3p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lezajlott a görög parlamenti választás, idén immár másodszor. A miniszterelnök marad, pártja kicsit változik, de a nagy kérdés az, hogy lenyugszik-e Ciprasz, vagy az újabb demokratikus felhatalmazásra újra megvadul-e?
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök, Forrás: EPA

Az előző kör

Az első idei választáson, januárban Ciprasz és pártja, a Sziriza azzal nyerte meg a választásokat, hogy ígéretük szerint lazítanak a hitelezőikkel egyeztetett programokon, vagyis költik az európai pénzeket vég nélkül, de közben megtartják az eurót. A program az ígéretek szintjén jól hangzott, a polgárok nem mérlegelték, van-e realitása, vagy akár tragédiához is vezethet.

Eleinte mindenki abban bízott, hogy mindez csak a kampány, hatalmon már kiegyensúlyozottabb, a hitelezőkkel együttműködő programot folytat a kormány. Ez a vélekedés hamar megdőlt, miután elkezdődött a kormány részéről a félrebeszélés és az időhúzás. Ebben döntő szerepet játszott az azóta megbukott pénzügyminiszter, Varufakisz, aki utólag visszanézve úgy tűnik, állandóan hergelte Cipraszt.

Úgy bukott mintha nyert volna

Végül az egész huzakodás egy csúnya zsarolás-sorozatba torkollott Cipraszék részéről, amely végül felbőszítette Európát, és hagyta az országot kifutni a pénzből és az időből. A görögök hamar szembesültek a következményekkel: tőkekorlátozások, pénzhiány, és a drachma visszatértének fenyegető realitása. Ciprasz még egy népszavazással is próbálkozott, de naiv gondolat volt, hogy egy nép megzsarolhat 18 másikat, így ezt is elbukta.

Végül beadta a derekát, a hitelezők minden feltételét elfogadta, és végül megpróbált nyertesként kijönni a bukásból. Ebben pártja radikális szárnya akadályozta, a józanabb ellenzék viszont támogatta, így úgy gondolta, 19-re lapot húz, lemond, abban a reményben, hogy az új választásokon erősebb felhatalmazást kap, és akkor teljes a sikere.

Bejött neki

Nos, a választások megvoltak, és ugyan nem kapott abszolút többséget, tehát nem lett a nép nagy kedvence, viszont ahhoz eleget nyert a a szélsőbalosoktól immár megszabadult pártjával, hogy újra koalíciós kormányt alakíthasson, és minden eddigi intézkedését visszaigazoltnak tekinthesse a nép ismételt felhatalmazása által.

Ezek után az a kérdés, mit tervez a továbbiakban az európai bizalmat egyszer már eljátszó régi-új miniszterelnök. Két lehetséges irány van. A kedvezőbb eset az, ha mostantól komolyan veszi a megállapodásokat, nem veszik össze a hitelezőkkel, országa lassan a kilábalás útjára lép, és később megpróbál apróbb engedményeket elérni. Ha sikeresen halad az ország, úgyis sor fog kerülni adósságcsökkentésekre, és ezt már önmagában sikerként könyvelhetné el Ciprasz, és akkor jogosan tetszeleghetne a hosszúra nyúlt görög válság megoldójának becses szerepében.

Hazardőr marad?

A másik lehetőség, hogy újra úgy értékeli a népi felhatalmazást, hogy neki most mindent lehet, és újra nekimegy a hitelezőknek. Ez a stratégia nem vált be eddig sem, és most van egy ok, amiért még kevésbé működne. Európa ma jóval nehezebb helyzetben van, mint július elsején, az előző görög mentőcsomag kifutásakor volt. Akkor a fő cél az volt, hogy ha csak lehet, benn tartsák Görögországot az eurózónában. Most viszont itt a sokkal súlyosabb menekültválság, és ha most kellene újra a görög üggyel foglalkozni, a kisebbik rossz lenne a görögök kiesése az eurózónából. Remélhetőleg felméri ezt a régi-új miniszterelnök.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szerdán kiderül az igazság: izgulhat az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 16:10
A jövő héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a külkereskedelem, a bruttó hazai termék (GDP) és az ipari termelői árak, valamint a szálláshelyek forgalmáról is közöl statisztikákat.
Makro / Külgazdaság Újra egy számjegyű kamattal lehet kölcsönt felvenni
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 09:16
Több bank már 10 százalék alatti kamatot kínál.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgot mondott Orbán Viktor az uniós pénzekről Tusványoson
Privátbankár.hu | 2025. július 26. 11:46
Szerinte amíg nem kapjuk meg az összes, Magyarországnak járó pénzt, addig a kormány megvétózza az uniós költségvetést.
Makro / Külgazdaság Olyan helyen járt Donald Trump, ahol előtte kevés amerikai elnök – pedig ott van a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 09:32
Nem szokás elnökként benézni a jegybankhoz, de Trump ezt is megtette. Nem szándékozik idő előtt lecserélni a Fed elnökét, de a nyomást fenntartja.
Makro / Külgazdaság Két szempontból is fájhat a KSH legújabb adata a kormánynak
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 08:46
Fogy a magyar, és vele fogynak a dolgozók is.
Makro / Külgazdaság Erősödik az amerikai gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 17:19
Trump elégedett lehet.
Makro / Külgazdaság Bejött, amit vártak: mutatjuk az EKB lépését
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 14:45
Nem volt változtatás.
Makro / Külgazdaság Már megremeg a német cégek térde Trump miatt
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 13:31
Érzik a vámterheket.
Makro / Külgazdaság Bármi megtörténhet a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 24. 10:56
A kutak árai változhatnak.
Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG