Az Alapblog.hu-n a napokban született bejegyzés a Magyarországgal szemben kialakult komoly bizalomhiány okait vizsgálta, és több megoldási lehetőséget is felvázolt a piacok bizalmának helyreállítására. A konklúzió szerint az országnak van gazdasági mozgástere a problémák helyrehozatalára.
Pozitívumként értékelik a piacok az IMF és a kormány között megindult tárgyalásokat
A bejegyzés szerint érthető okokból kialakult komoly bizalomhiány Magyarország jegybankja és kormánya között, amely mellé társul az európai adósságválság és a kormány unortodox gazdaságpolitikája miatt indokolhatóan magas devizatartalék, amely az alacsony kockázatú nemzetközi eszközök nullához közelítő kamatkörnyezete miatt elhanyagolható hozamot hoz.
Az ország mindezek mellett jelentős mértékű devizaadóssággal rendelkezik, melynek finanszírozhatósága a forint gyengülésével egyre jobban drágul, így a költségvetés egyik legjelentősebb kiadási tételét a kamatfizetés teszi ki. A piacok mindezek mellett pozitívumként értékelték az IMF és a kormány között meginduló tárgyalásokat, melyek remélhetően az MNB részvételével fognak folytatódni.
Az IMF hitelkeret egy részét a devizatartalékok feltöltésére kell fordítani
A bejegyzés a jelenlegi problémákra több megoldást is vázolt. Megoldást jelenthet, ha a kormány javít a gazdaságpolitikán és nem fenyegeti az MNB függetlenségét. Ezek az intézkedések nem csak a bizalom visszaszerzése érdekében létfontosságúak, de az IMF alapvető elvárásai is. Abban az esetben, ha sikeresen zárulnak a tárgyalások, és létrejön a kormány és az IMF-EU közötti megállapodás, akkor az IMF a hitelkeret egy részét címkézve az MNB-nek címezi a kormány, devizatartalék feltöltési céllal.
Abban az esetben, ha mindenki betartja a megállapodást és működik a felvázolt megoldás, vélhetően nem lesz szükség a lehívására, azaz a kormány szándékainak megfelelően ténylegesen csak biztosításként szolgál. További megoldást jelentene, ha az MNB másodpiaci devizás állampapír vásárlásaival 6-7 milliárd euróval csökkenti a devizatartalékot.
A bejegyzés szerint amennyiben ezek a forgatókönyvek valósulnának meg, akkor a magyar állampapírok múltbéli árfolyamvesztesége miatt diszkonttal tudnánk adósságot visszavásárolni, azaz minden 1 euró tartalékcsökkentés 1-1,2 eurós államadósság csökkentést okozna. A vásárlások és a bizalom visszatérése nyomán csökkenni fog az állampapírok hozamszintje, így csökken a diszkont is, mely révén kézzelfoghatóan csökken az államadósság és jelentős kamatmegtakarítás érhető el.
Fülkeforradalom helyett kofferforradalom
A kiszámíthatóbb gazdaságpolitika, stabilabb kormány-MNB viszony és az IMF garancia miatt az alacsonyabb tartalék nem okoz gondot a gyakorlatban. Amennyiben a kötvényhozamaink gyorsan, túlságosan sokat esnének, akkor ugyan a realizált diszkont alacsony maradna, de a piaci finanszírozás költsége ténylegesen olyan szintre csökkenne, ahol a kormány ésszerűen tudná finanszírozni magát a piacról, elérve a többször hangoztatott célját.
A bejegyző véleménye szerint nem működhet a kormány azon gazdaságpolitikája, amely kompromisszum helyett az MNB-ben történő hatalomátvétellel oldaná meg a problémákat, hiszen a decemberi és a januári időszak is megmutatta, hogy a” fülkeforradalomi napokat” felváltotta a „kofferforradalomi hevület” melynek révén a középosztály is elkezdte külföldre vinni megtakarításait. Az IMF-es kompromisszumban bízva úgy tűnik, hogy a tendencia megállt, a forint 300-as szint alá erősödött azonban ha nem lesz megegyezés, akkor a tendencia folytatódni fog.