3p
Ma lemondott Andrea Leadsom, a miniszterelnöki poszt egyik várományosa, így most Theresa May az egyedüli jelölt. Már csak az a kérdés, mennyire rövidíthető le a választási folyamat, mely eredetileg legalább szeptember 9-ig tartott volna, és mikor iktatható be az új kormányfő. Következő kérdés: megindítja-e a kiválást?
Theresa May. Kép forrása: EPA

Az eljárás

Az eddigi forgatókönyv szerint a két jelölt között a konzervatív párt tagsága döntött volna közvetlen szavazás által, ami egész nyáron át zajlana, és szeptember 9-én hirdetnének győztest, ezt követően választanák meg formálisan is a miniszterelnököt. Most ez már okafogyott lenne, de a párt körülményes szabályzata szerint a párttagság szavaztatásától csak akkor lehet eltekinteni, ha a párt megfelelő bizottsága erről döntést hoz. Nos, ez jó eséllyel bekövetkezhet akár órák alatt is.

Ha ez megvan, további feltételei is vannak, hogy a jelöltből ténylegesen is miniszterelnök lehessen. Egyrészt a protokoll szerint a jelenlegi miniszterelnök, David Cameron el kell, hogy látogasson a királynőhöz a Buckingham palotába, és formálisan ott mond le hivataláról. Az új miniszterelnököt értelemszerűen ugyanott, ugyancsak a királynő kéri fel a kormányalakításra.

Költözés

Ezenkívül van még egy gyakorlati probléma: a hagyomány szerint a miniszterelnök és családja a Downing Street 10. alatti miniszterelnöki rezidencián lakik, így most onnan David Cameronnak hirtelen ki kell költözni. Kérdés, ez mennyi időt vesz igénybe, és értelemszerűen a lakást rendbe is kell hozni, mielőtt az új lakó beköltözik.

Amerikában ugyanezt a problémát egyszerűbb megoldani, mert ha megbukik az elnök, őt automatikusan az alelnök követi, aki rögtön át is veszi a hatalmat, és ilyen esetre a Fehér Házból való ki-, és beköltözés jóval gyakorlottabban zajlik, ráadásul a Fehér Ház jóval nagyobb, egyúttal az elnök munkahelye is, tehát semmi akadálya, hogy az új elnök legalább a hivatalát birtokba vehesse.

Sürgős

A sietség abszolút indokolt lenne, mivel az ország a népszavazás után súlyos válságba került, David Cameron pedig egy béna kacsa, aki már semmit nem tud tenni az országáért. Ilyen helyzetben a 9 hetes választási küzdelmet sokan fölösleges időpazarlásnak tartják, de van, aki azt gondolja, hogy minden egyes nap is elvesztegetett idő, miután most teljes bizonytalanságban él az ország.

Mint ismeretes, a népszavazáson szűk többséggel az EU-ból való kilépésre szavaztak, de David Cameron nem indította meg a kilépési eljárást annak ellenére, hogy korábban ezt ígérte. Azóta jogi kérdések is felvetődtek az ügyben, például az, hogy a parlamentnek is meg kell-e szavazni a kilépést, mielőtt azt a miniszterelnök hivatalosan megindítja.

Patthelyzet?

A kilépés megindítását Theresa May, az új miniszterelnök is húzni-halasztani szándékozik legalább pár hónapig, mondván, látni akarja, milyen megegyezést tudnak elérni az elhagyni kívánt szervezettel, vagyis biztosra akar menni. Kérdés persze, hogy ha nem jön össze egy megfelelő megegyezés, akkor mi történik, netán visszatáncolnak? Az Európai Unió az első napokban azt hangoztatta, hogy nem folytat tárgyalásokat a britekkel, amíg meg nem kezdik a kilépési eljárást. Ha ez így van, elméletig patthelyzet alakul ki, hisz se tárgyalások, se kilépés, viszont May ígéretet tett a kilépésre.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG