5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Hatalomra kerül-e Marine Le Pen Franciaországban, kormányon marad-e Janez Jansa Szlovéniában és Jair Bolsonaro Brazíliában?  Összegyűjtöttük, hol tartanak elnök- vagy parlamenti választásokat idén Magyarországon kívül, és hogyan érinthetik ezek az Orbán-kormányt.  

A G20-ak közül – ez a világ 19 legfontosabb gazdaságát, valamint az Európai Uniót tömörítő szervezet – Franciaországban, Brazíliában, Indiában, Dél-Koreában és Ausztráliában tartanak 2022-ben elnök- vagy parlamenti választásokat.

Magyar szempontból ezek közül a francia elnökválasztás a legérdekesebb, hiszen Franciaország az EU egyik tartópillére. A másik Németország, amely tavaly kormányt váltott: 16 év után véget ért a Merkel-korszak és egy szociáldemokrata-Zöld-liberális szövetség vette át a vezetést.

Marad-e Macron?

A francia választások első fordulóját április 10-én tartják, és amennyiben egyik jelölt sem szerzi meg a szavazatok legalább 50 százalékát – ez szinte biztosra vehető –, akkor április 24-én jön a második forduló, amelyen már csak a top 2 elnökjelölt vehet részt. (Néhány hónappal később pedig az alsóház tagjait is megválasztják majd a franciák.)

A Politico által vezetett közvélemény-kutatások alapján

az első fordulót simán nyeri majd a jelenlegi elnök, Emmanuel Macron: a centrista, liberális En Marche jelöltje a szavazatok 25 százalékára számíthat.

Bázisa relatív stabil: 2017-ben a voksok 24 százalékát seperte be az első körben, tavaly pedig egész évben 24-25 százalék mozgott a támogatottsága. Elfogadottsági indexe fél éve folyamatosan javul, jelenleg 44 százalékon áll.

A második helyért

két női politikus, Marine Le Pen, a jobboldali-nacionalista Nemzeti Tömörülés (korábbi Nemzeti Front) elnöke, valamint Valérie Pécresse, a jobbközép Köztársaságiak jelöltje fut majd versenyt valószínűleg.

Támogatottságuk jelenleg 16-17 százalékon áll. Ugyanakkor Le Pen tavaly tavasszal Macront megelőzve még vezette a közvélemény-kutatásokat.

Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta Marine Le Pent tavaly októberben. (MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
Orbán Viktor a Karmelita kolostorban fogadta Marine Le Pent tavaly októberben. (MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)

Versenyükbe beleszólhat még egy erősen iszlám- és migrációellenes politikus, Éric Zemmour is, aki a beszédes nevű Reconquete! (Visszahódítás) pártot vezeti – ő a voksok 13 százalékát gyűjtheti be.

A második fordulóban már nehezebb menetre számíthat Macron, de még így is neki áll a zászló:

Le Pennel szemben 57-43, Pécressével szemben pedig 53-47 arányú győzelmet arathat az előrejelzések szerint.

2017-ben egyébként 66-34 arányban verte meg Macron a második körben Le Pent.

Érdekesség, hogy a négy francia elnökjelölt közül három is vendégeskedett Budapesten a közelmúltban: szeptember végén Zemmourt, október végén Le Pent, december közepén pedig Macront fogadta Orbán Viktor. A francia elnök a V4-csúcsra érkezett a magyar fővárosba, de külön is egyeztetett a magyar kormányfővel, valamint találkozott az ellenzék vezetőivel, a többi közt Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölttel is. 

Emmanuel Macron és Dobrev Klára, Márki-Zay Péter, Donáth Anna valamint Karácsony Gergely találkozója Budapesten 2021. december 13-án. (Fotó: MTI/Főpolgármesteri Hivatal)
Emmanuel Macron és Dobrev Klára, Márki-Zay Péter, Donáth Anna valamint Karácsony Gergely találkozója Budapesten 2021. december 13-án. (Fotó: MTI/Főpolgármesteri Hivatal)

Soós Eszter Petronella Franciaország-szakértő lapunknak korábban azt mondta:

Emmanuel Macron számára nagyon fontos a januártól kezdődő francia uniós elnökség. Mivel kevés ideje van a bizonyításra – jövő áprilisban elnökválasztások lesznek Franciaországban –, sürgősen kellenek neki a szövetségesek, például a Visegrádi Négyek (V4-ek).

Bár a Macron-Orbán találkozó békülékeny hangnemben zajlott le, a jelentős nézetkülönbségek is felszínre kerültek. A magyar kormányfő politikailag jóval közelebb áll Le Penhez, így minden bizonnyal inkább az ő győzelmének örülne áprilisban.            

Le Pen asszonynak hatalmas érdemei vannak, hogy a föderális Európával, migrációval és globalizációval szemben kritikus és megkerülhetetlen szereplővé vált az ő politikai tábora (…) a szuverenistáknak a tábora egy megkerülhetetlen erővé vált az európai politikában, és mi is nemzetállamokra épülő Európát szeretnénk látni

- így méltatta Orbán Viktor Marine Le Pent októberi látogatása alkalmával, és kilátásba helyezte együttműködésük felgyorsítását. (Felmerült például, hogy a Néppártból kivált Fidesz a Nemzeti Tömörüléssel, az olasz Ligával és hasonló beállítottságú pártokkal alkot majd közös frakciót az Európai Parlamentben, ez azonban mindeddig nem sikerült.)

Szlovéniától Brazíliáig

Ami a további szövetségeseket illeti, áprilisban megméretteti magát a választásokon Janez Jansa szlovén kormányfő is, aki – Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök után – a magyar kormányfő támogatójának számít uniós ügyekben (mégha a vétókhoz általában nem is csatlakozik).

Orbán Viktor és Janez Jansa találkozója 2021. májusban Portóban, az uniós szociális csúcs előtt. (MTI/Benko Vivien Cher)
Orbán Viktor és Janez Jansa találkozója 2021. májusban Portóban, az uniós szociális csúcs előtt. (MTI/Benko Vivien Cher)

Szintén Orbán-szövetséges – mégha távoli is – a trópusi Trumpként emlegetett Jair Bolsonaro, akiről idén októberben mondanak majd ítéletet a brazil választók.    

Bolsonaro 2019 januárjától irányítja Latin-Amerika legnagyobb gazdaságú országát, miután anno nagy fölénnyel nyerte meg az elnökválasztásokat – beiktatásán Brazíliavárosban Orbán Viktor miniszterelnök is részt vett.

Orbán Viktor, Jair Bolsonaro és felesége, Michelle a brazil elnök beiktatásán 2019. január elsején Brazíliavárosban. (MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs)
Orbán Viktor, Jair Bolsonaro és felesége, Michelle a brazil elnök beiktatásán 2019. január elsején Brazíliavárosban. (MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs)

A BBC szerint a politikus népszerűsége az elmúlt hónapokban zuhant, aminek oka a kritikusai szerint félrekezelt Covid-válság, valamint a gazdasági nehézségek.

Ahogy arról beszámoltunk, Bolsonaro a napokban kórházba került bélelzáródás miatt, szerdán azonban már visszatérhetett az otthonába.       

Visszakanyarodva a választásokra és Európába:

legközelebb, január végén Portugáliában járulnak majd az urnákhoz a polgárok. Áprilisban Magyarország és Szlovénia mellett Szerbiában, júniusban Máltán, szeptemberben Svédországban, októberben pedig Lettországban és Bosznia-Hercegovinában is parlamenti választásokat fognak tartani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG