A Politico uniós ügyekkel foglalkozó hírlevele, a Brussels Playbook szedte össze, hogy miként lett a nézetkülönbségekből nyilvános üzengetés a különböző uniós vezetők között a Tunéziával kötött migrációs megállapodás ügyéből.
Az Európai Tanács elnöke, Charles Michel egy, a Der Spiegelnek adott interjújában gyakorlatilag azzal vádolta meg Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy az uniós szerződéseket figyelmen kívül hagyva az EU-s tagállamok kihagyásával tárgyalta le Tunéziával a megállapodást.
Erre válaszul a Bizottság egyik szóvivője a szokásos utak helyett a médiában üzent vissza Michelnek, kijleentéseit "részben pontatlannak" minősítve.
A csörtébe most az Európai Néppárt elnöke, Manfred Weber is beszállt, aki arra szólította fel a megállapodást kritizáló, elsősorban baloldali és zöld politikusokat, hogy kínáljanak alternatívát a megállapodás helyett, ne csak bírálják azt. Arra utalva, hogy a tunéziai elnök, Kais Saied a héten a nyilvánosság előtt visszautasította az uniós források elfogadását, Weber azt is hozzátette, hogy a tuméziai oldalról érkező vegyes jelzések, illetve Michel kijelentései
"különösen veszélyesek",
mivel az egész megállapodást veszélyeztetik, majd arra szólította fel Michelt és Von der Leyent, hogy "üljenek össze, és tisztázzák ezt egymás között" a nyilvános üzengetés helyett. Weber attól tart, hogy az eldurvuló vita nyomán veszélybe kerülhet a nagy nehézségek árán, Magyarország ellenállását is megkerülve tető alá hozott migrációs megállapodás európai parlamenti elfogadása is.
Tunézia egyébként a Saied szavai ellenére hivatalosan kérte auguasztus végén az uniós források folyósítását a megállapodás értelmében, és a Bizottság szóvivője szerint 60 millió eurót ki is fizettek erre a célra.