5p

Csúnyán visszaüthet, ha Európa elzárkózik a sorozás és a katonai mozgósítás elől menekülő oroszok elől, hiszen pont ezekre az emberekre egyszer még komoly feladat hárulhat.

Az nyilvánvaló, hogy Vlagyimir Putyin háborúja elsősorban az ukrán nép ellen irányul, amelyet hadserege bombáz, kirabol és megöl – írja az Economist. A háború, bár hivatalosan nem, de gyakorlatban oroszok milliói ellen is zajlik, hiszen már most is rengeteg orosz katona halt meg a harcban. Azután, hogy az ukrán hadsereg sikeresen ellentámadásba kezdett, és az orosz katonák vereségek sorát szenvedte el, nem meglepő, hogy szeptember 21-én az elnök elrendelte a részleges mozgósítást.

A parancs sokkot és pánikot okozott Oroszországban, különösen mivel a kormányzat ugyan egyelőre csak részleges mozgósítást emleget, úgy tűnik, nincs jogi korlátja annak, hogy hány embert küldhetnek Ukrajnába a „speciális hadművelet” keretében. Ezzel pedig szertefoszlott az oroszok azon illúziója, hogy figyelmen kívül hagyhatják Putyin háborúját, vagy passzívan támogathatják azt anélkül, hogy az a mindennapi életükben fennakadást okozna.

Akik ellenezték, eddig nem mertek szólni

Az Economist cikke szerint mostanáig azok, akik ellenzik a háborút – becslések szerint az oroszok legalább 30 százaléka, többségük fiatal – kevésbé mertek felszólalni, a mozgósítás azonban megváltoztatta mindezt. Az elmúlt hetekben a legóvatosabb számok szerint közel 2500 embert vettek őrizetbe a Dagesztántól Jakutföldig tartó tiltakozások során. Néhányan látható sérülésekkel, mások pedig hosszas huzavona után papírokkal kerültek ki a rendőrségi cellákból, sokuk ellen pedig büntetőeljárás indult. Legalább 20 katonai toborzóközpontot megtámadtak vagy felgyújtottak, és néha a behívásra jogosultakat azonosító papírokat is megsemmisítették.

Orosz rendőrök letartóztatnak egy tüntetőt a mozgósítás elleni tiltakozásokon Szentpéterváron. Fotó: EPA/ANATOLY MALTSEV
Orosz rendőrök letartóztatnak egy tüntetőt a mozgósítás elleni tiltakozásokon Szentpéterváron. Fotó: EPA/ANATOLY MALTSEV

Mások a lábukkal szavaztak. A jelentés szerint legalább 260 ezer ember menekült el az országból, mióta megjelent a mozgósítási döntés. A legtöbben a szárazföldi határokat átlépve Grúziába és Kazahsztánba mentek, ahol az orosz állampolgároknak nem kell vízummal rendelkezniük. Kaszim-Zsomart Tokajev, Kazahsztán elnöke szerint országa biztonságos menedéket fog nyújtani az orosz behívók elől menekülőknek.

Európa sokkal gazdagabb országai ezzel szemben kevésbé tűnik befogadónak. A nagy európai országok közül eddig csak Németország és Franciaország jelezte, hogy hajlandó oroszokat beengedni. Ahhoz azonban, hogy oda eljussanak, a legtöbbjüknek át kellene lépniük a balti államokkal és Finnországgal közös határokat. Ezek az országok sokkal kevésbé lelkesek.

Nekik – és másoknak is – vannak észszerű kifogásaik. Lengyelország már eddig is több millió ukrán menekültet fogadott be. Oroszország szomszédai, köztük az apró balti államok, Észtország, Lettország és Litvánia keserű tapasztalatokkal rendelkeznek a moszkvai uralomról és továbbra is állandó fenyegetésnek vannak kitéve Vlagyimir Putyin részéről, aki jogot érez arra, hogy „megvédje” a szomszédos államokban élő orosz nemzetiségűeket. Észtországban és Lettországban jelentős orosz ajkú kisebbség él, így érthető módon idegesíti őket a fiatal orosz férfiak nagyarányú beáramlása.

Hibát követhet el Európa

Más országoknak kevésbé hiteles okai vannak arra, hogy húzzák az időt. Négyszemközt az európai tisztviselők és diplomaták azzal érvelnek, hogy ha az oroszok nem képesek vagy nem hajlandóak megdönteni a jelenlegi rendszert, akkor bizonyos felelősséget viselnek érte.

A portál véleménye szerint ez az érvelés hibás, hiszen amellett, hogy kegyetlen dolog arra kényszeríteni az embereket, hogy maradjanak és fogadják el a behívót; mindez valószínűleg kontraproduktív is. Bár a menekülési útvonal lezárása elméletileg növelheti a diktatúrára nehezedő nyomást, táplálhatja a nézeteltéréseket és meggyorsíthatja az összeomlást, ez például Észak-Koreában nem így működött. Valószínűbb, hogy a határ lezárása megerősítené Vlagyimir Putyin rezsimjét, mivel látszólag alátámasztaná azt a történetet, amit az oroszoknak mond, miszerint országukat az ellenséges Nyugat ostromolja.

Ha Európa lezárja a határait minden orosz előtt, akkor kézzelfogható bizonyítékot ad arra, hogy Putyinnak igaza van. Ez aláássa Európa hitelességét az emberi jogok védelmezőjeként, és elidegeníti az orosz társadalom azon részeit, amelyek érdekei és értékei leginkább az Európai Unióhoz igazodnak.

Ráadásul pont azoknak az embereknek nem nyújt menedéket, akik a legalkalmasabbak arra, hogy a rezsim váltása után újjáépítsék az orosz államot; ezért ahogyan a hidegháború idején tette, a Nyugatnak most azoknak az oroszoknak kellene biztonságos menedéket nyújtania, akikkel nincs vitája.

Ha a mozgósításra kötelezhető oroszok elvándorlása folytatódik, a Kreml dönthet úgy, hogy utazási tilalmat rendel el velük szemben. Más szóval, az az ember, aki a Szovjetunió összeomlását a 20. század „legnagyobb geopolitikai katasztrófájának” nevezte, részben újra létrehozhatja a vasfüggönyt.

Az nem kérdés, hogy az orosz erők kiűzése Ukrajnából nehéz lesz, de a háborút Oroszországon belül is meg kell nyerni, elérni, hogy minél többen felismerjék milyen értelmetlen életpazarlás ez.

(Economist)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG