Orbán Viktor az elmúlt hetek két legfontosabb gazdasági mutatójára, a 17,6 százalékos júliusi inflációra és a 2,4 százalékos második negyedévi gazdasági visszaesésre is reagált péntek reggeli rádióinterjújában. Laptársunk, a Mfor beszámolója szerint a kormányfő azt mondta, minden baj gyökere a háború, emiatt vannak háborús gazdasági körülmények, béke esetén pedig „pillanatok alatt” megváltozna a gazdasági közeg: az nemcsak emberéleteket mentene meg, de a gazdaság is jól járna.
A Privátbankár Európai Inflációs Körkép legfrissebb adatait itt olvashatják:
Az Európai Unió tagállamainak GDP-adatait laptársunk, az Mfor is összehasonlította.
A miniszterelnök három fő lépésben határozta meg a gazdaságpolitika irányát:
- bár betöltetlen álláshelyek vannak, a munkahelyeket meg kell védeni;
- az inflációt le kell törni, ennek érdekében „az árspekuláns multikat” rákényszerítették, hogy felhagyjanak „az indokolatlan áremelésekkel”, ennek eszköze volt az ársapka, az árverseny és a Gazdasági Versenyhivatal bevetése;
- béremelés.
A kormányfő a gazdasági visszaesésre azt mondta, a szám, amit lát, nem jó, mint fogalmazott:
„a gazdasági növekedés csúnyán csökkent”,
de szerinte a harmadik negyedévben már jobb számok fognak érkezni. Megjegyezte, ilyen helyzetben a nyaralás nem engedhető meg néhány csúcsminiszter számára.
Orbán Viktor az első félév reálbércsökkenését a második félévben bérnövekedéssel kompenzálná, mint fogalmazott,
„pozitív nullát” szeretne elérni.
Szerinte az egy számjegyű infláció „valamikor október és december között” lesz elérhető, és kitért arra is, a jövő évre tervezett 6 százalékos pénzromlás is lehet alacsonyabb, akár 5 százalék is.
A hétvégén kezdődő budapesti atlétikai világbajnokságról szólva Orbán Viktor hosszan ecsetelte, hogyan szeretnék elérni, hogy az emberek szeressék meglátogatni a magyar fővárost. Felidézte, először a Hungexpo területét újították fel, majd a kulturális intézményeket, végül pedig a sportesemények világa irányítja ide a figyelmet, ebbe a sorba illeszkedik a mostani világverseny. Felidézte, számos külföldi diplomatát, illetve üzletembert hívott az eseményre, akikkel kétoldalú tárgyalásai is lesznek.
Az augusztus 20-i nemzeti ünnepről azt mondta, abban, hogy 1100 éve szigetszerűen élhetünk itt, a Kárpát-medencében, Szent Istvánnak kulcsszerepe van, az ünnep alkalmas, hogy megköszönjük neki, fejet hajtsunk előtte, illetve a tanulságokat „zsebre vágjuk”.
A miniszterelnök végül hosszan beszélt arról, hogy pénteken adják át a Rheinmetall német fegyvergyártó cég zalaegerszegi üzemét. Orbán Viktor szerint
„fontos, hogy ne egyenruhás munkavállalóink, hanem harcosaink legyenek”,
és ehhez kell a hadiipari megtámasztás. Tájékoztatott, az üzemben 49 százalék a magyar állami tulajdon. Orbán Viktor szerint a háború azt a tanulságot hozta, hogy a kérdés, mennyi fegyvert tudunk odahaza gyártani.