Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa szerdán kinevezett három emberi jogi szakértőt, hogy vizsgálják ki az Ukrajnában elkövetett feltételezett háborús bűnöket. A független testületet a norvégiai Erik Mose vezeti. Mose a norvégiai legfelsőbb bíróság és az Emberi Jogok Európai Bírósága bírája, valamint a ruandai népirtás ügyében vizsgálódó nemzetközi törvényszék elnöke volt.
A csoport két másik tagja Bosznia-Hercegovina emberi jogi ombudsmanja, Jasminka Dzumhur, illetve a kolumbiai Pablo de Greiff, az ENSZ szakértője.
Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa március 4-én határozatot fogadott el, amelyben nemzetközi vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazta az ukrajnai háborúban elkövetett jogsértések felderítésére egyelőre egyéves mandátummal. A Kijev által benyújtott szöveg elítélte az orosz agresszióból fakadó jogsértéseket, és az orosz hadsereg azonnali kivonására szólított fel.
A nyomozók feladata az lesz, hogy fogadják, összegyűjtsék és elemezzék a jogsértésre vonatkozó bizonyítékokat az esetleges jövőbeli bírósági tárgyalások céljából, illetve azonosítsák az elkövetőket és a felelősöket.
Az orosz invázió február 24-i kezdete óta ezrek vesztették életüket Ukrajnában, és több mint négymillióan menekültek el az országból. Az offenzíva során elkövetett feltételezett háborús bűncselekmények ügyében a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) is vizsgálódik.
Ukrajna és nyugati támogatói azzal vádolták az orosz fegyveres erőket, hogy civileket gyilkolnak és lakott területeket lőnek az ostromlott városokban, főként Mariupolban. Moszkva tagadja, hogy az orosz hadsereg polgári személyeket vett volna célba.
Emellett a közösségi médiában olyan felvételek is megjelentek, amelyeken ukrán katonák elfogott oroszokat bántalmaznak. Az ukrán kormány szerint a felvételek nem tűnnek valódinak, de ha mégis azok, megbüntetik az elkövetőket.