Ideges, agresszív, néhol kapkodó volt Orbán Viktor hagyományos pénteki rádióinterjúja a Kossuthon. Elmondta: Tarlós Istvánnal döntöttek közösen arról, hogy mégis visszavonják az olimpiai pályázatot, ezzel megmentve az országot a szégyentől és a lejáratódástól. A kormányfő szerint a szégyen nem a népszavazás lett volna, hanem az, hogy egy nagyon jó pályázatra kapott volna nulla szavazatot hazánk Párizzsal és Los Angelesszel szemben. "Nyílt szívűek voltunk, tényleg meg akartuk csinálni" - mondja Orbán, aki szerint csak úgy nyerhettünk volna, ha egyértelmű egység van a kezdeményezés mögött, nem elég a többség.
A Momentum röviden reagált: "Nem a Momentum kezdte az SZDSZ ifitagozataként a politikai karrierjét, hanem a Fidesz. Nem a Momentumnak voltak az SZDSZ-szel közös jelöltjei, hanem a Fidesznek." |
Ugyan egyszer sem mondta ki se Orbán, se Kocsis Éva műsorvezető a Momentum nevét, de érezhetően heves szívverések közepette beszélt a kormányfő arról, hogy egyértelműen politikai tőkét akar kovácsolni a sikeres csapat. "Történt egy álomgyilkosság. sokan akarták ezt az olimpiát" - mondta arra vonatkozva, hogy a Momentum párttá szerveződik az aláírásgyűjtés után. Akik eddig nem sejtették volna a turpisságot, azoknak most lerántotta a leplet Orbán: "Ez egy új SZDSZ, ne kerülgessük a forró kásást. 30 éve vagyok a politikában, láttunk már ilyet. Kis lökdösődés az MSZP-vel, aztán MSZP-SZDSZ koalíció, ahogy volt eddig is" - jósolja.
Háború van
Innentől viszont aránylag unalmas mederbe terelődött a beszélgetést, Orbán a szokásos háborús retorikával mondta el, hogy milyen csatatereken és miért kell nyernie Magyarországnak. "Helyeslem, hogy az Európai Uni tagja Magyarország, de ez nem a mennyei béke helye, hanem egy háborús közeg."
Azzal kapcsolatban, hogy az EU a rezsicsökkentéssel kapcsolatban csak amiatt emelt szót, mert az ipari felhasználók magasabb díjat fizetnek a lakosságinál elmondta, hogy itt nem az olyan technikai kérdéseken van a hangsúly, mint a rendszerhasználati díj, hanem azon, hogy ki döntsön: Brüsszel vagy Budapest?
Szerinte az EU nyugati országaiban baj van, ezért akarnak adójogokat is szabályozni, hogy a közép-kelet-európai országoktól elvegyék a befektetéseket, de ezt nem hagyhatjuk, hiszen a szuverenitás ilyen mértékű lemondásáról egyik alapítóiratban sincs szó. "Kommunizmus utáni koszlott örökség volt, ebből építette fel Magyarország a versenyképességét szemben másokkal."
Orbán szerint nehéz ezeket a csatákat megvívni, "mert sunyi szabályozás van...kis részleteket változtatnak meg mindig". A kormányfő szerint az EU egyik legnagyobb baja, hogy a saját szabályait sem tartja be. Magyarországnak is van joga vétózni az új egységesítő szabályokat, és "ha kell, vétózunk."
Az nem baj, ha határon túli magyarokat pénzelünk
A civil szervezetről elmondta, azokkal van baj, akik a nemzetközi tőke, idegen érdekeit képviselik itthon. Szerinte viszont az teljesen rendben van, hogy például a magyar kormány határon túli magyar szervezeteket pénzel, hiszen "ez átlátható, megvannak a szabályai". Orbán szerint ezt a kérdést nem mi tettük fel, hanem Amerika és Franciaország vizsgálja, hogy volt-e, van-e külföldi befolyás a választásokra. Azt nem említi, hogy mindkét országban azért van terítéken a téma, mert az oroszok próbálják ilyen-olyan módszerekkel a saját hasznukra billenteni a mérleg nyelvét a mostani európai választásokon.
Az uniós útlevélellenőrzést nem fogják hagyni, mert az nagyon megkeseríteni a magyarok életét, ráadásul az nem járja, hogy az európaiakat ellenőrzik, a migránsokat meg anélkül engedik be az unió területére.