4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Leminősítés, megroppant bankrendszer és a politikai centrum megrendülése. Olaszország örvénybe került és legnépszerűbb politikai pártja valóban radikális gazdasági és külpolitikai kurzusváltást javasol. Hogyan érintené ez az ország NATO-tagságát?
EPA/Giuseppe Lami

Múlt pénteken leminősítette Olaszország államadós-besorolásait a Fitch Ratings, elsősorban a folyamatos költségvetési elcsúszásokkal és az emiatt növekvő államadósság-teherrel indokolva a döntést. A hitelminősítő szerint a rendkívül magas államadósság miatt az ország kitetté vált potenciális negatív sokkokra. Mindehhez járul a politikai bizonytalanság növekedése és a bankszektor folyamatos gyengeségei – amely miatt tavaly december óta három baknál kellett Rómának közpénzekkel beavatkoznia.

Kiszakadás az euróövezetből

A Fitch kiemeli, hogy a friss közvéleménykutatások szerint a centrista pártok tovább veszítettek támogatottságukból. Ez tovább aprózza a politikai tájképet, amely aztán kisebbségi kormányzásba torkollhat. A gyenge vagy bizonytalan kormány kockázatai nőttek, amint a populista és eurószkeptikus pártoknak nő a befolyása. A növekvő populizmus csökkenti a reform iránti politikai étvágyat, növeli a nyomást a költségvetési lazítás irányába és rombolja a befektetői bizalmat.

A londoni Centre for Economics and Business Research (CEBR) szerint az olasz gazdaság versenyképességi pozíciója 2000 óta - az egységnyi termékértékre jutó munkaköltség OECD-mércéjén - 14 százalékkal romlott, Olaszország részesedése a világkereskedelem teljes értékéből 3,7 százalékról 2,4 százalékra zsugorodott. Mindezek alapján a CEBR londoni elemzői úgy gondolják, hogy az olasz euróövezeti tagság megőrzéséhez szükséges gazdaságpolitika hosszú távú fenntarthatóságának esélye ma már nem éri el a 30 százalékot.

Nos, az államadósság továbbra is az egekben tanyázik. Aránya a GDP-hez képest 133 százalékon áll, amely az EU-ban csupán Görögországban magasabb. A GDP 8 százalékkal, az ipari termelés pedig 25 százalékkal alacsonyabb szinten áll, mint a 2008-as krízist megelőzően.  A fiatalkori munkanélküliség közel áll a 40 százalékhoz. Az ország stagnálása súlyos strukturális gyengeségekre vezethetők vissza. Az EU-n belül Olaszországban legalacsonyabb a felsőfokú végzettségűek aránya, és a negyedik legmagasabb arányban vannak olyanok a népességben, akik csupán alapfokú végzettséggel bírnak.

Radikális külpolitikai váltás jöhet

Olaszország legnépszerűbb pártja, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) április 18-án hozta nyilvánosságra 10 pontból álló, 10 oldalas külügyi programját. Ha a párt hatalomra kerülne, akkor az országot kivinné a NATO-ból, ragaszkodna ahhoz, hogy Washington vonja ki nukleáris fegyvereit az ország területéről. Bojkottálná a szabadkereskedelmi megállapodásokat Észak-Amerikával (TTIP és CETA), ellenszegülne az EU gazdasági megszorító szabályozásainak, elismerné a palesztin államiságot annak 1967-es határaival és megszüntetné a szankciókat Moszkvával szemben.

Az ország politikai elitjét egyébként annyira felháborította Trump szíriai bombázása, hogy a hónap közepén rendezett G7 csúcs ideje alatt Mattarella államelnököt Moszkvába küldte, hogy ott Putyinnal és Medvegyevvel tárgyaljon az orosz-EU kapcsolatok továbbfejlesztéséről.

Káncz Csaba

Manlio Di Stefano, az M5S 35 éves külügyi főnöke szerint a NATO egy hidegháborús relikvia, sorozatos melléfogásokkal Afganisztántól elkezdve Észak Afrikáig. A pártot különösen felháborította a NATO 2011-es líbiai bombázása, amely Khadafi ezredest megbuktatta. Az ország azt követően káoszba süllyedt, egyben az Európa felé irányuló menekülthullám egyik fő csatornája lett Líbiából.

A párt vezetőjének hivatalos blogja szerint az európai közös valuta a felelős a szegénység dinamikus elterjedéséért Olaszországban. Ezért a párt népszavazást ír ki hatalomra kerülése esetén az euróövezeti tagságról. Az M5S az úgynevezett trojka – Európai Bizottság, EKB és IMF – feloszlatását is követeli, amely a görög megszorító politikát felügyeli. Az olasz általános választások 2018 elején kerülnének sorra, de a jelenlegi helyzetben idén egy előrehozott választást sem lehet kizárni.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG