(EPA/Toms Kalnins) |
Komoly hullámokat keltett a hazai és az osztrák sajtóban a befolyásos Wall Street Journal (WSJ) kiszivárogtatása, amely szerint Orbán hetek óta ellenáll Washington azon követelésének, hogy a szövetségeseknek erősebben lépjenek fel a kínai kiberkémkedés és az ukrajnai orosz bevatkozás ügyében. A WSJ már tavaly nyáron nyíltan megfogalmazta az amerikai mélyállam aggodalmait Orbánnal kapcsolatban, kiszivárogtatva, hogy „a magyar kémelhárítás nemrégiben rá akart állni egy ismert orosz hírszerzőre, aki éppen belépett az országba, ám a budapesti központ nem engedélyezte a műveletet. De ebben beavatottak szerint nincs semmi meglepő, mert az orosz titkosszolgálat már egy ideje ugródeszkaként használja Budapestet a Nyugat elleni tevékenységhez. Az amerikai és európai illetékesek hiába tiltakoznak a kormánynál, amely szerintük közelebb áll az orosz elnökhöz, mint hozzájuk.”
Orbán átkúszna Eurázsiába
Az eddig is nyilvánvaló volt, hogy Washington és az eurázsiai tengely néha már háború előestéjét idéző kapcsolata előbb-utóbb színvallásra kell, hogy késztesse Orbánt. Globális kereskedelmi háború szaga van a levegőben, miközben Washington közölte Moszkvával, hogy felmondja a szárazföldi állomásoztatású közepes és rövid hatótávolságú nukleáris fegyverek felszámolásáról (INF) szóló szerződést. Míg Washington és szoros szövetségesei az utóbbi hetekben sorra zárják ki a Huawei-t az 5G-s tenderekből, azonközben a WSJ beszámolója szerint Budapest kínai befektetőket hív az országba internetes üzletekkel.
Az Átlátszó cikke szerint az is feltűnt Washingtonban, hogy a magyar fegyverbeszerzésekből az amerikaiaknak nem jutott: decemberi bejelentés szerint helikoptereket az európai Airbustól, tankokat a németektől, mobil repülőgéphangárt pedig a svédektől vesz Magyarország. Valóban, értesülésünk szerint az USA itteni nagykövetsége csak a sajtóból értesült arról, hogy Budapest német-francia helikoptereket vásárol.
Orbán Zrt.
Káncz Csaba |
Orbán a különutas politikáját a hazai szuverenitás megőrzéseként adja el híveinek. Valójában itt egyre inkább az összeharácsolt pénzről van szó: az EU pénzek visszacsorgatásával legfőbb strómanja pár év leforgása alatt az ország leggazdagabb embere lett és ezen százmilliárdok jó részét egy jogállamban nyilvánvalóan nem fogja tudni megtartani. A magyar miniszterelnök a fogatlan EU-val évek óta játssza a kutyakomédiát, most már tényleg csak a keményebb diónak számító NATO-t kell elzavarni melegebb égtájakra és az óriási vagyont meg lehet tartani, ahogyan azt stratégiai szövetségese, az azeri despota Alijev család teszi.
Ez az eurázsiai átzsilipelés viszont bizonyosan nem fog megtörténni döccenők nélkül. Az orosz állami sajtó idézi Vladimir Sapovalov politológust, aki szerint Orbán új álláspontja a NATO-val kapcsolatban kemény reakciókat válthat ki a Nyugat részéről és a magyar miniszterelnök „információs támadásokkal” szembesülhet. Sapovalov nem zárja ki egy „venezuelai forgatókönyv” megvalósulását Magyarországon, amelynek keretében Orbánt a Nyugat megpróbálhatja kitessékelni a hatalomból „elnyomó döntések” következtében.
Káncz Csaba jegyzete