Zuzana Caputová szlovák államfő pénteken bejelentette, hogy nem ért egyet a szlovákiai ügyészségek rendszeréből kilógó különleges ügyészség (ÚSP) tervezett megszüntetésével, és ezzel csatlakozott a progresszív-liberális ellenzéki pártok álláspontjához.
A különleges ügyészség a szlovák Legfőbb Ügyészség részeként, de attól részben függetlenül működő szerv, amelyet csak néhány éve hoztak létre, s amelynek megszüntetésére most a büntető törvénykönyv tervezett módosítása részeként kerülhet sor, az erről szóló törvénymódosítási javaslatot ezen a héten hagyta jóvá a kormány. Az indítványt előterjesztő szaktárca azzal indokolta a javaslatot, hogy el kell távolítani az ügyészségek hálózatában fennálló rendellenességeket, valamint ki kell vonni az ügyészséget a politikai befolyásolás lehetősége alól.
Zuzana Caputová - aki elnökjelöltsége előtt a jelenleg legerősebb parlamenti ellenzéki párt, a liberális Progresszív Szlovákia egyik vezetője volt - pénteken annak a véleménynek adott hangot, miszerint az ÚSP megszüntetése "az ügyészség működésébe történő politikai indíttatású célirányos beavatkozás, amely megengedhetetlen". Hozzátette: nem tartja kizártnak, hogy a vonatkozó törvénymódosítást megvétózza vagy alkotmánybírósági beadvánnyal él ellene.
A Daniel Lipsic korábbi belügy- és igazságügy-miniszter által vezetett ÚSP-t a múltban már számos bírálat érte, leginkább a jelenlegi kormánypártok képviselőinek részéről, akik szerint az ügyészséget politikai ellenfeleik - a szeptemberi előrehozott választásokig kormányzó liberálisok - az ő politikai ellehetetlenítésükre használták fel. Ugyanezeket a bírálatokat fogalmazták meg a rendőrség különleges egységéről, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökségről (NAKA) , amelynek nyomozói az elmúlt évek több különböző eljárást indított a jelenlegi kormánypártok vezető tisztségviselői és hozzájuk közel állónak tartott személyek ellen, s ezekben az ügyekben az általuk felhozott vádakat nem tudták bizonyítani. A kormánydöntés miatt az ellenzéki pártok csütörtök éjjel tiltakozó akciót tartottak a pozsonyi kormánypalota előtt.
Az ÚSP megszüntetésének tervéről az Amerikai Egyesült Államok pozsonyi nagykövetsége is véleményt nyilvánított egy közleményben, szintén ellenezve az elképzelést. Ezt követően viszont Robert Fico kormányfő csütörtök esti parlamenti felszólalásában felszólította Gautam A. Rana nagykövetet, hogy a jövőben tartózkodjon a szlovák belügyekbe való beavatkozásoktól, s kijelentette: a jelenlegi kormány nem fog úgy utasításokért járni az amerikai nagykövetségre, mint azt elődjei tették 2020 óta. (MTI)