Káncz Csaba |
Merkel kancellár a német köztelevízióban vasárnap leadott egyórás interjújában arról értekezett, hogy nincsen szükség a menekültek felső korlátjának megszabására és Berlinnek nincsen ’B-terve’ a menekült-hullám megállítására. Nos, ezzel a kenetteljes üzenettel éles ellentétben mind a német, mind az osztrák állambiztonságnál már bekapcsoltak a riadó-készültséget jelző piros lámpák. A jelek szerint az állam ezen kulcs-intézményei már nem hajlandók eltűrni a nagypolitika tehetetlenségét, ezért páratlan módon egyenesen a közvéleményhez fordulnak.
Borítja a bilit a német és osztrák állambiztonság
Hans-Georg Maaßen, a német Alkotmányvédelmi Hivatal (belső elhárítás) elnöke egy hétfői beszédében a német belpolitika robbanás-veszélyére figyelmeztetett. Az elnök szerint az ellenőrizetlen bevándorlás jelentősen növelte a biztonsági kockázatokat, mivel a hatóságok már nem tudják, hogy pontosan kik tartózkodnak az országban. Az új helyzet Maaßen szerint a szélsőjobboldal hullámszerű megerősödéséhet vezetett. Mi több, egy esetleges iszlamista merénylet, vagy egy radikális jobboldali támadás könnyen egy újabb eszkalációhoz vezet.
Az osztrák katonai hírszerzés kedden nyilvánosságra került elemzése pedig arra figyelmeztet, hogy radikális kurzus-váltás hiányában az 2015-ös migrációs hullám intenzitása idén is megismétlődhet. Ausztriában rendkívül ritkán fordul elő, hogy a külső hírszerzés jelentése napvilágra kerüljön, tehát a felbukkanása komoly politikai üzenettel bír. A jelentés tartalma egy mondatban összefoglalva: a 2015-ös rendkívüli menekültválság csupán a kezdet lehet!
A vasárnapi Merkel interjú leolvasztotta a biztosítékot a bécsi kormányban is. Doskozil védelmi miniszter válaszul kijelentette, hogy Merkel jobban tenné, ha a Görögországba frissen megérkezett embereket közvetlenül Németországba transzportálná.
Már csak papíron koalíció
A német kormány-koalícióban uralkodó állapotokat egyébként is jól érzékelteti, hogy Horst Seehofer bajor miniszterelnök holnapután Budapestre látogat, mindezt a Merkel kancellár által a menekültügyben kulcsfontosságúnak tekintett március 7-i EU-török rendkívüli európai csúcs előtt három nappal. A német koalíciós partner tehát azzal az Orbán Viktorral találkozik, aki pár napja jelentette be a magyar népszavazást az EU menekült-elosztási kvótájáról. Így már jobban érthetőek azok a német sajtó-beszámolók, hogy a német kormánykoalíció három pártvezetője (Merkel-Gabriel-Seehofer) már egy ideje nem hajlandó hatszemközt találkozni egymással.
Mi több, a szociáldemokrata SPD ezekben a napokban éppen a 2017-es központi költségvetés megvétózásával fenyegetőzik, ha Berlin nem biztosít évi 3-5 milliárd euró pluszforrást a menekültek integrációjára. Az SPD ráadásul a költségvetés megszorító kurzusának egyébként is véget akar vetni, ezért több pénzt követel a szociális lakás-építésre, a kis-nyugdíjak emelésére, valamint a kisgyerekek egész-napos felügyeletére is. Schäuble pénzügyminisztert ezek a követelések annyira felháborították, hogy a hétvégén egy sanghaji sajtótájékoztatón fakadt ki és küldte el melegebb égtájakra az SPD elnökét – egyben saját kormányának gazdasági miniszterét. Nos, Németországban a helyzet fokozódik!
Káncz Csaba jegyzete