5p
Fagyos fogadtatásra számíthat ma Boris Johnson párizsi látogatásán. Emmannuel Macron francia elnök ugyanis már előzetesen kijelentette, hogy nem lehet újratárgyalni a kilépési megállapodást. A brit miniszterelnök tegnap Angela Merkellel tárgyalt, aki engedékenyebb hangot ütött meg, és 30 nap alatt szeretne megoldást találni a problémára. Johnson most először tesz hivatalos látogatást az uniós fővárosokban kormányfőként.
Merkelt megpuhíthatja, Macronnal nehezebb dolga lesz: Boris Johnson a német kancellárral tegnapi berlini látogatásán. EPA/CLEMENS BILAN

Miközben az EU-párti britek (a liberális demokraták és a munkáspártiak egy része) továbbra is bíznak abban, hogy a Johnson-kormány megbuktatásával, új választásokkal és egy második referendummal meg lehet akadályozni a Brexitet, tegnap Angela Merkel német kancellár is tényként említette a szigetország kilépését az EU-ból Boris Johnson brit kormányfővel közös berlini sajtótájékoztatóján:

Német részről gyakran elmondtuk, hogy sajnáljuk ezt a lépést (Nagy-Britannia kilépését). Ugyanakkor ez egy tény, ezért most az a cél, hogy a kilépést úgy alakítsuk, hogy annak lezárulta után is szoros kapcsolat lehessen Nagy-Britannia és az Európai Unió között.

Mindenre felkészült

A kancellár hozzátette: habár szeretnék, ha a Brexit egy kilépési megállapodás keretében történne meg, arra is fel vannak készülve, ha a britek megállapodás nélkül távoznak.

A kilépés mikéntje attól függ, hogy sikerül-e dűlőre jutni a korábbi, Theresa May vezette brit kormány és Brüsszel által megkötött egyezmény legvitatottabb pontja, az úgynevezett backstop-záradék ügyében. Ezt azért építették be a dokumentumba, hogy mindenképp elkerüljék a fizikai határ visszaállítását Írország és Észak-Írország között.

De mi az a backstop?

A backstop-záradék lényege, hogy az ír-északír határ szabad átjárhatóságát (azaz a fizikai határ visszaállításának elkerülését) végső esetben – ha London és Brüsszel nem tud megegyezni a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról – úgy kellene biztosítani, hogy az Egyesült Királyság az EU vámuniójának része marad, vagy ha kiválik belőle, akkor benne hagyja Észak-Írországot.

Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság meghatározatlan időre bennragadhat az EU vámuniójában, vagy  Észak-Írország gazdaságilag „kiszakadhat" az Egyesült Királyságból. Emiatt a brit parlament már háromszor elutasította a megállapodást, és Boris Johnson is világossá tette, hogy a záradék miatt nem hajlandó azt elfogadni, és újra akarja tárgyalni az egyezményt.

Az EU ettől következetesen elzárkózik, így egyre valószínűbbnek tűnik, hogy az Egyesült Királyság – hacsak meg nem bukik addig a parlamentben csupán minimális többséggel rendelkező Johnson-kormány – október 31-én megállapodás nélkül lép ki az uniós közösségből.

Merkel: megoldás 30 nap alatt

Tegnap azonban Merkel új szempontot javasolt a patthelyzet feloldására: szerinte a backstopra nem is lenne szükség, ha sikerülne megegyezést elérni az alapkérdésben – tehát abban, hogy milyenek legyenek a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatok az EU és Nagy-Britannia között, különös tekintettel az uniós belső piac határát jelentő ír-észak-ír határra.

Eddig arról volt szó, hogy két év alatt valószínűleg megoldást találunk. De talán a következő harminc napban is lehet megoldást találni. Miért ne? Akkor egy lépéssel előrébb lennénk. Erőfeszítéseket kell tennünk ennek érdekében

- mondta a kancellár. Hozzátette: garantálni akarják az EU belső piacának integritását, ugyanakkor ezt a kérdést is meg lehet oldani némi fantáziával.

Johnson: nem lesz határellenőrzés

Johnson ezzel párhuzamosan kiemelte: megállapodással szeretnének kilépni az EU-ból, és továbbra is hisz abban, hogy ez sikerülni fog. Megerősítette ugyanakkor, hogy a jelenlegi megállapodást nem fogadják el a backstop-záradék miatt. Szerinte azt mindenképp ki kell venni az egyezményből, és alternatív megoldásokon kell dolgozni.

Kiemelte: az Egyesült Királyság semmilyen körülmények között sem fog ellenőrzést bevezetni az ír-északír határon. Szerinte az EU belső piacának integritását e nélkül is lehet biztosítani.

Végül megjegyezte: Merkel szavait hallva örül annak, hogy elkezdődhetnek a megbeszélések az alternatív lehetőségekről, mint ahogy örül a kancellár által említett ”30 napos menetrendnek” is.

Macron: nincs újratárgyalás

A Berlinben újjáéledni látszó reményeket azonban hamar lehűtötte a francia elnök, aki ma fogadja a brit kormányfőt. Emmanuel Macron ugyanis már előzetesen kijelentette, hogy nem lehetséges a megállapodás újratárgyalása a London által javasolt szempontok szerint.

A francia elnök már korábban is kemény álláspontot képviselt a brit kormánnyal szemben, és a kilépési határidő meghosszabbításába is csak nehezen ment bele.

A Financial Timesnak a francia kormány egyik magasrangú képviselője azt mondta: a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy az Egyesült Királyság október 31-én megállapodás nélkül lép ki az EU-ból.

UPDATE

Tiszteletben kell tartani a brit népszavazás eredményét ez EU-ból való kilépésről, jelentette ki Emmanuel Macron Boris Johnsonnal tartott sajtótájékoztatóján. Hozzátette ugyanakkor, hogy a backstop-terv nélkülözhetetlen a politikai stabilitás és az egységes piac megőrzése érdekében.

A brit kormányfő azt mondta, hogy "energiával és kreativitással" képesek lesznek előrelépést elérni.

Boris Johnson berúgta az ajtót, de nem ő lesz az új Trump. De ki az a Boris Johnson? Miben hasonlít Donald Trumphoz, és miben különbözik tőle? Tényleg kilépteti országát az EU-ból? És ez jó lesz a briteknek? És a magyaroknak? Videókommentárunk a témában:


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG