A vád
A jogi problémák is akkor kezdődtek, amikor kezdett a gazdaság rosszul menni. Az elnöknőt azzal vádolják, hogy a költségvetést manipulálta, hogy elrejtse a növekvő deficitet. Ő összefoglalóan úgy védekezett, hogy lelkiismerete tiszta, és nem követett el bűnt. A szenátoroknak, vagyis a parlament felsőházának a héten kell döntést hoznia, hogy a vádakat tarja súlyosabbnak vagy az elnöknő védekezését meggyőzőbbnek, és ennek alapján helyezi vissza a hatalomba vagy távolítja el őt végleg.
A vád konkrétan az, hogy Rousseff az államháztartás különböző szektorai között tologatta a pénzeket, hogy mindig elfedje a hiányt, ahol jelentkezik, márpedig ez a brazil alkotmány szerint illegális. A hiányt elsősorban népszerű szociális programjai okozták, melyek a vád szerint 2014-es újraválasztáshoz voltak szükségesek.
A régmúlt emléke
Az elnöknő azzal védekezett, hogy 54 millió ember választotta meg, amit nem is kérdőjelezett meg senki, viszont nem ok arra, hogy törvénytelenséget kövessen el. Arra is emlékeztette a szenátorokat, hogy régebben az ellenállás ikonikus alakja volt a most 68 éves elnöknő, aki a katonai uralom ellen harcolt. Hozzátette, hogy még meg is kínozták ennek során. Ez persze már igen rég volt, és ugyancsak nem jogosít fel költségvetési trükközésre, de Rousseff nyilván a szenátorok nosztalgiáját és sajnálatát próbálja meg felkelteni.
Hozzátette, hogy egy sokkal egyenlőbb társadalomért küzdött, az ellene folyó eljárást pedig egyszerűen puccsnak minősítette. Végül újra visszatért a fogságban töltött idejére és a kínzásokra, majd biztatta a szenátorokat, hogy helyezzék vissza posztjára. Lényegében tehát nem a konkrét vádakkal foglalkozott, hanem inkább, ha lehet így mondani, munkásmozgalmi múltjával és azzal az osztogató politikával, mely már annyi országban tette tönkre a gazdaságot, hogy mást ne említsünk, a szomszédos Argentínában, de leginkább az olajban gazdag és mégis koldusszegény Venezuelában.
Az eljárás és az új elnök
Ahhoz, hogy Rousseffet végleg eltávolítsák elnöki posztjáról, a 81-ből 54 szenátornak kell ezt megszavaznia. A BBC egy brazil újság felmérésére hivatkozik, mely szerint 52 képviselő az eltávolítás mellett van, 18 ellene, 11 pedig nem döntött még, vagy nem nyilatkozik.
A felfüggesztés május óta van érvényben, azóta a korábbi elnök, Michel Temer a megbízott elnök. Ha Rousseff nem térhet vissza a hatalomba, Temer lesz az elnök 2018 decemberéig. Rousseff mindenesetre a védekezés során bírálta Temer kormányát, mégpedig azzal vádolva, hogy visszafogta a költségvetési kiadásokat. Ez persze elkerülhetetlen volt, sokan örülnének is, ha Temer maradna, miután hozzákezdett a gazdaság kiegyensúlyozásához, és ezzel a stabilitás, majd későbbi növekedés megteremtéséhez.