Európai Unió zászlók előtt a Berlaymont épület (Európai Bizottság), Brüsszel, Belgium. |
A brüsszeli testület friss, tavaszi gazdasági előrejelzése szerint az idei évre 3,6, jövőre pedig 3,5 százalékos gazdasági növekedést várna Magyarországtól, ami valamivel jobb a korábbi 3,5 illetve 3,2 százalékos várakozáshoz képest. A gazdasági és pénzügyi főigazgatóság emlékeztetett: a GDP tavaly 2, 2015-ben pedig 3,1 százalékkal bővült, így arra számítanak, hogy a tavalyi megtorpanás után ismét felfelé ível majd a magyar gazdaság.
A növekedés 2016-os visszaesése főként annak tudható be, hogy mérséklődött az uniós források felhasználása és ezáltal csökkent azok növekedésserkentő ereje. Az adatokból kiderült, hogy a beruházások 15,5 százalékkal visszaestek, a magánfogyasztás azonban a bérek és foglalkoztatottság emelkedése nyomán 5 százalékkal nőtt. Ezek azonban idén ismét felpörögnek, a tavalyi év után a 2017-es és 2018-as növekedésben pedig a háztartások fogyasztása lesz a fő hajtóerő, amely idén 4,8, azt követően 3,3 százalékkal fog bővülni.
Tovább csökken a munkanélküliség?
A szakértők úgy vélik, hogy a magyarországi munkanélküliség tovább zsugorodik majd, idén 4,1 százalékos, 2018-ban pedig 3,9 százalékos lesz a tavalyi 5,1 százalékot követően. A tavalyi rekord után ugyan tovább javul majd a helyzet, de lassabban, elsősorban munkaerőpiac szűkülése és a szakképzettség terén eltérő kereslet és kínálat további távolodása miatt. Emellett a magyar kereskedelmi többlet csökkenésére számítanak a bizottságnál, minthogy a belső kereslet emelkedése valószínűleg az import növekedését fogja maga után vonni, a magasabb bérek nyomán pedig mérséklődni fog az export dinamikája.
Az uniós javaslattevő-végrehajtó intézmény becslései szerint az infláció fokozatosan emelkedni fog, a fogyasztói árindex a tavalyi 0,4 százalékról 2017-re 2,9 százalékra, majd 2018-ra 3,2 százalékra ugrik a kereslet növekedése nyomán, és átlépi a jegybank 3 százalékos célját.
A magyar kormány várakozásairól korábban itt írtunk. >>>