4p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar miniszterelnök a 2014 januári titkos paksi bővítési paktumának megkötése óta egy új regionális geopolitikai pályára állította hazánkat. Kijev szerint Budapest revansista álmokat kerget, Moszkva pedig támogatja a kárpátaljai szeparatizmust az Ukrajna elleni hibrid háborújának részeként. Orbán Macedónia esetében már megmutatta, hogy a magyar nemzeti érdekkel szembehelyezkedve is képes kampányt folytatni.
Vlagyimir Putyin orosz elnök és Orbán Viktor miniszterelnök sajtótájékoztatója Moszkvában 2018. szeptember 18-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Miközben tegnap délután a magyar miniszterelnök egy magángéppel Londonba repült a Chelsea-Videoton meccsre, Budapest és Kijev között újabb szintre ugrott a kétoldalú feszültség.  A konzulok kölcsönös kiutasításával kétségtelenül egy új biztonságpolitikai fejezet kezdődött és ezt nem csak mi érezzük így, hiszen a NATO főtitkára is szükségét látta, hogy már szerdán csillapítsa a kedélyeket, hangsúlyozva a párbeszéd fontosságát.  Jens Stoltenberg kijelentette, hogy a NATO továbbra is támogatja Ukrajnát, amely értékes és fontos partnere, Magyarország pedig értékes szövetséges.

Lerombolt hazai diplomáciai védvonal

Azzal kapcsolatban, hogy hazánk értékes szövetségese lenne a NATO-nak, vannak kétségeink, és ez nem csak a teljesen korszerűtlen és harcérték nélküli magyar szárazföldi csapatokra vonatkozik.  A magyar miniszterelnök ugyanis a 2014. januári titkos paksi bővítési paktumának megkötése óta új regionális geopolitikai pályára állította hazánkat. Kiseprűzve a nyugatos beállítottságú diplomaták százait a Külügyminisztériumból még azon év nyarán hazánk elvesztett egy olyan diplomáciai kart, amely most érdemben végezhetné a finomhangolást Budapest és Kijev között.

Bár önmagában igazat adunk Budapestnek az ukrán nyelvtörvény ügyében, de fontos látni a kijevi dinamikát és összképet is.  Petro Porosenkó ukrán elnök választási kampánya az árulkodó „hadsereg, nyelv, hit” szlogen alatt fut. Kijev az orosz agressziót felhasználva ugyanis egy kései, erőltetett nemzetépítésbe fogott - márpedig ebből a pozícióból Kijev értetlenkedve nézi a magyar diplomácia blokkolását, hiszen a törvény elsősorban az orosz nyelv ellen irányul.  A többi kisebbség járulékos veszteség, majd megegyezünk valahogy és valamikor – gondolják.  Bukarestben szintén elítélik a törvényt, de nem tiltakoznak nyilvánosan – igaz, nem tudtak megegyezni az ukránokkal a románok sem.

Befolyásoló ügynökként a Balkánon

Ha Orbán jelen esetben Moszkva kottájából játszva akadályozza lépten-nyomon Ukrajna euróatlanti közeledését, akkor azt nem először tenné a térségünkben. A magyar miniszterelnök ugyanis június 2-án videóüzenetet küldött a macedón ellenzéki párt híveinek, amelyben támogatásáról biztosította az ellenzéki pártot azon törekvésében, hogy megakadályozza Macedónia névváltoztatását.  Dicsérte mindazokat, „akik nem hajlandók meghajolni külföldi erők nyomása alatt”.

Káncz Csaba

Igen ám, de Macedónia esetében a névváltoztatás nyitná meg a kis balkáni állam előtt az EU és NATO felé a kapukat.  Orbán tehát egy nyugati szövetséges állam első embereként azért lobbizott a Balkánon, hogy az ország inkább ne csatlakozzon a nyugati gazdasági és biztonsági szövetséghez.  Orbán ezen páratlan lépése világosan szembement a magyar nemzeti érdekekkel, ellenben 100 százalékban megfelelt az orosz nemzeti érdekeknek a Balkánon.

Csapatok Kárpátaljára

Bár Kijev a krími válság kibontakozásakor még visszafogott volt, a négy éves háború megkeményítette az ukrán politikai osztályt.  Nem geopolitikai tét nélküli tehát Budapest folyamatos üzengetése Ukrajna irányába, és ha beütne egy kárpátaljai krízis, akkor Kijev egészen biztosan nem viselkedne annyira passzívan, mint 2014 elején a Krím kapcsán.  A politikában nemcsak a tények számítanak, hanem egy folyamat optikája is: márpedig Kijevben sokan úgy látják, hogy Budapest és Moszkva titokban megegyeztek a magyarok lakta területek elcsatolásáról.  Kijev már korábban kifejtette, hogy szerinte Budapest valójában revansista álmokat kerget, Moszkva pedig támogatja a kárpátaljai szeparatizmust az Ukrajna elleni hibrid háborújának részeként.

Nem tekinthető véletlennek, hogy Ukrajna a múlt héten Kárpátaljára is kiterjedő hadgyakorlatot tartott.  Az ukrán sereg újra aktiválta beregszászi laktanyáját és tervben van az is, hogy a haderő bővíti munkácsi, ungvári katonai létesítményeit – alig néhány kilométerre az ukrán-magyar határtól.  Eközben nacionalista ukrán oldalak listázzák azokat, akik felvették a magyar állampolgárságot.  Ideje lenne tehát a profi diplomatáknak kezébe venni az ügyeket, ha a nagypolitikai egyáltalán engedi őket szóhoz jutni.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG