Donald Trump amerikai elnök (Kép forrása: MTI/AP/Pablo Martinez Monsivais) |
Trump elnöknek csak Flynn tábornok lemondatása után esett le a tantusz, hogy döntése milyen elementáris felháborodást idézett elő konzervatív szavazóinál. Hogy mentse a menthetőt, pávatáncba kezdett és bírálta az amerikai hírszerzést a Twitteren, miután újabb cikkek jelentek meg, amik szerint kampánycsapatából többen kapcsolatban álltak a Kreml embereivel.
A katonák megköszörülik a torkukat
Trump lényegében azt sugallta az elmúlt órákban a Nemzetbiztonsági Ügynökségről (NSA) és az FBI-ról, hogy törvényt sértve juthattak ki információk a szervezetből. Egy másik tweetben pedig azt írta, hogy a hírszerzés úgy osztogatja a titkosított információkat, mint a cukorkát. Éppen ezért kilátásba helyezte, hogy tisztogatások indulhatnak a nemzetbiztonsági szolgálatoknál. Valóban, számos volt nemzetbiztonsági tiszt szerint Flynnt egyszerűen kivégezték politikailag a hírszerző szervezetek egy krízis légkörének kreálásával.
Kedden közben aggasztó jelzés érkezett arról, hogy az amerikai uralkodó körökben kialakuló belharcba katonai érdekcsoportok is belesodródhatnak. A demokratikus normák nyílt megsértésével Raymond Thomas tábornok, az amerikai különleges műveleti erők parancsnoka így nyilatkozott: „Kormányunk továbbra is elképesztő felfordulásban van. Remélem, hogy rendezni tudják soraikat hamarosan, mert nemzetünk háborúban áll külső ellenségekkel, köztük az Iszlám Állammal.”
Információvisszatartás, mint fegyver
Ha mindez nem lenne elég, az egyik vezető amerikai lap azt jelentette, hogy a hírszerzés vezetői elkezdtek visszatartani nemzetbiztonságilag szuper-érzékeny információkat Trump és csapatától. Attól tartanak ugyanis, hogy azok rövid úton vagy orosz kezekbe kerülnek, vagy a Fehér Házból kiszivárogtatják a sajtónak. Egyes esetekben a nemzetbiztonsági tisztek nem hajlandók elárulni a módszert, ahogyan az információ a birtokukba került. A forrás megvédése mindig is elsőrangú feladata a nemzetbiztonságnak, de most történik meg első alkalommal, hogy az információ visszatartását az elnök és környezetének megbízhatatlansága motiválja.
Káncz Csaba |
A Fehér Háznak egységesen kellene védenie az elnököt, ehhez képest a belső rivalizálások miatt bő vizű patakként áramlanak ki a belső információk a sajtóhoz. Most omlik Trump fejére az a három-osztatú hatalmi struktúra, amelyet ő maga alakított ki a Fehér Házban. Az egyik hatalmi centrum Reince Priebus kabinetfőnök köré szerveződik, aki egybe hidat is jelent a Republikánus Párt felé. Stephen Bannon a másik pólus, kitűnően becsatornázva a fehér nacionalistákhoz. A harmadik pedig Sean Spicer szóvivő és köre, akik eddig a teljesen zavaros kommunikációs stratégiáért felelősek.
Rogyadozó demokrácia
Az egyre piszkosabbá váló belharc közepette erősödnek azok a hangok, amely szerint a Flynn-lemondás körüli botrány nem az amerikai demokratikus intézmények erejét mutatja, hanem éppen a megrendülésüket. A hírszerző szervezetek ugyanis a kiszivárogtatásaikkal manipulálják a közvéleményt egy politikai cél elérése érdekében. Márpedig egy liberális demokráciában a dolgok lejátszásának módszere legalább olyan fontos, mint maga a tény megtörténte. A szabályok és a számonkérhetőség nagyon is számítanak. Nagy baj, hogy káosz alakult ki a Fehér Házban. De a válasz erre nem az, hogy irreguláris szabotázs-akciókkal vagy dezinformációs kampányokkal egyes nemzetbiztonsági körök destabilizálják a legitim kormányt.
Káncz Csaba jegyzete