Orbán Viktor kormányfő szokásos, péntek reggeli rádióinterjújáról részletesen írt a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor. A miniszterelnök szerint a 2026-os költségvetés abból indul ki, hogy Magyarországnak akkor is nemzeti kormánya lesz. „Olyan kormánya, amely nem küld pénzt Ukrajnába, nem küld fegyvert Ukrajnába, és az Európai Unióból Ukrajnába küldött pénzek ügyében is megvédi a magyar érdekeket. Ez a kiindulópontja a költségvetésnek.” A politikai vita szerinte arról szól, hogy ukránbarát vagy magyar barát kormány lesz 2026 után, „és a költségvetés azt mondja, hogy nemzeti kormány és magyar barát kormány lesz 2026 után. Tehát nem megy a magyarok pénze Ukrajnába, hanem ezt itt fogjuk elködni és itt fogjuk felhasználni.”
A családpolitikai kiadások 4800 milliárd forintot, a rezsicsökkentés fenntartása 800 milliárdot tesz ki, a kettő együtt 5600 milliárd, sorolta Orbán Viktor. Nyugellátásokra 7700 milliárdot szánnak, a fegyveres dolgozók hat havi pluszjuttatása 4450 milliárd forintba kerül. A gazdaságfejlesztésre szánt összeg 5050 milliárd, száz helyett 150 új gyár indul, „mert a gazdasági növekedés kedvezőtlen adatai ezt indokolják”. Oktatásra és egészségügyre 280 milliárd forinttal több jut, ez pedig 4000 milliárd forint körüli összeget jelent.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
Orbán szerint a kormány egy újabb kockázat, az infláció ellen is fellép, ezért döntöttek az árrésstop kiterjesztéséről. „Elvégre is egy óriási háborús, inflációs sokk érte Magyarországot.” A kabinet célja „az árakat visszarángatni a földre”, mert „indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”.
Hangsúlyozta: „A kormány azért van, hogy megvédje az embereket. A védelem teljes egészében indokolt, és itt indokolt.” Bár szerinte optimális esetben a piacnak kellene szabályoznia önmagát – „hosszabb távon ez nyilván nem egészséges” –, most be kell avatkozni. Az élelmiszerek után harminc háztartási cikkcsoportban is korlátozzák az árrést: „a kereskedőknek az árrése nem lehet több mint 15 százalék”. Az intézkedéstől „nagy ámozgásokat és árcsökkentést” várnak.