Alexander Van der Bellen, az osztrák Zöldek pártjának (b) és Norbert Hofer, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jelöltje. Újra megküzdhetnek. Fotó: MTI/EPA/Lisi Niesner |
Az időpontra Wolfgang Sobotka belügyminiszter tett javaslatot, amelyet a kormányülésen elfogadtak. Formálisan azonban még a parlament illetékes bizottságának is jóvá kell hagynia ahhoz, hogy véglegessé váljon.
A kormány arról is döntött, hogy a választójogi változtatásokról szóló javaslatokat a megismételt forduló után vitatják meg.
Az elnökválasztás döntőjét az alkotmánybíróság múlt heti határozata értelmében kell megismételni, mivel a bírák helybenhagyták a szavazatszámlálás érvényességét kétségbe vonó szabadságpárti beadványt.
Az osztrák közszolgálati média (ORF) beszámolója szerint a belügyminisztérium 11 hét alatt tudja előkészíteni a választást.
Sobotka korábban kezdeményezte, hogy a megismételt választásnál legyenek jelen az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői is.
Christian Kern kancellár azonban nem támogatja, hogy nemzetközi választási megfigyelőket hívjanak Ausztriába, és ez politikai elemzők szerint is rossz fényt vethetne az országra.
Reinhold Mitterlehner alkancellár a kormányülést követően különösen fontosnak nevezte, hogy a választási bizottságok betartsák a szabályokat, és többször ne forduljanak elő olyan technikai hibák, mint a május 22-i második választási fordulón.
Már így is szoros volt
A most megismétlendő választáson szoros küzdelemben Alexander Van der Bellen, a Zöldek által támogatott független államfőjelölt nyert, a voksok 50,35 százalékát szerezve meg, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) jelöltjével, Norbert Hoferrel szemben, akit a szavazásra jogosultak 49,65 százaléka támogatott. Van der Bellen alig több mint 31 ezer szavazattal előzte meg Hofert.