A kormányfő ezt hétfőn Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztérium idei külképviselet-vezetői értekezletén mondta, ahol úgy fogalmazott: "egy tartalmában sikeres négyéves kormányzás után vagyunk". Ezt elsősorban azzal példázta, hogy Magyarország kikerült a túlzottdeficit-eljárás alól. Kérdés, hogy érdemes volt-e, minden erőnket megfeszítve, ezt a középpontba helyezve megtenni, és nem lesz kettős mérce, tehát más államokkal is olyan szigorúak lesznek ezen a téren, mint velünk - tette hozzá.
Sokan mondták a szerkezeti átalakítások után, hogy a számok jók, a fizetési mérleg jó, de hol a növekedés? Már van növekedés, ráadásul átmenetileg a leggyorsabban növekvő tagállam vagyunk az unióban. És nagyon valószínű, hogy ha nem is első helyen, de leggyorsabban növekvő országok között maradunk. Magyarország egy olyan állam, ahol politikai stabilitás van, folytatódnak a reformok, a gazdaság korszerűsítése - mondta a miniszterelnök.
Keleti nyitás
Magyarország erősen exportorientált ország, és fontos, hogy ne csak egy piacon legyünk jelen, hanem máshol is vessük meg a lábunk, a cél most az, hogy az export egyharmada menjen az Európai Unión kívülre, és ezt természetesen ne úgy érjük el, hogy kevesebbet exportálunk az unióba, hanem többet máshova. És ez csak a kezdet, 50 százalék a hosszabb távú cél, az exportban piacvezetővé kellene válnunk.
Az a feladat, hogy olyan kapcsolatokat is erősítsük, amelyek nem nyugati országokhoz kötődik. Az tény, hogy a nyugati államok a szövetségeseink, ez nem kérdéses, erről népszavazások döntöttek. Ez azonban Orbán Viktor szerint, nem jelenti azt, hogy nekünk úgy kell viszonyulnunk a többi államhoz, mint a nekik. Minket az érdekel, hogy mi Magyarország érdeke - tette hozzá.
Azt, hogy csak a szövetségen belül lehet kapcsolatokat építeni a félnótás országoknak találták ki az okos országok - mondta Orbán Viktor, amit egy példával magyarázott: az RWE-t eladják az oroszoknak, pedig a szankciók miatt ezt nem tehetnék meg, de mivel már már korábban megvolt a megállapodás, így nem vonják vissza. Szerinte ilyen szempontból Pakssal sincs probléma.
"Mi, kérem, át vagyunk világítva"
Magyarország az egyetlen olyan európai uniós tagállam, amelynek politikai intézményrendszerét - az európai értékek szempontjából - "töviről hegyire" átvilágították - jelentette ki Orbán Viktor.
"Mi, kérem, át vagyunk világítva" - mondta a kormányfő a nagykövetek előtt. Úgy fogalmazott, hogy a közös európai értékek szempontjából "pápábbak vagyunk a pápánál", mert nemcsak teljesen átvilágították Magyarország politikai intézményrendszerét, hanem a kormány ennek során eltűrte a kettős mércét is.
Orbán Viktor azt is kérte a külképviselet-vezetőktől, hogy minden lehetőséget ragadjanak meg, amikor Magyarországra érkező befektetők meggyőzéséről van szó. A foglalkoztatáspolitikával összefüggésben megerősítette, kormánya nem kíván változtatni az állam munkahely-teremtési politikáján, vagyis aki tudna dolgozni, de nem akar, az nem kap segélyt. Ez a gondolkodásmód eltér attól, mint amely a jóléti államok liberális politikájaként ismert - tette hozzá.
Magyarországon a cseh foglalkoztatási szint a cél: 5 millió dolgozó ember országa leszünk - jelentette ki. Azt kérte a külképviselettől, hogy a munkájuk legfontosabb feladatának tekintsék azt, hogy minél több munkahelyet teremtsenek Magyarországon azáltal, hogy olyan beruházásokat hoznak Magyarországra, amelyek munkahelyeket teremtenek. És kiemelte azt is, hogy a magyar exportképes vállalatoknak utat nyissanak külföld felé. Magyarországon jelenleg mintegy 2500 ilyen vállalat van, a cél, hogy összesen 12 ezer legyen - mondta.
Gazdaság, nem biztonság
Magyarország azon országok közé tartozik, amelyek alapvetően gazdasági kérdésként tekintenek a jelenlegi orosz helyzetre. A kormányfőt Balogh Csaba pozsonyi nagykövet kérdezte az ukrán válság nyomán bevezetett orosz embargó ügyében. Orbán Viktor válaszában kifejtette: míg például a balti államok és a lengyelek biztonságpolitikai kérdésként tekintenek a jelenlegi helyzetre, Magyarország inkább alapvetően gazdaságilag közelíti meg.
Magyarországnak keresnie kell azon uniós tagállamok társaságát, amelyek ennek a "szétválasztási folyamatnak" a lefékezésében, megállításában érdekeltek - foglalt állást a kormányfő, jelezve, hogy mivel a visegrádi tagállamok nem mindegyike gondolkodik így, a V4-ek jelenleg nem tudnak közös álláspontot kialakítani.