Ritka események egyike, hogy a miniszterelnök nem a közmédiának ad interjút, bár azért most sem kockáztatott nagyot: az Origóval ült le beszélgetni Orbán Viktor, aki még mindig nem akarja elmondani, hogy mi a teendő október harmadikán, a kvótareferendum utáni napon.
A népszavazás eredménye határozza meg, milyen irányba indulunk tovább - mondta a a lapnak, de azért annyi kiderül, hogy tényleg az uniós alapszerződés módosítását tervezgeti a kormányfő abban az esetben, ha a jövő márciusi római csúcson nem sikerül a jelenlegi keretek között megreformálni az EU-t.
Az előrehozott választás sunyi dolog
Orbán szerint annak a felvetésnek, hogy érvényes népszavazás esetén a többség feloszlatja az országgyűlést és előrehozott választásokat tartanak, nincs túl sok realitása: "(...) van egy megállapodásunk az emberekkel, hogy négy évig, a következő választásokig elvégezzük ezt a munkát. Az előrehozott választás ráadásul gyakran sunyi dolog." - a kormányfő szerint az emberek megéreznék, hogy valami "politikai okoskodásról és trükközésről" van szó.
Majd együtt tévézünk
Elmondta, a kötelező kvótához három döntés kell: az Európai Bizottságé, az Európai Parlamenté és az Európai Tanácsé, Orbán ez utóbbiban próbál szövetkezni a kvóta ellen, amelyet ha átverekednek a három döntéshozó szerven, minden magyar települést érint. "Ha nem utasítjuk el a kényszerkvótát, akkor egyszer csak a szomszéd házban megjelenik egy odatelepített migráns család. Vagy esetleg több is." - vizionálja mellénk a vérszomjas migránshordát a kormányfő.
A kvóta kérdésében Orbán szerint nem lehet európai konszenzus, nem várható el például, hogy a német willkommenskulturból adódó gondokat más tagországok oldják meg. Ha nem nemzeti szinten döntöttek volna egyes tagállamok a beengedésről, akkor beszélhetnénk nemzetközi megoldásról.
Orbán nem szeretné, hogy a világ civilizációs képe megváltozzon és nem hisz a szabad mozgásban. Szerinte határokra szükség van, ahogy a magyar kultúra megőrzésére is. Külső parancsra ezt ne változtassa meg senki - mondta. Éppen ezért, szerinte a népszavazás nem is igazán a kvótáról szól, hanem arról, hogy a magyarok mit gondolnak egy ilyen határok nélküli világról, és hogyan akarnak magyarok maradni ebben.
Az eurózóna megállt a fejlődésben, ebben pedig a zónán kívüli országok nem tudnak segíteni. Éppen emiatt el is veszítette vonzerejét a zónán kívüliek számára - véli a miniszterelnök. Egyre kevesebb dolog tartja össze az uniót, de egy ilyen új kapocs lehetne az európai hadsereg.
Beszélt még
- Voldemort-ügy: "A Mengyi-ügynek az a megnyugtató tanulsága van, hogy az államkasszából egyetlen fillér sem ment ki jogszerűtlenül. (...) A képviselő úrnak meg helyt kell állnia saját magáért.
- Őszödi beszéd: "jobb, ha a mindenkori állami szervek távol tartják magukat attól a kérdéstől, hogy ki másolta le, ki rögzítette, és hova küldte."
- Ellenzék a népszavazásról: "Olyan ügyről van szó, amely messze maga mögött hagyja a párthűség kérdését. (...) Ehhez a feladathoz – immáron másodszorra – nem nő föl a baloldal"