaszt lételeme hogy nem kell helyhez kötve hallgatni. Ezért legjobb élményt a eszközökön nyújtják, legyen az akár telefon, akár tablet. Ebből kifolyólag az ezen eszközökre írt programok is nyújtják a legtöbb szolgáltatást. Például:

- Saját kereshető adatbázis
- Lassított / gyorsított lejátszási sebesség
- Könyvjelzők, fejezetek
- Adásnaplók megjelenítése

Ezeket szinte az összes nagyobb lejátszó tudja, de attól függően hogy milyen eszközön szeretnéd hallgatni,  itt találhatsz párat induláshoz >>

Ezekben a lejátszókban megtalál minket Klasszis podcast néven! Május 10-étől kéthetente új adásainkkal is találkozhat ezeken a linkeken. Addig is:

A műsor oldala az Anchor FM-en >>

Kövessen és hallgasson minket Spotify-on! >>

Podcastünk az Apple Podcasts-en >>

A podcast RSS feedje itt található >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG