5p

Mintegy tízmillió embernek jár le részben vagy egészben a munkanélküli ellátása az Egyesült Államokban a héten, ami a félelmek szerint szociális krízishez vezethet szerte az országban. Elemzők egy része ugyanakkor arra hívja fel a figyelmet, hogy a munkanélküliség tovább csökken, és számos iparág munkaerőhiánnyal küzd – tehát az ellátás nélkül maradókat elvileg felszívhatná a munkaerőpiac.      

Több mint hétmillió ember veszítheti el az összes munkanélküli ellátását szerte az Egyesült Államokban a héten, miután hétfőn lejárt az ezeket finanszírozó három szövetségi program, adta hírül a Washington Post.

Brutális megvonás

Emellett további közel 3 millió embertől vonják meg azt a heti 300 dolláros támogatást, amely a tagállami munkanélküli ellátást egészítette ki. Az említett segélyeket még másfél évvel ezelőtt, a koronavírus-járvány kezdetén vezették be ideiglenes jelleggel.

Az amerikai napilap által idézett elemzők szerint

ez az amerikai történelem egyik legnagyobb és leghirtelenebb segélymegvonása.

Milliók maradnak védőháló nélkül. Times Square, New York, 2021. augusztus 12.  EPA/JASON SZENES
Milliók maradnak védőháló nélkül. Times Square, New York, 2021. augusztus 12. EPA/JASON SZENES

A Fehér Házban is tartanak attól, hogy emiatt milliók süllyedhetnek szegénységbe, és a mindennapi élelem beszerzése is gondot okozhat nekik. Helyzetüket rontja, hogy számos tagállamban ismét terjed a koronavírus-járvány, ami negatívan érintheti a munkaerőpiacot.   

Csendes fájdalmat jósolok

-mondta a lapnak Andrew Stettner, a Century Foundation kutatója.

Úgy véli, hogy a múltbeli példák alapján az életminőség romlásával kell számolni.

Egy friss tanulmány szerint azok közül, akiktől már korábban megvonták a segélyeket – egyes államok már nyáron megszüntették azokat –, csak minden nyolcadik talált munkát.

Az ellátás nélkül maradtak drámaian csökkentették költéseiket, ami arra utal, hogy anyagi helyzetük megrendült.

Kontraproduktív a segélyezés? 

Mások – főleg republikánusok és üzleti csoportok – viszont azt mondják, hogy a segélyezés – bizonyos élethelyzetekben – visszatartja az embereket a munkakereséstől, azaz munkaerőhiányt okoz, és lassítja a gazdaság helyreállását.

Michael Strain, az American Enterprise Institute Gazdasági Tanulmányok Intézetének igazgatója szerint jobb lett volna, ha a támogatásokat fokozatosan, hónapok alatt szüntetik meg. Ugyanakkor összességében szerinte is itt az ideje a munkanélküli segélyek normalizálásának.

A munkanélküli ráta esik, nem pedig nő

-mondta arra utalva, hogy aki keres, az talál majd magának munkát. Szerinte a program, illetve annak megszűnésének munkaerőpiaci hatásait hónapok múlva lehet felmérni.

Egyelőre tehát az is kérdés, hogy csökkenni fog-e a munkaerőhiány a segélyezési programok lejárata után, azaz könnyebben találnak-e majd a cégek dolgozókat.

Hogy egy konkrét példát említsünk: az Argosy Cruises, amely Seattle környékén kínál hajókirándulásokat, a járvány előtt mintegy 250 főt foglalkoztatott, de tavaly augusztusban 85 százalékukat el kellett bocsátania. A járványhelyzet javulásával, idén áprilistól újraindították a céget, s most – a fizetésemelések és bónuszok ellenére – „hihetetlen kihívás” dolgozókat találni.

Nem igazán hiszem, hogy a kibővített munkanélküliségi ellátások az egyedüli okai a munkaerőhiánynak

- vélekedett a Washington Postnak Molly Schlobohm, a cég ügyvezetője.

Itthon is lasszóval fogják a dolgozókat 

Magyarországon egyébként szintén számos cég és szakmai szervezet panaszkodik hosszabb ideje munkaerőhiányra. Gerendai Károly Sziget-alapító lapcsoportunk legutóbbi rendezvényén például azt mondta: a vendéglátóiparban a  hiány miatt feljebb kúsztak a fizetések, a vendéglátóhelyek kénytelenek egymásra licitálni.

Beszélt arról is, hogy egyes álláshirdetéseikre hetekig nem jelentkezett senki. A járvány miatt ideiglenesen bezárt éttermeiből pedig a munkaerő egy részét átcsoportosította a Lupa Beachez, hogy fenn tudja tartani annak működését.

Visszatérve Amerikára: a segélyek hirtelen megszűnése jelentette kockázatnak a Fehér Ház is tudatában van. Ezért múlt hónapban kinyitott egy kiskaput a tagállamok előtt, hogy segíthessék a segélyektől eleső embereket: azokat a forrásokat is felhasználhatják megsegítésükre, amelyeket a márciusi mentőcsomag keretében kaptak.

Ugyanakkor az amerikai lap által megkérdezett államok csaknem mindegyike azt mondta, hogy nincsenek ilyen terveik, vagy jelezték, hogy a helyi törvényhozástól függ a döntés.

680 milliárd dollár segély

A sürgősségi munkanélküli segély létrehozásáról még a Trump-adminisztráció döntött 2020 tavaszán, mivel a járvány miatt zuhanórepülésben volt a gazdaság, és naponta csaknem egymillió amerikai került utcára.

Azóta mintegy 680 milliárd dollár munkanélküliségi segélyt utaltak ki a rászorulóknak. Ez volt az egyik legjelentősebb támogatási program a járvány idején az Egyesült Államokban.

Ami a konkrét számokat illeti, augusztusban a munkanélküliségi ráta 5,2 százalékra mérséklődött a júliusi 5,4 százalékról, összhangban az elemzői várakozásokkal. A munkanélküliek száma 8,4 millió volt, ami 300 ezres csökkenés júliushoz képest.

Bár mindkét érték jóval alacsonyabb a tavaly áprilisi csúcsértékeknél, tavaly februárban – a járvány kitörése előtt  – a mostaninál jóval alacsonyabb, 3,5 százalék volt a munkanélküliségi ráta, azaz 5,7 millióan voltak állás nélkül. Ezzel együtt ugyanakkor számos szektorban jelenleg munkaerőhiány van.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG