5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mariupol ostroma óta nem láttunk ilyet, de egy körbezárt város helyett most a frontvonalon is képesek erre az orosz gépek.

Többször írtunk már arról, hogy Ukrajnában a háború előtti várakozásokhoz képest jóval visszafogottabb teljesítményt nyújt az orosz légierő, illetve arról is, ennek mik lehetnek az okai.

Az elmúlt napokban Avdijivka környékéről érkezett jelentések viszont arra utalnak, hogy valami megváltozott, és az orosz légierő olyasmiket tesz, amire legutóbb a háború elején, Mariupol ostroma idején volt példa. A beszámolók, képek és videók tanúsága szerint ugyanis a Donyeck városától északnyugatra található, hosszú évek óta az ukrán és a donyecki szeparatista, majd most már az orosz erők közti frontvonal részét képező Avdijivka városánál az orosz légierő UPAB-1500-as, sőt FAB-3000M-54-es bombákat is bevetett az ukrán pozíciók ellen.

Ez persze így önmagában a legtöbbeknek semmit sem mond - az UPAB egy 1500 kilogrammos, irányított bomba, amelyet a céltól akár 50 kilométeres távolságban is ki lehet oldani, és onnantól saját vezérlő szerkezetei segítségével irányítja röppályáját. A FAB-3000-es egy ennél nagyobb rombolóerejű, 3000 kilogrammos, hét évtizede tervezett bomba, amely szabadesésben éri el a célpontot.

Első hallásra az UPAB tűnik veszélyesebb fegyvernek, és annak pontossága valóban jóval nagyobb, mint az elavult FAB-3000-esnek, azonban utóbbinak bevetése mégis sokkal rosszabb hír ukrán szempontból. A hatalmas bombát ugyanis olyan Tu-22M-3 szuperszonikus nehézbombázókról dobják le az ukrán állásokra, amelyek az utóbbi időben az ukrán légtérben nem mutatkoztak, hanem csak biztonságos távolságból használták őket levegő-föld cirkálórakéták indítására.

Mivel a FAB-3000-eseket legfeljebb a céltól 15-20 kilométerre lehet elengedni, ez azt jelenti, hogy az orosz légierő féltett Tu-22-esei mélyen berepültek Ukrajna fölé, sőt a frontvonalakat is igencsak megközelítették.

Egy ilyen bomba ugyan nem túl pontos, de egy 3000 kilogrammos bombának nem is kell nagyon pontosnak lennie, hiszen iszonyatos pusztításra képes. Az alábbi felvételeken minden bizonnyal egy FAB-3000-es hagyta kráter látható - nincs az a megerősített állás, amiben egy ilyen találatot túl lehet élni.

Ráadásul a bombák ledobásához az egyébként ennél jóval gyorsabb repülésre is képes gépeknek Tom Cooper, az orosz légierővel hosszú évek óta foglalkozó szakértő szerint le kell lassítaniuk "magas szubszonikus" sebességre 12-15 ezer méteres magasságban. Ezáltal a műveletet végrehajtó Tu-22-esek igencsak sebezhetőek lennének a komolyabb ukrán légvédelmi rendszerek számára, ez tehát a szakértő szerint azt jelenti:

"az oroszok e támadások idején 1000 százalékosan biztosak abban, hogy nincsenek a lassan szálló Tu-22-esek lelövésére képes ukrán légvédelmi rendszerek a környéken".

Ugyanerre utal az is, hogy e frontszakaszon Szu-34-es vadászbombázók is végrehajtottak kisebb, 500 kilogrammos "szabadeséses" bombákkal támadásokat, ehhez is olyan magasságban és olyan közelségben kell repülni az ukrán állásokhoz, amely az elmúlt hónapokban általában túl kockázatos volt az orosz légierő számára.

Ernyő nélkül a bombaesőben

Miért nincsenek megfelelő ukrán légvédelmi rendszerek a környéken? Elképzelhető, hogy vannak, de az orosz elektronikus hadviselési eszközök hatékonyan ki tudják iktaktni őket. Az is lehet, hogy az oroszok koncentrált tüzérségi és légitámadásokkal ideiglenesen kiiktatták vagy a fronttól hátrébb kényszerítették ezeket a rendszereket. Az biztosnak látszik, hogy Ukrajnának ahhoz nincs elegendő légvédelmi eszköze, hogy egyszerre védje hatékonyan a hátország városait és infrastruktúráját az orosz drónok és rakéták ellen, miközben áthatolhatatlan védőernyőt von a nagyjából ezer kilométers front minden része fölé is.

Elképzelhető, hogy a történtek hatására Avdijivka térségébe újabb ukrán légvédelmi egységeket vezényelnek, de ez nagy valószínűséggel más frontszakaszokon nyitna meg hasonló ablakokat az orosz légierő előtt. Az sem kizárható, hogy az oroszok - legalábbis a front egyes részein - egyszerűen "erőből" is meg tudják oldani az ukrán légvédelem semlegesítését, ez talán még rosszabb hír ukrán szempontból.

Az elmúlt napokban a bahmuti hírek árnyékában már megjelentek azok az elemzések (többek közt éppen Tom Cooper tollából is), amelyek szerint Avdijivkánál még a bahmutinál is szorongatottabb helyzetben vannak az ukrán védők, akiket a bahmutihoz hasonló módon fenyeget a bekerítés. Egyelőre még ott is kitartanak az ukrán katonák, ám az semmiképpen sem könnyíti meg a helyzetüket, ha az orosz légierő 500-1500-3000 kilogrammos bombákat tud nagyon kevés kockázattal ledobálni rájuk.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG