Újabb érdekvédelmi szervezet jelentkezett szólásra az iskolabezárások ügyében Ausztriában.
Az Osztrák Gyerekorvosok Társasága (ÖGKJ) szerint a bezárásnak nem csak a tanulmányokra lenne súlyos következménye, hanem messzemenően kihatna a gyerekek és fiatalok „szociális, pszichikai és szellemi jólétére”, írja a Der Standard. Ráadásul egy ilyen lépés – teszik hozzá – nagy kihívások elé állítaná a dolgozó szülőket, és problémássá tenné a munkavégzésüket.
Bezárás helyett óvintézkedések
A társaság úgy véli, hogy ebben a kérdésben az egyre bővülő tudományos bizonyítékok alapján kellene döntést hozni.
Mint írják,
a gyerekek ritkábban fertőződnek meg és mutatnak tüneteket, valamint ritkábban fertőznek, mint a felnőttek, és ez különösen igaz a 14 év alattiakra.
Hozzáteszik: bezárás és távoktatás helyett az iskolán belüli óvintézkedések fokozására lenne szükség. Tehát növelni kellene a kötelező távolságot, plexit kellene használni, a tanároknak órán kívül maszkot kellene hordani, valamint rugalmassá kellene tenni a tanítás kezdésének és befejezésének időpontját. Javasolják azt is, hogy az iskolák az eddiginél több iskolabuszt szervezzenek.
A közelmúltban lapunk is beszámolt olyan nemzetközi tanulmányokról, amelyekből az derül ki, hogy
nincs sok értelme a bezárásoknak: az oktatási intézményekben kevés a fertőzés, a gyerekek pedig nem forrásai a járványnak.
Ez a kérdés ugyanakkor Ausztriában is vitatott. Osztrák tudósok egy csoportja néhány napja
épp iskolabezárásokat és a jelenleginél összességében is szigorúbb karantént követelt.
Ausztriában november másodikától csukták be a vendéglátóhelyeket, a színházakat, a múzeumokat és az egyéb szabadidős intézményeket, valamint betiltották a rendezvényeket. A hotelek nem fogadhatnak turistákat, este 8 és reggel 5 óra között pedig kijárási tilalom van érvényben.
Az üzletek ugyanakkor nyitva maradhatnak, mint ahogy az óvodák és az alapfokú iskolák is, csupán a középiskolákban és a felsőfokú intézményekben van távoktatás. A nyitva maradó tanintézményekben ugyanakkor szigorították a maszkhasználatot.
Ausztria, a magyar labor
Tegnap hasonló korlátozásokat jelentett be a magyar kormány is. Szomszédunkkal kapcsolatban Orbán Viktor miniszterelnök korábban azt mondta:
Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, ami történik körülöttünk. Különösen Ausztria fontos számunkra, amely a mi laboratóriumunk.
Az osztrákok szintén az ugrásszerűen növekvő fertőzöttségi adatokkal és az egészségügy túlterhelésének elkerülésével indokolták a szigorításokat, amelyek egyelőre négy hétre szólnak.
Ha most nem cselekszünk, az intenzívosztályok túl fognak terhelődni
-jelentette ki Sebastian Kurz kancellár.
Szomszédunknál október óta meredeken növekszik a koronavírussal összefüggő halálesetek száma:
Mai adatok szerint a 8,9 millió lakosú Ausztriában 1499-en vesztették eddig életüket, és több mint 3200-an fekszenek kórházban, közülük 473-an az intenzív osztályon.
Az elhunytak száma 45-tel, a kórházban fekvőké 236-tal, az intenzív ellátásra szorulóké 14-gyel nőtt egy nap alatt. Az aktív esetek száma 2642-vel 63 ezer közelébe emelkedett.
Magyarországon ma reggelre az áldozatok száma 103-mal 2596 főre nőtt. 6153 beteget ápolnak kórházban, közülük 461-en vannak lélegeztetőgépen. Az aktív fertőzöttek száma csaknem 89 ezer.