Lehetnek viták, de jó szövetségesek vagyunk
Most nem került szóba a "fecni" A miniszterelnök beszédében nem foglalkozott a kitiltási botránnyal, az adóhatóságot ért korrupciós vádakkal. Pénteken délelőtt a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában viszont utalt arra a dokumentumra, amelyet az amerikai nagykövetség egy munkatársa adott át a magyar félnek a beutazási tilalmakkal kapcsolatban; a papír jórészt a külképviselet korrupciós aggodalmaival kapcsolatos korábbi egyeztetéseket sorolja fel. Se aláírás, se fejléc, se pecsét, "ez egy fecni", "ömlesztett összegyűjtése azoknak a vádaknak, amelyeket az elmúlt négy évben az ellenzéki pártoktól már hallhattunk" - jellemezte Orbán Viktor a dokumentumot, hozzátéve: ha nem angolul lenne, azt hinné, egy ellenzéki párt írta. A miniszterelnök ezért úgy tekint e dokumentumra, "mint ha vissza akarna valaki rángatni bennünket a választások előtti politikai helyzetbe". |
A magyar-amerikai kapcsolatok lényege, hogy a két ország között szövetség van a politikában, partnerség a gazdaságban és tisztelet a szellemi-kulturális életben - mondta Orbán Viktor az MTI beszámolója szerint az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) és a General Electric (GE) magyarországi jelenlétének 25. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségen.
(A hírek szerint egyébként az egyik ünnepelt, a General Electric épp a napokban adja el a Budapest Bankot a magyar államnak - a bejelentést hétfőre várjuk.)
A miniszterelnök kifejtette: "súlyos hiba, ha nem látják a fától az erdőt, vagyis a részletek eltakarják előlünk az egészet; az AmCham 25 éves évfordulója egy magaslat, ahonnan jól látszik az erdő, vagyis hogy Magyarország és az Egyesült Államok jó gazdasági partnerei egymásnak". "Lehetnek ugyan viták Magyarország és az Egyesült Államok kormánya között, de valójában két szövetségesről van szó" - szögezte le a magyar kormányfő.
Tizenhárom gyarmatból világhatalom? Ügyes
Orbán szerint Európában néha megütközést kelt, amikor az amerikaiak Amerika kivételességéről beszélnek, de Magyarországon ez nem kelt meglepetést, mert természetes, hogy minden nemzet kivételesnek tartja magát. Magyarország kivételességének a jele többek között a magyar nyelv és az, hogy 1100 éven át megmaradt, és közben világszínvonalon fejezte ki gondolatait az irodalomban, a képzőművészetekben és a zenében - írja az MTI.
Az Egyesült Államok kivételességnek jele, hogy előzmények nélkül megalkottak, és évszázadokon át fenntartottak egy egyedülálló demokráciát. "Tizenhárom brit gyarmatból világbirodalommá nőni nyilvánvalóan a kivételesség bizonyítéka" - fejtegette a miniszterelnök.
Nem akarunk hidegháborút
Európában, Közép-Európában és benne Magyarországon nincs olyan józan ember, aki a hidegháború visszatérését szeretné. Az európaiak a nemzetközi jog tiszteletét szeretnék, békét, együttműködést és az ezzel járó gazdasági prosperitást. "Nem akarjuk, hogy az európai prosperitás két hidegháború közötti intermezzóvá váljon" - fogalmazott a hírügynökség összefoglalója szerint.
Hidegháború? Kivel lennénk? Oroszország szerdán jelentette be, hogy elindítja nagy hatótávolságú – nukleáris csapás mérésére alkalmas – stratégiai bombázóinak őrjáratait a Karib-térségből a Mexikói-öböl nemzetközi vizei fölé - ilyesmit még a hidegháború feszült évei alatt sem tett. Eközben a hidegháború egyik kiemelt szimbóluma és ütközőpontja, a berlini fal ledöntésének évfordulóján most először már nem méltatták Magyarország kiemelt szerepét. Az EU tagállamai három csoportra szakadtak az esetleges további Oroszország elleni szankciók ügyében, Magyarország az ellenzők csoportját erősíti. |