Szaúd-Arábia azt tervezi, hogy kifizeti Szíria Világbank felé fennálló tartozását – írja a Reuters. Ezzel megnyílhat az út több millió dollárnyi támogatás előtt, amelyeket az újjáépítésre és a bénult közszféra megerősítésére fordítanának.
Ez lenne az első ismert eset, hogy Szaúd-Arábia pénzügyi támogatást nyújt Szíriának azóta, hogy tavaly az iszlamista lázadók megdöntötték Bassár el-Aszad korábbi vezetőt. Ez arra is utalhat, hogy a korábban akadozó öbölbeli arab országok támogatásai végre megindulhatnak Szíria felé – korábban például Katar bérkifizetéseket célzó kezdeményezése is megakadt az amerikai szankciók miatti bizonytalanság miatt.
Fotó: MTI/EPA/Bilal al-Hammud
Múlt hónapban Katar bejelentette, hogy Jordánián keresztül gázt juttat Szíriába, hogy javítsa az ország súlyosan elégtelen áramszolgáltatását – a lépéshez Washington állítólag hozzájárult.
A szaúdi pénzügyminisztérium szóvivője a Reuters kérdésére úgy reagált: „Nem kommentáljuk a feltételezéseket, csak akkor teszünk bejelentést, ha az hivatalossá válik.”
Szíriának körülbelül 15 millió dolláros tartozása van a Világbank felé, amit rendezni kellene ahhoz, hogy az intézmény támogatásokat hagyjon jóvá, illetve más formában is segítséget nyújthasson. Mivel Damaszkusz devizatartalékai alacsonyak, egy korábbi terv – miszerint külföldön befagyasztott eszközökből fizetnék ki a tartozást – meghiúsult.
A Reuters szombaton arról is beszámolt, hogy Szíria magas rangú küldöttséget küld Washingtonba a Világbank és az IMF éves tavaszi ülésére, ami Aszad bukása óta az első hivatalos látogatás lenne szíriai részről az Egyesült Államokban. Nem világos, hogy a küldöttség találkozik-e amerikai tisztviselőkkel.
A szigorú amerikai szankciók, amelyeket még Aszad alatt vezettek be, továbbra is érvényben vannak, de idén januárban Amerika hat hónapos mentességet adott ki bizonyos szankciók alól, hogy ösztönözze a humanitárius segélyeket, de ennek hatása eddig korlátozott maradt.