6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az európai fegyveripar termelési kapacitásai az elmúlt 20-30 évben annyira lecsökkentek, hogy azokat egyhamar nem lehet felpörgetni. A német védelmi tárca a múlt héten benyújtotta jóváhagyásra a Bundestag költségvetési bizottságának a Rheinmetall céggel kötendő keretmegállapodást. Káncz Csaba jegyzete.

A NATO védelmi miniszterei két hete Brüsszelben tárgyaltak a lőszer- és fegyverellátás szűk keresztmetszeteiről a fegyveripar vezető képviselőivel. A találkozó előtt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár felszólította a szövetség országait, hogy támogassák Ukrajna ellentámadását további fegyverekkel. Bejelentett egy "fegyvergyártási akciótervet" is annak érdekében, hogy Kijevet el tudja látni a szükséges lőszerrel.

A beszámolók szerint a találkozót a NATO Ipari Tanácsadó Csoportja (NIAG) szervezte, amely 1968-ban – a hidegháború kellős közepén – alakult, és mintegy 5000 érintett vállalatból álló hálózatot tart fenn. A találkozó csak bevezetője lehet a további NATO-ipari találkozóknak, amelyek már nem csak a lőszergyártásra koncentrálnak, hanem a fegyverek lényegesen szélesebb spektrumát kívánják lefedni.

A szakértő kétségei

"Nagyon szokatlan lépés, hogy a NATO főtitkára meghívta a globális fegyveripar több, mint 20 magas rangú képviselőjét Európából és az USA-ból" - mondta Markus Kaim biztonsági szakértő, a Tudományos és Politikai Alapítvány szakértője. Kaim szerint a nyugati fegyver- és lőszerraktárak gyors kiürülésének problémája már régóta komoly fejfájást okoz a döntéshozóknak.

A fegyveripar termelési kapacitásai az elmúlt 20-30 évben ugyanis annyira lecsökkentek, hogy azokat egyhamar nem lehet felpörgetni. Kaim szerint ezért például az EU idei, egymillió gránátot ígérő ígérete Ukrajnának „nem fog megvalósulni”.

A Rheinmetall szeretné mielőbb felépíteni az ukrajnai gyárat. Fotó: Depositphotos
A Rheinmetall szeretné mielőbb felépíteni az ukrajnai gyárat. Fotó: Depositphotos

Mivel az ukrán fegyveres erők hatalmas mennyiségű lőszert lőnek ki, a NATO-országok nem igazán tudnak lépést tartani a szállítással – hiába nyúlnak már egyre mélyebbre saját készleteikben. Pedig a lőszergyártás bővítésére irányuló intézkedéseket már hónapokkal ezelőtt kezdeményezték -  az EU önmagában áprilisi ígérete szerint bő egymilliárd eurót biztosít új termelési kapacitások létrehozására.

Belső rivalizálások

Az összejövetel jelentős rivalizálást és feszültséget váltott ki a tagállamok között. Meghívást kapott ugyanis többek között az amerikai Raytheon Technologies és Lockheed Martin, valamint a BAE Systems (Nagy-Britannia) és a Thales (Franciaország) cégek. Jelen volt még a Leonardo (Olaszország) és a Patria (Finnország), az FN Herstal (Belgium) és a Baykar (Törökország) - a hírhedt Bayraktar drónok gyártója. Németországból jelen volt a Rheinmetall és a francia-német KNDS.

De a meghívás heves vitát szült: nemcsak olyan cégek tiltakoztak, amelyek nem kaptak meghívást Brüsszelbe - köztük a német Diehl és Hensoldt, valamint a francia Dassault és Safran cégek -, hanem a spanyol kormány is. Mivel a NATO-találkozón egyetlen spanyol fegyverkezési vállalat sem kapott meghívót, Margarita Robles spanyol védelmi miniszter nem vett részt a találkozón, és azt is bejelentette, hogy tiltakozásul blokkolni akarja a NATO Védelmi Termelési Akciótervének további munkáját - legalábbis addig, amíg a spanyol fegyverkezési vállalatok nagyobb részvételt nem vállalhatnak a NATO koordinációs folyamatában.

Zsíros falatok

A NATO-találkozó egyik legnagyobb haszonélvezője a düsseldorfi székhelyű fegyvergyártó Rheinmetall. A csoport tavaly 6,4 milliárd eurós rekordértékesítést tudott elérni, és 2023 első negyedévében ismét növelte árbevételét – 7,6 százalékkal. A tavalyi év végén a rendelésállomány értéke 26,6 milliárd euró volt, minden eddiginél több.

A Rheinmetall főnöke, Armin Papperger nyíltan elismeri, hogy az ukrajnai háborúnak „döntő” szerepe van a Rheinmetall fellendülésében: „Növekedésünk nagy része a szörnyű ukrajnai háborúnak tudható be.” Ennek nem csak az az oka, hogy az ukrán fegyveres erők hatalmas mennyiségű fegyvert - mindenekelőtt a lőszert – használnak föl, hanem az is, hogy az európai NATO-országok a korábbinál sokkal gyorsabban és tömegesebben fegyverkeznek.

A Rheinmetall még termékpalettáját is bővíti, és alkatrészeket gyárt az amerikai F-35 vadászrepülőgéphez, amiből Berlin 35 darabot vásárol. Papperger szerint a düsseldorfi fegyvergyártó „alkatrészeket gyárt majd az USA-n kívüli valamennyi piac számára” – ez mintegy egy milliárd dolláros üzlet, amely tovább erősíti a transzatlanti szövetség fegyveripari bázisát.

A NATO-találkozó most nyilvánvalóan további profitkilátásokat nyitott meg. Brüsszelben a fő hangsúly „a kapacitásainkon”, „melyek vannak”, és a kérdésen, hogy „mekkora kapacitást kell kiépítenünk” – mondta végül Papperger.

Ha összehasonlítja az eddigi fegyverkezési fellendülést a jövőbeli kilátásokkal, akkor a következő következtetésre jut: „Nem sok minden történt az elmúlt évben. De ebben az évben valószínűleg minden megtörténik.”

Papperger magabiztosan arra számít, hogy „sok-sok megrendelés érkezik az elkövetkező hetekben és hónapokban, sok milliárd… a Rheinmetall számára is: Ez lesz a valaha volt legjobb év a beérkező rendelések tekintetében”.

A hamburgi lap belső információi

Valóban, a SPIEGEL friss értesülései szerint a védelmi tárca a múlt hét végén benyújtotta jóváhagyásra a Bundestag költségvetési bizottságának a Rheinmetall céggel kötendő megfelelő keretmegállapodást. Ez 2029-ig akár 333 ezer darab 155 mm-es lőszer szállítását is lehetővé teszi saját raktárainak feltöltéséhez, de az ukrán fegyveres erők hosszú távú ellátását is biztosítja a sürgősen szükséges taracklőszerrel.

A bizalmas dokumentumok szerint Ukrajna számára a következő két évre már megállapodtak az első, 20 ezres lövedékből álló csomagról, amelynek csaknem 60 millió eurós költségeit a szövetségi kormány állja. Ugyanakkor a Bundeswehr 20 ezer lőszert is kap, így ezt a csomagot már 2023-ban le kell szállítani.

A 2029-ig tartó években a csapatok igény szerint további lőszercsomagokat hívhatnak le a szerződésből. A Védelmi Minisztérium csak a közelmúltban ismerte el, hogy a haderő jelenleg csak körülbelül 20 ezer tüzérségi lőszerrel rendelkezik, és ezzel messze elmarad a NATO készletezési követelményeitől.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG