Bár Orbán Viktor lavírozása Kelet és Nyugat között az Ukrajna elleni orosz támadás óta hálás téma Márki-Zay Péter számára, aki szerint Putyin vagy Európa között kell választani, kampányát ez eddig csak kevéssé tolta meg. Bár a versenyfutás szoros, és sok a bizonytalan, a Fidesz őrzi előnyét a közvélemény-kutatásokban
-írja a Handelsblatt a magyar választásokról. A német gazdasági lap emlékeztet arra, hogy Orbán Viktor már 12 évvel ezelőtt megkezdte a média „átkapcsolását“, valamint saját előnyére szabta át a választási rendszert, így az ellenzék csak összefogással nyerhet.
Közel a néphez
A lap újságírója, Ivo Mijnssen személyesen is ellátogatott az ellenzék miniszterelnök-jelöltjének szülőhelyére és választókerületébe, Hódmezővásárhelyre (Márki-Zay Péter itt a fideszes Lázár Jánossal meccsel a képviselői helyért a Parlamentben – a szerk.)
A helyiek azt mesélik, hogy – mint írja – Márki-Zay a templom után szívesen sétálgat a belvárosban, és mindig készen áll egy kis csevelyre, a polgármesteri hivatalba gyalog jár be, azaz közel áll a néphez.
Az egyesült ellenzék reményei szerint új választói rétegeket tudnak megszólítani vele, főleg vidéken.
A német lap ugyanakkor megjegyzi azt is:
az ellenzék nem egy egységes frontnak, inkább heterogén csoportnak tűnik, amely csak nehezen tudja kontroll alatt tartani a belső feszültségeket, ráadásul Márki-Zay személyisége és retorikája is rendszeresen vita forrása.
A Handelsblatt szerint Orbán Viktor politikai és médiabeli dominanciája lehetővé teszi, hogy pártokon felül álló államférfiként prezentálja magát, és joggal számít arra, hogy a jelenlegi bizonytalan nemzetközi helyzetben az emberek kevésbé szavaznak a változásra, mint normál esetben tennék.
A hatalomváltás ráadásul azért is különösen kockázatos kísérletnek tűnik – írja a lap –, mert az ellenzéken belüli viszonyok nem átláthatók:
formálisan ugyan Márki-Zay Péter lenne a kormányfő, de kis politikai súlya miatt más pártoktól függne.
Hozzáteszik: az ellenzék arra sem tudott egyértelmű választ adni, hogyan törné meg jogállami eszközökkel a Fidesz elkötelezettjeinek óriási gazdasági-politikai hatalomkoncentrációját. Erről Márki-Zay Péter csak annyit mondott, hogy népszavazást szeretne egy új alkotmányról, és fellépnek majd mindazok ellen, akik az Orbán „rezsimet” szolgálták.
A választási eredménytől függetlenül Magyarországon a politikai küzdelem keménysége új csúcspontot ért el
-írta végezetül a Handelsblatt.
Szoros befutó
A BBC szerint Orbán Viktor az eddigi legszorosabb választási küzdelmére számíthat vasárnap. Hat ellenzéki párt ugyanis most először közös jelöltet indít, Oroszország Ukrajna elleni háborúja pedig csak fokozta a versenyt.
A brit adó helyszíni tudósítója, Nick Thorpe azt írja:
lehet, hogy a Fidesz szlogenje – Háború vagy béke – leegyszerűsített, de hatásos, és mindenhol (print felületek, televízió, YouTube) ezzel találkozunk.
Az ellenzék szlogenje ezzel szemben az, hogy Orbán vagy Európa. Márki-Zay Péter azzal érvel – írja a BBC –, hogy Magyarországnak Lengyelországhoz vagy az Egyesült Királysághoz hasonlóan fegyverekkel kellene támogatnia Ukrajnát, és kérésre – igaz, kizárólag a NATO kötelékén belül – csapatok küldését is meg kellene fontolnia. (Lapcsoportunk interjúját Szent-Iványi Istvánnal, az árnyékkkormány külpoltikai kabinetvezetőjével a témában itt olvashatják: Mi sem szállítanánk fegyvereket Ukrajnának egyelőre.)
Az előzetes számítások szorosabb versenyt valószínűsítenek, mint amilyet a kormány szeretne.
Négy évvel ezelőtt mindkét oldal szavazóbázisa nagyjából ugyanakkora volt (2,6 millió fő), ezt a választást pedig 300-600 ezer szavazó dönti majd el – ők még nem tudják, kire szavazzanak, és a két oldal kampányának kereszttüzében állnak.
Közvélemény-kutatások mindenesetre rekordarányú részvételt valószínűsítenek, amely akár a 80 százalékot is elérheti, adja hírül a BBC.
Párhuzamos világok
Eközben a Neue Zürcher Zeitung, alighanem a két tábor közötti ideológiai szakadékra utalva, azt írja:
Az ellenzék és Orbán Viktor miniszterelnök párhuzamos világokban folytat választási küzdelmet Magyarországon.
A svájci lap szerint kétséges, hogy mennyire erős az akarat a magyarok körében a 12 éve kormányzó miniszterelnök leváltására. A Fidesz-kormány ellenfelei ugyanakkor azt remélik, hogy mégis be tudják hozni hátrányukat.
Az osztrák Die Presse azt emeli ki választási beharangozójának címében, hogy Márki-Zay Péter “csalóktól” és “tolvajoktól” akarja megszabadítani Magyarországot, és egy széles ellenzéki szövetség képviseletében száll harcba Orbán Viktorral.
A lap tudósítója, Thomas Roser – aki ellátogatott egy ellenzéki kampányrendezvényre Székkutasra – idézi az egyik ottani aktivista véleményét, miszerint csak akkor nyerhetnek, ha magas lesz a részvételi arány.