4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Továbbra is pattanásig feszült a helyzet a Koreai félszigeten. Washington a regionális szövetségeseket is győzködi, India már lépéseket tett Észak-Korea ellen. A volt amerikai ENSZ-nagykövet egy elképesztő interjújában nyílt fenyegetőzéssel válaszút elé állítja Pekinget.

A világsajtót bejárta a hír, hogy Észak-Korea múlt szombaton újabb sikertelen rakétakísérletet hajtott végre. Megdöbbentő ennek kapcsán a dél-koreai kormányzat órákkal ezelőtt közlése, miszerint a rakétát szándékosan robbantotta föl az északi rezsim 71 kilométeres magasságban, hogy egy újfajta nukleáris fegyver fejlesztését teszteljék. Ez összevág az észak-koreai hírügynökség hétfői közlésével, hogy országuk „fejleszti a nukleáris elrettentési eszközöket, a sokoldalú nehézségek ellenére is”.

Édes szavak, stratégiai bombázók

Szintén hétfőn az amerikai elnök kijelentette, hogy „megfelelő feltételek esetén... megtiszteltetésnek venné”, ha személyesen találkozhatna Kim Dzsong Unnal. Mindez akkor hangzik el, amikor országaik nukleáris csapással fenyegetik egymást. Sean Spicer fehér házi szóvivő szerint viszont „még nem érettek meg a feltételek” a tárgyalásra és Észak-Koreának csökkentenie kell a provokatív lépéseket, valamint vissza kell fognia a harcias retorikáját.

Trump gesztusával szemben állnak a katonai beavatkozás gyors ütemű előkészületei. Az elnök szavaival szinte egyidejűleg két B-1B Lancer típusú stratégiai bombázó szállt föl Guam szigetéről és Dél-Koreában hajtott végre bombázási gyakorlatot. Az ajánlat tehát egyfajta ultimátumnak is fölfogható: vagy elfogadod a tárgyalási feltételeket, vagy háborúval szembesülsz.

Washingtoni eltökéltség

Káncz Csaba

A USS Carl Vilson anyahajó által vezetett amerikai, dél-koreai és japán hajóraj, valamint egy amerikai nukleáris tengeralattjáró már a koreai félszigetet övező vizeken tartózkodik. Trump kedvence televíziós csatornájának, a Fox News-nak adott keddi interjújában leszögezte, hogy nem hajlandó beszélni katonai terveinek részleteiről Észak-Koreával kapcsolatban. Hozzátette viszont, hogy a Szíria elleni cirkálórakétás támadása is mutatja, mennyire eltökélt tud lenni adott esetben.

Washington más frontokon is nyomást gyakorol Phenjanra. Trump elnök az elmúlt hetekben tárgyalt telefonon a thaiföldi, a Fülöp-szigeteki és a szingapúri elnökkel a feszültségről, egyben meghívta őket a Fehér Házba. Az ausztrál miniszterelnökkel a hét második felében találkozik Trump.

Engedelmeskedve a szövetségesek nyomásának, India a minap bejelentette, hogy befagyaszt minden észak-koreai pénzügyi eszközt az országban. Új-Delhi megtiltotta az észak-koreai utakat is és különös figyelmet fordít minden észak-koreai hajó átvizsgálására. Ezentúl észak-koreai katonatisztek sem gyakorlatozhatnak India területén.

Bolton elkotyogta a terveket?

Közben az USA volt ENSZ nagykövete, a vezető neokonzervatív héja John Bolton kifejtette egy friss interjújában, hogy az amerikai háborús előkészületek nem is Észak-Koreának szólnak, hanem a valódi cél Kína meggyengítése. Bolton - aki egy időben Trump jelöltje is volt a külügyminiszteri pozícióra - azt javasolja, hogy Washington fogadtassa el a koreai egyesítést Pekinggel, mindezt Dél-Korea vezetése alatt. Ennek alternatívája egy megelőző amerikai csapás, amely rosszabb kimenetel lenne Peking számára: „rezsim-összeomlás, óriási menekült-áradat és amerikai zászlók a Jalu folyónál (a kínai határon)”.

Bolton nagyszájú okoskodása csak megerősíti a kínai kommunisták félelmeit, miszerint Washington hisztériája Phenjannal kapcsolatban azt a célt szolgálja, hogy egy háborúval megakadályozzák Kína felemelkedését. Pekingben attól tartanak, hogy Washington továbbra is fenn akarja tartani hegemóniáját Ázsiában és meg akarja akadályozni Kína felemelkedését, mint stratégiai és gazdasági riválist. Nem tekinthető véletlennek, hogy Peking tegnap éles hangon követelte az amerikai THAAD rakétatelepítés azonnali leállítását Dél-Koreában.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG