(Fotó: Wikimedia Commons) |
Nem erről volt szó
Közvetlenül a drámai események után felvetettük, hogy meglehetősen különleges a skótok helyzete a brit, vagy inkább angol uniós kilépési drámában. A skótok ugyanis tavaly előtt tartottak népszavazást arról, hogy ők maguk tagjai akarnak-e maradni Nagy-Britanniának, vagy búcsút intenének az angoloknak. A népszavazás végül nagyon kis többséggel a maradás mellett döntött, ami azt is jelenti, hogy a skótok közel fele önállósodna, így ez a kérdés nem kerül le végleg a napirendről.
Egy nyugodt, prosperáló Nagy-Britannia valószínűleg továbbra is vonzó lenne a skótoknak, különösen az alacsony olajárak időszakában, hisz ők az olajtól várták a nagy gazdagságot az önállóság idejére. A nyugodt Nagy-Britannia pedig hirtelen odalett, miután Cameron miniszterelnök második választási győzelme után rögtön előszedte saját népszavazási ötletét, ami hasonló a skóthoz, csak annyi a különbség, hogy egy nagyobb egység, azaz egész Nagy-Britannia szavaz egy nagyobb szervezetben, vagyis az Európai Unióban való maradásról vagy az onnan való kilépésről.
Cameron benézte
Tulajdonképpen paradox egy helyzet, már csak a két népszavazás időbeli közelsége és szoros összefüggése miatt is óvatosan kellett volna kezelnie a kérdést Cameronnak. Csak hogy a brit miniszterelnökben fel sem merült, hogy a népszavazás során az EU-ban maradás veszélybe kerülhet, ezért ennek skót vonatkozásával sem foglalkozott.
Most viszont bajban van, az egész kontinenssel együtt, hisz kicsúsztak a kezéből a folyamatok, és nem csak a londoni polgármester, hanem kormányának jelentős része is ellene fordult. A végeredmény kiszámíthatatlan lett, minden apró tényező számít, így most hirtelen helyzetbe kerültek a skótok. Ők tavaly végül az unió fenntartására szavaztak Angliával, de arról szó sem volt, hogy ki kéne lépniük az Európai Unióból.
Olyan Britannia nem kell nekik
Így most számukra egész más a leányzó fekvése, egy EU-n kívüli Britannia nem vonzó nekik, egy Anglia nélküli önálló EU tagság viszont már sokkal inkább. Hisz a brit kilépés esetén megtehetik, hogy ők mégis ott hagyják Britanniát, és önálló Skóciaként belépnek az EU-ba. Az EU feltehetően boldogan fogadná őket brit utódállamként, és még egy kis pénzt is szánna arra, hogy a kis, 4 milliós nép ne éljen rosszabbul, mintha az angolokkal maradt volna. Lenne egyúttal hirtelenjében egy 20. eurózóna tag is.
Nos, a Skót Nemzeti Párt vezetője, Nicola Sturgeon máris felvetette, hogy ha a brit kilépés a skótok támogatása nélkül zajlik, akkor hirtelen igény lehet az újabb skót függetlenségi népszavazásra, melynek eredménye ebben az esetben már nem lenne kétséges. A skótok tehát úgy gondolják, hogy ha maradtak is Nagy-Britanniában, azért egy ilyen kérdést, mint az EU-ban maradásukat, ők maguk szeretnék eldönteni.
Megmenthetik a helyzetet
Mindez most jól is elsülhet, ha az EU elhagyása mellett kampányolók most elgondolkoznak egy kicsit. Látniuk kell, hogy a brit kilépés így magával hozhatja Skócia kilépését, és ezzel végső soron maga Nagy-Britannia szűnik meg. Tavaly nagyon nem akarták a skótok távozását. Most eldönthetik, mi a fontosabb: egy független Anglia az EU-n kívül (esetleg Wales marad velük), vagy az egységes Nagy-Britannia az Európai Unión belül. A skótok lehetnek mindannyiunk, egész Európa megmentői.