Merkelt megpuhíthatja, Macronnal nehezebb dolga lesz: Boris Johnson a német kancellárral tegnapi berlini látogatásán. EPA/CLEMENS BILAN |
Miközben az EU-párti britek (a liberális demokraták és a munkáspártiak egy része) továbbra is bíznak abban, hogy a Johnson-kormány megbuktatásával, új választásokkal és egy második referendummal meg lehet akadályozni a Brexitet, tegnap Angela Merkel német kancellár is tényként említette a szigetország kilépését az EU-ból Boris Johnson brit kormányfővel közös berlini sajtótájékoztatóján:
Német részről gyakran elmondtuk, hogy sajnáljuk ezt a lépést (Nagy-Britannia kilépését). Ugyanakkor ez egy tény, ezért most az a cél, hogy a kilépést úgy alakítsuk, hogy annak lezárulta után is szoros kapcsolat lehessen Nagy-Britannia és az Európai Unió között.
Mindenre felkészült
A kancellár hozzátette: habár szeretnék, ha a Brexit egy kilépési megállapodás keretében történne meg, arra is fel vannak készülve, ha a britek megállapodás nélkül távoznak.
A kilépés mikéntje attól függ, hogy sikerül-e dűlőre jutni a korábbi, Theresa May vezette brit kormány és Brüsszel által megkötött egyezmény legvitatottabb pontja, az úgynevezett backstop-záradék ügyében. Ezt azért építették be a dokumentumba, hogy mindenképp elkerüljék a fizikai határ visszaállítását Írország és Észak-Írország között.
De mi az a backstop?
A backstop-záradék lényege, hogy az ír-északír határ szabad átjárhatóságát (azaz a fizikai határ visszaállításának elkerülését) végső esetben – ha London és Brüsszel nem tud megegyezni a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról – úgy kellene biztosítani, hogy az Egyesült Királyság az EU vámuniójának része marad, vagy ha kiválik belőle, akkor benne hagyja Észak-Írországot.
Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság meghatározatlan időre bennragadhat az EU vámuniójában, vagy Észak-Írország gazdaságilag „kiszakadhat" az Egyesült Királyságból. Emiatt a brit parlament már háromszor elutasította a megállapodást, és Boris Johnson is világossá tette, hogy a záradék miatt nem hajlandó azt elfogadni, és újra akarja tárgyalni az egyezményt.
Az EU ettől következetesen elzárkózik, így egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az Egyesült Királyság – hacsak meg nem bukik addig a parlamentben csupán minimális többséggel rendelkező Johnson-kormány – október 31-én megállapodás nélkül lép ki az uniós közösségből.
Merkel: megoldás 30 nap alatt
Tegnap azonban Merkel új szempontot javasolt a patthelyzet feloldására: szerinte a backstopra nem is lenne szükség, ha sikerülne megegyezést elérni az alapkérdésben – tehát abban, hogy milyenek legyenek a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok az EU és Nagy-Britannia között, különös tekintettel az uniós belső piac határát jelentő ír-észak-ír határra.
Eddig arról volt szó, hogy két év alatt valószínűleg megoldást találunk. De talán a következő harminc napban is lehet megoldást találni. Miért ne? Akkor egy lépéssel előrébb lennénk. Erőfeszítéseket kell tennünk ennek érdekében
- mondta a kancellár. Hozzátette: garantálni akarják az EU belső piacának integritását, ugyanakkor ezt a kérdést is meg lehet oldani némi fantáziával.
Johnson: nem lesz határellenőrzés
Johnson ezzel párhuzamosan kiemelte: megállapodással szeretnének kilépni az EU-ból, és továbbra is hisz abban, hogy ez sikerülni fog. Megerősítette ugyanakkor, hogy a jelenlegi megállapodást nem fogadják el a backstop-záradék miatt. Szerinte azt mindenképp ki kell venni az egyezményből, és alternatív megoldásokon kell dolgozni.
Kiemelte: az Egyesült Királyság semmilyen körülmények között sem fog ellenőrzést bevezetni az ír-északír határon. Szerinte az EU belső piacának integritását e nélkül is lehet biztosítani.
Végül megjegyezte: Merkel szavait hallva örül annak, hogy elkezdődhetnek a megbeszélések az alternatív lehetőségekről, mint ahogy örül a kancellár által említett ”30 napos menetrendnek” is.
Macron: nincs újratárgyalás
A Berlinben újjáéledni látszó reményeket azonban hamar lehűtötte a francia elnök, aki ma fogadja a brit kormányfőt. Emmanuel Macron ugyanis már előzetesen kijelentette, hogy nem lehetséges a megállapodás újratárgyalása a London által javasolt szempontok szerint.
A francia elnök már korábban is kemény álláspontot képviselt a brit kormánnyal szemben, és a kilépési határidő meghosszabbításába is csak nehezen ment bele.
A Financial Timesnak a francia kormány egyik magasrangú képviselője azt mondta: a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy az Egyesült Királyság október 31-én megállapodás nélkül lép ki az EU-ból.
UPDATE
Tiszteletben kell tartani a brit népszavazás eredményét ez EU-ból való kilépésről, jelentette ki Emmanuel Macron Boris Johnsonnal tartott sajtótájékoztatóján. Hozzátette ugyanakkor, hogy a backstop-terv nélkülözhetetlen a politikai stabilitás és az egységes piac megőrzése érdekében.
A brit kormányfő azt mondta, hogy "energiával és kreativitással" képesek lesznek előrelépést elérni.
Boris Johnson berúgta az ajtót, de nem ő lesz az új Trump. De ki az a Boris Johnson? Miben hasonlít Donald Trumphoz, és miben különbözik tőle? Tényleg kilépteti országát az EU-ból? És ez jó lesz a briteknek? És a magyaroknak? Videókommentárunk a témában: