A nemzeti érdek az, hogy Magyarország kimaradjon az orosz–ukrán konfliktusból – vélte péntek reggeli rádióbeszélgetésében Orbán Viktor miniszterelnök, aki hozzátette, a belesodródás veszélye az országot nem fenyegeti, míg „a többieket már el is sodorta az ár”. Szerinte az, aki fegyvert szállít, támogatja valamelyik felet, az teljesen mindegy, mit nyilatkozik, benne van a háborúban. Úgy érzi, nyomás alatt áll a magyar kormány, mint fogalmazott,
„ütnek, vernek, rúgnak, harapnak bennünket”,
ám emberéletekről, özvegyekről, árvákról, édesanyákról van szó, ezért szükség lenne tűzszünetre.
Lapunk háborúval kapcsolatos, folyamatosan frissülő hírfolyamához kattintson ide. >>
A miniszterelnök felidézte, a 2000-es évek végi válság megoldása érdekében indították el a nemzeti konzultációt, ami többséget eredményezett, és ezt a többséget fenn kell tartani. Emlékeztetett, a legfontosabb kérdésekről konzultáltak, és ezeken mindenki esélyt kapott, hogy elmondja a véleményét. Emberek milliói vettek részt, rajtuk, és úgy vélte, megfelelő mennyiség az az 1,4 millió fő, aki kitöltötte a legutóbbi konzultációt.
Orbán Viktor ismertette, a szankciók az ő számításaik szerint 3764 milliárd forint elmaradt gazdasági növekedést okoztak, ez a GDP 4,8 százaléka. Közölte, ő maga Brüsszelben nem akadályozza a szankciókat, ám azokban a kérdésekben, melyek „húsba vágóak”, mint például az olaj vagy a gáz kérdése, vétót emel. Hozzátette, a nukleáris energiával kapcsolatos szankciós terv is ilyen.
A kormányfő szerint Nyugaton a háborúellenes hangokat megpróbálják negligálni, mert ott „globalista, liberális” a média, ezzel szemben idehaza sokszínűség uralkodik. Úgy látja, a baloldali média „folyamatosan olyan álláspontot képvisel, ami rossz Magyarországnak”, és azért teszik ezt, mert ezért kapják a pénzt.
Orbán Viktor továbbra is helyes intézkedésnek tartja, hogy emelték a minimálbért, visszaadták a 13. havi nyugdíjat, visszaadtak egyévnyi adót. „A napi gyakoriság azonban a polcokon lévő áruk ára” – fűzte hozzá, majd megjegyezte:
„az infláció az egy közellenség”.
Ám hozzátette, ennek letöréséhez meghozták a szükséges intézkedéseket. A kormányfő azt ígérte, február-március után a pénzromlás üteme csökkenő, decemberre pedig egy számjegyű lesz, ezért még egy kis türelmet kért az emberektől.
Lapunk januári Árkosár-felmérését itt olvashatják:
Orbán Viktor felidézte, hogy február 5-e után orosz olajból származó termékeket, így gázolajat sem lehet majd behozni az EU piacára, azonban Magyarország (néhány más országgal együtt) ez alól mentességet harcolt ki. Leszögezte, az energia árát növelő bármilyen szankciós intézkedést ő maga nem fog támogatni.